Londýn - Ohlásil na nedělní odpoledne brífink, nakonec ale zakladatel WikiLeaks Julian Assange přečetl svůj projev na balkóně ekvádorské ambasády, kde se skrývá před policií.
"Jsem tady, protože kdybych byl s vámi na ulici, hrozilo by mi zatčení," prohlásil několik metrů nad hlavami britských policistů, kteří byli připraveni zadržet šéfa WikiLeaks v případě, že úřad opustí.
Assange vyzval Spojené státy, aby ukončily "hon na čarodějnice" a popsal ohrožení fungování WikiLeaks jako ohrožení svobody slova.
"Spojené státy musí před světem slíbit, že už nebudou pronásledovat novináře za to, že vytahují na světlo utajované zločiny mocných. Nesmí se mluvit o pronásledování žádné mediální organizace, ať je to WikiLeaks nebo New York Times." prohlásil.
Zároveň vzkázal Washingtonu, aby přestal pronásledovat lidi, kteří upozorní na nepravosti, jež mocní tajně páchají. Měl na mysli propuštění amerického vojína Bradleyho Manninga, který čeká na vojenský soud za údajnou krádež desítek tisíc tajných informací o válkách v Iráku a v Afghánistánu a čtvrt milionu diplomatických depeší z databáze.
Podmínka pro Švédsko
Assange ve Švédsku čelí podezření ze sexuálních deliktů a britské úřady ho chtějí vydat. Jednačtyřicetiletý Australan se proto od 19. června skrývá na ekvádorském velvyslanectví. Tento týden získal v zemi azyl, stále však není jasné, jak by mohl ambasádu opustit.
Nejznámější tvář WikiLeaks v neděli poděkovala ekvádorské vládě a tamnímu "statečnému lidu", evidentně však přemýšlí i nad dalšími východisky. Jen několik hodin před projevem přinesla agentura AFP zprávu, podle níž je Assange o svém vydání ochoten jednat.
Má ale důležitou podmínku. "Bylo by dobrým základem pro vyjednávání o ukončení této záležitosti, kdyby se švédské úřady bezpodmínečně zavázaly, že Juliana nikdy nevydají ze Švédska do Spojených států," řekl mluvčí WikiLeaks.
Obava z vydání do USA
Assange se z okna ambasády omluvil své rodině za způsobené komplikace a slíbil svým dětem, že se s nimi brzy sejde.
Jak rychle tento slib dokáže splnit, zůstává otázkou. Ve Švédsku není formálně z ničeho obviněn, ale policie ho vyšetřuje kvůli podezření, že se dopustil sexuálních deliktů na dvou bývalých spolupracovnicích WikiLeaks.
Britský soud letos po řadě odvolání definitivně rozhodl, že úřady musí zakladatele WikiLeaks předat Švédsku. Udělení ekvádorského azylu tento týden pobouřilo britské i švédské představitele.
Assange považuje obvinění za politickou mstu za činnost WikiLeaks. Nejvíce se obává, že ho Švédsko vydá do USA, kde by mu mohl hrozit i trest smrti.