V Paříži draží kostru dinosaura Barryho. Prodat by se mohla za 30 milionů korun

ČTK ČTK
19. 9. 2023 15:03
Pařížská aukční síň nabídne v říjnu téměř kompletní kostru vzácného dinosaura. Očekává, že by se mohla prodat za 1,2 milionu eur (29,3 milionu korun), uvedl s odvoláním na aukční síň Drouot server BBC News.

Kostra Camptosaura stará 150 milionů let byla objevena v 90. letech ve Wyomingu ve Spojených státech. Dinosaurus dostal přezdívku Barry - po paleontologovi Barrym Jamesovi, který ho našel.

Barry pochází z pozdní jury a je 2,1 metru vysoký a pět metrů dlouhý. Podle odborníků je fosilie "mimořádně dobře zachovalá".

Alexandre Giquello z aukční síně Drouot uvedl, že je neobvyklé vidět kostru dinosaura tak neporušenou. "Lebka je kompletní z 90 procent a zbytek dinosaura z 80 procent," řekl. Aukce se uskuteční 20. října.

Prodej dinosauřích fosilii je vzácný, ročně se jich na celém světě uskuteční jen několik. Část odborníků vyjádřila obavy, že se exempláře dostávají do soukromých rukou.

V dubnu se poprvé v Evropě v aukci prodala kostra Tyrranosaura rexe. Odborník na dinosaury z Edinburské univerzity profesor Steve Brusatte dal v rozhovoru s BBC tehdy najevo obavy, že by kostry, které jsou podle něj vědecky velmi cenné, mohly zmizet v trezorech soukromých sběratelů.

 

Právě se děje

Další zprávy