Atentátníka z letadla obvinili v nemocnici. Smál se

Martin Novák Reuters Martin Novák, Reuters
27. 12. 2009 7:35
Po nezdařeném útoku posílila letiště v USA i Evropě bezpečnostní opatření
Kontrola cestujících na letišti Schiphol v Amsterodamu.
Kontrola cestujících na letišti Schiphol v Amsterodamu. | Foto: Reuters

* Atentátník je synem vlivného nigérijského bankéře * Útok připomíná pokus Richarda Reida v letadle do Miami na konci roku 2001 * Stroj Lufthansy letící z Frankfurtu do Detroitu přistál na Islandu kvůli podezřelému kufru

Detroit - Americké, britské i nizozemské bezpečnostní síly jsou na nohou po pátečním neúspěšném pokusu zapálit letadlo společnosti Delta Airlines. Letiště výrazně zpřísňují kontroly.

Americký stroj se na Boží hod pokusil podpálit třiadvacetiletý Nigérijec Umar Farúk Abdulmutallab, který figuruje na seznamech podezřelých teroristů.

Jeho otec - vlivný nigerijský bankéř - navíc v listopadu Američany před svým synem varoval, jak vyplývá ze zpráv světových agentur.

Atentátníkovi v sobotu americké úřady v michiganské nemocnici sdělily obvinění - z pokusu o zničení letadla.

Když těžce popáleného teroristu vezli v kolečkovém křesle k soudci, měl na sobě jen zelené nemocniční oblečení a pokrývku na klíně.

Podle očitých svědků přijal obvinění s klidem a na přítomné agenty se usmíval.

Muže v pátek přemohla posádka a pasažéři, takže stroj nakonec v klidu přistál. Pachatel má popáleniny třetího stupně, další dva lidé utrpěli zranění.

"Byl hodně popálený. Celou nohu měl spálenou. Museli použít hasicí přístroj a vodu," řekla cestující Melinda Dennisová televizní stanici NBC.

Vyšetřovatelé oznámili, že muž měl u sebe pentaerythritol. Ten se používá k výrobě syntetických pryskyřic, plastů a také výbušnin. Zatím není jasné, proč se mu nepodařilo požár zažehnout tak, jak plánoval.

V databázi byl, letět mohl 

Kongresman Peter King, který je členem výboru Sněmovny reprezentantů pro bezpečnost, řekl televizi CNN, že muž podle všeho figuruje v databázi podezřelých teroristů.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

King ale zároveň uvedl, že na seznamu osob, které nemají být z bezpečnostních důvodů vpuštěny do letadel, nebyl. Sám Abdulmutallab vyšetřovatelům řekl, že je napojený na Al-Káidu.

Do Amsterodamu přiletěl z nigerijského Lagosu. Pak pokračoval do Detroitu.

Jeden z pasažérů Jasper Schuringa řekl televizi CNN, že byla slyšet na palubě asi dvacet minut před přistáním rána. Pak cítil kouř.

Vyběhl směrem k Nigérijci a viděl, že mu na sedadle něco hoří. Hodil to na zem a snažil se hasit. Spolu s dalšími cestujícími teroristu vyvlekli do uličky a svlékli ho, aby se přesvědčili, že nemá na těle další výbušniny.

Prohlídky v Londýně, pohotovost v Amsterodamu 

Na palubě airbusu společnosti Delta Airlines bylo 278 cestujících a 11 členů posádky. Policie zpřísnila bezpečnostní opatření na letištích v USA i na amsterodamském letišti Schiphol, odkud letoun startoval.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Posílená ostraha je i na letištích v Londýně či Bruselu. Týká se zejména letů do Spojených států. Cestující musejí počítat s tím, že se jejich odbavení protáhne.

Pokus o útok mobilizoval Scotland Yard, který kvůli možným vazbám nigerijského útočníka na Al-Káidu provádí domovní prohlídky v Londýně.

Londýnská univerzita uvedla, že muž stejného jména byl jejím studentem do loňského roku. Není ale jasné, zda jde skutečně o totožného člověka.

Policie podle BBC vnikla do bytu, kde měl Abdulmuttalib v Londýně žít. Mluvčí Scotlandu Yardu pouze potvrdila, že v Londýně probíhá rozsáhlá pátrací akce, ale odmítla sdělit další podrobnosti.

Foto: Aktuálně.cz

 

Do vyšetřování se zapojila také Nigérie. Zjišťuje informace o Abdulmuttalabovi a jeho možném spojení s Al-Káidou. Podle nigérijských zdrojů je terorista synem prominentního bankéře ze severu země.

Nigérie je nábožensky rozdělena. Severní část je musliská, jižní převážně křesťanská. S téměř 120 miliony obyvateli jde o nejlidnatější africký stát.

Lufthansa přistála kvůli podezřelému kufru

Nervozita a obavy z dalších útoků způsobily v sobotu odpoledne paniku kolem letadla společnosti Lufthansa, letící na lince z Frankfurtu do Detritu.

 

Stroj přistál na Islandu kvůli tomu, že převážel kufr cestujícího, který nebyl na palubě. Kontrola ale žádnou výbušninu v zavazadle neodhalila a ukázalo se, že pasažér se jen nestihl dostavit k odletové přepážce.

Podobný neúspěšný pokus jako v pátek se odehrál na palubě letadla na cestě do USA před osmi lety, 22.prosince 2001. Brit jamajského původu Richard Reid chtěl odpálit bombu ve své botě ve stroji společnosti American Airlines za letu z Paříže do Miami. Nálož mu však selhala a pasažéři jej přemohli.

 

Právě se děje

Další zprávy