Rangún/Singapur - Vězněná vůdkyně barmské opoziční Národní ligy pro demokracii Aun Schan Su Ťij je ochotna zapomenout na vše, co se stalo, a spolupracovat s vojenským režimem na nezbytných politických reformách, které od Barmy mezinárodní společenství očekává.
Její prohlášení přečetl v Singapuru zvláštní zmocněnec OSN pro Myanmar (oficiální, avšak opozicí neuznávaný název země) Ibrahim Gambari, který v přechozích dnech Barmu navštívil s cílem navázat mezi juntou a opozicí dialog.
Gambari: Je to krok vpřed
Šlo už o druhou cestu Gambariho do Barmy od chvíle, co tamní úřady brutálně potlačily masové pouliční demonstrace za obnovení demokracie v zemi.
Při zásahu bezpečnostních sil přišlo podle barmských státních médií deset lidí o život. Mezinárodní organizace se obávají, že skutečný počet obětí může být mnohonásobně vyšší.
"Jsem připravena v zájmu národa spolupracovat s vládou na tom, aby tento dialog přinesl úspěch," uvádí ve svém prohlášení laureátka Nobelovy ceny míru, kerá a posledních 19 let strávila plných 12 za mřížemi nebo v domácím vězení.
Gambari svou právě zakončenou šestidenní misi vyhodnotil jako výrazný krok směrem k navázání smysluplného dialogu mezi barmskými generály a Su Ťij.
Ještě včera se přitom zdálo, že jeho cesta skončí neúspěcherm, když představitelé junty odmítli jeho návrhy na zahájení třístranného dialogu, v němž by u jednoho stolu vedle OSN a nejvyššího vedení zasedla právě opoziční vůdkyně.
ČTĚTE VÍCE: Gambari mluví v Barmě do zdi, Praha volá o pomoc
Nyní jej čeká cesta zpět do New Yorku, kde by měl o výsledcích své cesty poreferovat v Radě bezpečnosti.