Raketoplán Discovery naposledy přistál. Půjde do muzea

ČTK ČTK
9. 3. 2011 19:10
Discovery americký Národní úřad pro letectví a vesmír používal téměř 27 let
Po 238 milionech kilometrů konečně pevná zem pod nohama. Poslední přistání Discovery.
Po 238 milionech kilometrů konečně pevná zem pod nohama. Poslední přistání Discovery. | Foto: Reuters

Mys Canaveral (USA) - Americký raketoplán Discovery se ve středu vrátil ze své poslední, devětatřicáté mise. Na floridském Mysu Canaveral přistál v 17:57 SEČ.

"Dobrá práce, skvělé přistání," ocenila pozemní kontrola astronauty pod vedením Stevena Lindseyho. "Lodi, která znovu a znovu razila cestu, říkáme: 'Sbohem, Discovery'," zaznělo také z řídícího střediska amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

V blízké budoucnosti Discovery, který Národní úřad pro letectví a vesmír používal téměř 27 let, zamíří do muzea. V dubnu ještě naposledy poletí do vesmíru raketoplán Endeavour a v červnu Atlantis.

Poté provoz těchto vesmírných plavidel po 30 letech skončí.

Podívejte se na středeční přistání a na to, co mu předcházelo: 

Discovery za svoji kariéru strávil ve vesmírů celkem 365 dní a nalétal asi 238 milionů kilometrů. Příprava na jeho předání Národnímu leteckému a vesmírnému muzeu Smithsonian ve Washingtonu by podle CNN měla trvat asi devět měsíců, pak jej budou moci obdivovat návštěvníci.

Během poslední mise strávil raketoplán ve vesmíru 13 dní, jeho let vedení NASA oproti původním plánům prodloužilo o dva dny. Se šesti astronauty na palubě zamířil k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), kterou jeho posádka rozšířila o víceúčelový modul Leonardo a vnější plošinu Express Logistics Carrier. Na orbitální komplex také dopravila humanoidního robota zvaného Robonaut 2 (R2), který je vůbec prvním robotem svého typu ve vesmíru.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Pachatele hanlivých nápisů na Havlově chalupě na Hrádečku policie nezjistila

Pachatele hanlivých nápisů na vratech chalupy bývalého prezidenta Václava Havla na Hrádečku na Trutnovsku policie nezjistila a případ odložila. Škodu policie vyčíslila téměř na 5500 korun. Nápisy neznámý pachatel na vrata nastříkal v noci na 10. října loňského roku.

"Oprávněný správce budovy se s žádnou škodou pro případ náhrady v trestním řízení nepřipojil. Samotné nápisy byly odstraněny hned po zadokumentování ze strany policie," uvedl mluvčí trutnovské policie Lukáš Vincenc. Chalupu na Hrádečku po Havlově smrti vlastní jeho manželka Dagmar Havlová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy