Hicks se během pondělního soudního přelíčení na americké vojenské základně na Kubě doznal k jednomu ze dvou bodů obžaloby. Ten mu kladl za vinu, že byl napojen na Al-Káidu v Afghánistánu, kde také prošel výcvikovým táborem.
PODÍVEJTE SE NA VIDEO
Druhý bod, podle něhož se v Afghánistánu podílel na boji proti Spojeným státům a jejich koaličním partnerům, Hicks popřel.
Senátor: Chtěl pryč z gulagu
Velká část australské veřejnosti včetně některých politiků se domnívá, že jednatřicetiletý Australan, který konvertoval k islámu, doznání učinil jen proto, aby se po pěti letech věznění v naprosté izolaci dostal pryč. Podle diplomatické dohody mezi USA a Austrálií by si totiž trest odpykal doma.
"Jeho doznání viny je prosbou o propuštění z nelidského gulagu v Guantánamu," řekl australský senátor za stranu Zelených Bob Brown agentuře Reuters.
"Kdo by to neudělal po mučení a nelidských podmínkách na Guantánamu?" dodal Brown. Jeho názor sdílí i senátor za Národní stranu Barnaby Joyce, podle něhož se Hicks doznal "částečně kvůli procesu, který má řadu trhlin".
Hicks byl zajat v Afghánistánu v roce 2001. Již dříve si stěžoval, že byl během zadržování americkými silami týrán. Armáda však tato obvinění ostře odmítla.
Jeho přiznání by navíc mělo vést k mírnějšímu trestu. Vzhledem k obviněním mu nicméně hrozí až doživotí.
Ještě letos doma
Hlavní žalobce guantánamského tribunálu plukovník Moe Davis se domnívá, že by se Hicks mohl rozsudek dozvědět do konce týdne a do vlasti by mohl být převezen ještě letos.
Ještě v neděli jeden z Hicksových australských právníků David McLeod řekl, že jeho klient nevěří ve spravedlivost procesu. "Očekával, že bude odsouzen i v případě, že prokáže svou nevinu," řekl McLeod.
Hicksův otec Terry, který na Guantánamo přiletěl minulý týden, se se svým synem setkal asi dvě hodiny před přelíčením.
"Jeho hlavní cíl je vrátit se do Austrálie, spatřit své děti a usadit se," prohlásil podle listu Sydney Morning Herald Terry Hicks a dodal, že jeho syn se v Afghánistánu ničeho nedopustil.
Právní vakuum
Soud, před nímž Hicks stanul, patří ke zvláštním vojenským tribunálům, jejichž vznik umožnil loni v září tehdy ještě republikány ovládaný Kongres. Učinil tak poté, co Nejvyšší soud USA v červnu zablokoval plán Pentagonu soudit podezřelé před vojenskými komisemi, jak původně schválil prezident George Bush.
Soud ale rozhodl, že Bush svým rozhodnutím překročil prezidentské pravomoci, a existenci komisí označil za protiústavní.
Věznicí na základně Guantánamo za pět let prošlo přes 750 lidí, většinou z Afghánistánu a Pákistánu. USA vězňům, kteří jsou podezřelí z příslušnosti k Al-Káidě či afghánskému hnutí Taliban, nepřiznávají status válečných zajatců podle ženevské konvence, ale označují je za "nepřátelské bojovníky".
To umožňuje zadržovat je neomezeně dlouhou dobu bez soudu. Kritici v USA i v zahraničí však proti tomuto "právnímu vakuu" protestují. Na základně je nyní kolem 400 vězňů, pouze minimum z nich bylo obviněno.