Pátrání po zmizelém malajsijském letounu bylo téměř po třech letech ukončeno

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 17. 1. 2017 10:12
Pátrání po zmizelém malajsijském letu MH370 bylo ukončeno. Boeing 777 zmizel v březnu 2014 na cestě z Pekingu do Kuala Lumpur. Na palubě stroje vlastněného linkami Malaysia Airlines bylo 239 lidí. V prohlášení vydaném Austrálií, Malajsií a Čínou stojí, že rozhodnutí bylo učiněno "se smutkem", uvedl server BBC. Pátrací týmy skoro tři roky pátraly na území, které se rozrostlo na více než 120 tisíc kilometrů čtverečních. Až dosud se podařilo najít jen asi okolo dvaceti úlomků, které prokazatelně nebo pravděpodobně patřily zmizelému letounu.
Pátrání po MH370.
Pátrání po MH370. | Foto: Reuters

Sydney – Téměř po třech letech ukončily Austrálie, Malajsie a Čína pátrání po zmizelém letadle společnosti Malaysia Airlines z letu číslo MH370.

Pátrací loď prohledávala prostor 120 tisíc čtverečních kilometrů západně od australského pobřeží. Vyšetřovatelé před časem doporučili, aby se oblast pátrání rozšířila o dalších 25 tisíc kilometrů čtverečních severním směrem, australské úřady ale na požadavek nepřistoupily.

Rodiny pasažérů označily ukončení pátrací akce za nezodpovědný krok, který se musí přehodnotit.

"Je to nevyhnutelná povinnost vůči všem lidem, kteří využívají leteckou dopravu. Je to v zájmu bezpečnosti létání," napsala skupina, která si říká Voice 370. "Skončit v této fázi je nezodpovědné. Svědčí to o šokující nedůvěře v data, nástroje a doporučení řady expertů," dodali příbuzní obětí.

Podle agentury AP existuje určitá možnost, že by se přihlásil soukromý dárce, který by nabídl financování další pátrací akce. Zatím se ale nikdo takový neobjevil.

Dosavadní hledání stroje z letu MH370 vyšlo na 160 milionů dolarů (čtyři miliardy Kč).

Letadlo malajsijských aerolinek zmizelo v březnu 2014 na trase z Kuala Lumpur do Pekingu. Na jeho palubě bylo 239 cestujících a členů posádky, značnou část tvořili Číňané. Co se s letadlem stalo, zůstává jednou z největších záhad v historii letectví a možná jí zůstane navždy.

Podmořské pátrání nevyneslo na světlo žádné stopy. Na plážích ostrova Mauricius, na břehu Tanzanie či francouzského ostrova Réunion se ale našly trosky, u nichž se potvrdilo, že pocházejí ze zmizelého letounu.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Skokani budou mít po MS jen tři závody, vítězem SP je Granerud

Norský skokan na lyžích Halvor Egner Granerud se stal s předstihem celkovým vítězem Světového poháru. Mezinárodní lyžařská federace FIS dnes oznámila, že po mistrovství světa se uskuteční jen tři individuální závody v Planici, v nichž už Graneruda nemůže nikdo předstihnout.

Kvůli pandemii koronaviru byly zrušeny čtyři březnové závody SP v Norsku. FIS nakonec nenašla náhradní hostitele, pouze přidala ještě jeden závod k závěrečným dvěma v Planici. Finále seriálu se uskuteční na mamutím můstku ve Slovinsku od 25. do 28. března.

před 1 hodinou

Karlovarský festival se kvůli pandemii přesouvá na srpen

Letošní 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se uskuteční od 20. do 28. srpna. Z tradičního termínu na přelomu června a července jej pořadatelé přesunuli kvůli pandemii koronaviru. "Posun o sedm týdnů nám nabídne lepší možnost uspořádat tuto kulturní akci tak, aby svým rozsahem byla co nejbližší podobě, na jakou jsou naši návštěvníci zvyklí," vysvětlují.

"Doufáme, že v průběhu následujících měsíců dojde k významnému rozšíření vakcinace a díky tomu zvládnutí pandemické situace tak, aby bylo možné uspořádat karlovarský festival v maximálně bezpečné formě. Jsme pochopitelně připraveni dodržet všechna platná opatření," doplňuje Jiří Bartoška, prezident festivalu. Ten loni nahradila čtyřdenní přehlídka filmů v kinech, zamýšlený podzimní překlenovací přehlídka se navzdory plánům neuskutečnila.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odbory: Škoda chce do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o 3000

Automobilka Škoda Auto chce podle odborů od letoška do roku 2023 snížit počet zaměstnanců o pět procent, tedy asi o 3000 lidí. Zastavil se už například nábor nepřímého personálu, a to zejména mimo výrobní oblasti. Uvedl to ve čtvrtek týdeník Škodovácký odborář. Odbory se snižováním počtu zaměstnanců nesouhlasí a chtějí snížit pětiprocentní krácení personálu na minimum. Vyjádření firmy zjišťujeme. Škoda Auto zaměstnává téměř 39 000 lidí, z toho v Česku asi 34 000. Jedná se o kmenové zaměstnance, kromě nich v automobilce pracují i agenturní pracovníci.

"Odborová organizace tento postup kritizuje, je totiž nutné nejen podat informaci, ale celý projekt projednat. Odbory KOVO rovněž nesouhlasí s číslem rácia. Udělají proto vše, aby snížily toto neodpovědně stanovené plošné rácio pět procent na minimum," uvedl týdeník.

Vedení firmy by podle odborů snížením počtu pracovníků ohrozilo projekty Škody. "Je naprosto jasné, že pokud by se v ráciu pokračovalo, vytvoříme projekt solidarity, kdy přímí pracovníci odmítnou různé modely pracovní doby, jako je 17(směnný) a 18směnný systém či další formy flexibilní práce, včetně hromadných přesčasů," sdělily odbory.

Zdroj: ČTK
Další zprávy