Astronaut Krteček se poprvé přihlásil z oběžné dráhy

Petr Jemelka Petr Jemelka
26. 5. 2011 10:46
Vše v pořádku, jen Krtečkova průvodce před výstupem do kosmu silně pálilo oko
Krteček ve vesmíru
Krteček ve vesmíru | Foto: Aktuálně.cz

Washington - Z oběžné dráhy přišel první snímek českého účastníka poslední mise raketoplánu Endeavour - astronauta Krtečka.

Kromě toho, že legendární postavička reprezentuje Českou republiku, má také důležitý úkol: dělat v pustém kosmu společnost astronautovi Adrewovi Freustelovi. Krtečka mu přibalila jeho žena Devi, která má české předky.

Plyšák v kosmu by navíc podle ní mohl v mladých lidech vzbudit zájem o technické obory.

Šéf amerického centra v Praze Miroslav Konvalina ujistil, že se Krteček spolu s Freustelem podívá i na Mezinárodní vesmírnou stanici.

Na důležitou výpravu se nevydal jen tak ledajaký Krteček. Moravská ústředna Brno pro let do vesmíru vyvinula zvláštní odlehčenou a nehořlavou verzi, přesně podle pokynů Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

Po návratu z ISS čeká Krtečka přednáškové turné - spolu se svým americkým majitelem bude vyprávět o cestách ke hvězdám.

Není to poprvé, co Freutsel bere do vesmíru fragmenty české kultury. Před Krtečkem se do vesmíru podívaly Nerudovy Písně kosmické.

Po přistání rovnou do muzea

Hlavním cílem šestnáctidenní mise Endeavouru, která započala 16. května, ale nebylo povozit krtečka, nýbrž dopravit na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) magnetický spektrometr sloužící k pátrání po antihmotě.

Raketoplán Endeavour odstartoval k poslednímu letu do vesmíru
Raketoplán Endeavour odstartoval k poslednímu letu do vesmíru | Foto: Reuters

Kromě toho, že Krtečkova průvodce mezihvězdným prostorem před posledním výstupem začalo silně pálit oko, zatím vše probíhá v pořádku.

Po skončení své 25. a poslední mise zamíří Endavour do Kalifornského vědeckého střediska v Los Angeles, kde bude vystaven.

Endeavour poprvé letěl do vesmíru v roce 1992 a celkem už na oběžné dráze nalétal přes 280 dní.

Jde o pátý a poslední dokončený raketoplán. Vznikl jako náhrada raketoplánu Challenger, jenž tragicky vybuchl krátce po startu v roce 1986.

 

Právě se děje

Další zprávy