Pátrání po zmizelém malajsijském letounu bylo téměř po třech letech ukončeno

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 17. 1. 2017 10:12
Pátrání po zmizelém malajsijském letu MH370 bylo ukončeno. Boeing 777 zmizel v březnu 2014 na cestě z Pekingu do Kuala Lumpur. Na palubě stroje vlastněného linkami Malaysia Airlines bylo 239 lidí. V prohlášení vydaném Austrálií, Malajsií a Čínou stojí, že rozhodnutí bylo učiněno "se smutkem", uvedl server BBC. Pátrací týmy skoro tři roky pátraly na území, které se rozrostlo na více než 120 tisíc kilometrů čtverečních. Až dosud se podařilo najít jen asi okolo dvaceti úlomků, které prokazatelně nebo pravděpodobně patřily zmizelému letounu.
Pátrání po MH370.
Pátrání po MH370. | Foto: Reuters

Sydney – Téměř po třech letech ukončily Austrálie, Malajsie a Čína pátrání po zmizelém letadle společnosti Malaysia Airlines z letu číslo MH370.

Pátrací loď prohledávala prostor 120 tisíc čtverečních kilometrů západně od australského pobřeží. Vyšetřovatelé před časem doporučili, aby se oblast pátrání rozšířila o dalších 25 tisíc kilometrů čtverečních severním směrem, australské úřady ale na požadavek nepřistoupily.

Rodiny pasažérů označily ukončení pátrací akce za nezodpovědný krok, který se musí přehodnotit.

"Je to nevyhnutelná povinnost vůči všem lidem, kteří využívají leteckou dopravu. Je to v zájmu bezpečnosti létání," napsala skupina, která si říká Voice 370. "Skončit v této fázi je nezodpovědné. Svědčí to o šokující nedůvěře v data, nástroje a doporučení řady expertů," dodali příbuzní obětí.

Podle agentury AP existuje určitá možnost, že by se přihlásil soukromý dárce, který by nabídl financování další pátrací akce. Zatím se ale nikdo takový neobjevil.

Dosavadní hledání stroje z letu MH370 vyšlo na 160 milionů dolarů (čtyři miliardy Kč).

Letadlo malajsijských aerolinek zmizelo v březnu 2014 na trase z Kuala Lumpur do Pekingu. Na jeho palubě bylo 239 cestujících a členů posádky, značnou část tvořili Číňané. Co se s letadlem stalo, zůstává jednou z největších záhad v historii letectví a možná jí zůstane navždy.

Podmořské pátrání nevyneslo na světlo žádné stopy. Na plážích ostrova Mauricius, na břehu Tanzanie či francouzského ostrova Réunion se ale našly trosky, u nichž se potvrdilo, že pocházejí ze zmizelého letounu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Hokejisty USA povede na MS v Rize kouč Capuano z Ottawy

Hokejisty Spojených států amerických povede na mistrovství světa v Rize Jack Capuano. Bývalý hlavní kouč New York Islanders je od roku 2019 asistentem v Ottawě.

Čtyřiapadesátiletý Capuano bude působit u americké seniorské reprezentace potřetí a poprvé jako hlavní trenér. V roce 2017 byl asistentem na mistrovství světa a o rok dřív na Světovém poháru.

Další zprávy