Assange se obul do Obamy, neštítí se zneužít jaro Arabů

Michal Žák Michal Žák
27. 9. 2012 11:04
Australský aktivista promluvil prostřednictvím videomostu k delegátům Valného shromáždění
Julian Assange oslovil prostřednictvím videomostu delegáty Valného shromáždění OSN.
Julian Assange oslovil prostřednictvím videomostu delegáty Valného shromáždění OSN. | Foto: Reuters

New York/Londýn - Do americké předvolební kampaně vstoupil pro mnohé nečekaný muž - zřejmě nejslavnější světový aktivista a zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange.

Jedenačtyřicetiletý Australan prostřednictvím videomostu promluvil k části delegátů právě probíhajícího Valného shromáždění OSN.

Ze své skrýše na ekvádorské ambasádě v Londýně obvinil současného amerického prezidenta Baracka Obamu z využívání takzvaného arabského jara k vlastnímu politickému zisku.

Buazízí se neupálil kvůli Obamovi

Tady odstartovala vlna arabských revolucí.
Tady odstartovala vlna arabských revolucí. | Foto: Martin Novák

Washington se podle něj zachoval drze, když si "přivlastnil zásluhy za poslední dva roky vývoje".

"Pro Tunisany musí být překvapením, když Barack Obama prohlašuje, že USA podporovaly síly prosazující změny v Tunisku," prohlásil Assange s tím, že podobná prohlášení jen ukazují na neúctu Američanů k mrtvým.

"Muhammad Buazízí se neupálil proto, aby mohl být Barack Obama znovu zvolen," narážel na šestadvacetiletého Tunisana, jehož sebevražda loni odstartovala vlnu revolucí v arabských zemích.

On sám je naopak přesvědčen, že revolucionáře ke svržení Zín Abidína bin Alího, Husního Mubaraka či Muammara Kaddáfího inspirovala odhalení, s nimiž přišly právě WikiLeaks.

Planá slova o svobodě projevu

Obamou proklamovaná podpora svobody projevu se podle něj nedočkala reálného naplnění. Narážel tak na Obamův úterní projev, v němž odmítl politiku násilí a nesnášenlivosti, která podle něj není cestou k lepší budoucnosti.

V kontrastu s tím je ovšem případ Bradleyho Manninga, vojína US Army, který čeká na vojenský soud za údajnou krádež desítek tisíc tajných informací o válkách v Iráku a v Afghánistánu a čtvrt milionu diplomatických depeší z databáze.

Na svobodě, přesto vězněm

Virtuální setkání s aktivistou zorganizoval Ekvádor, jenž mu v polovině srpna poskytl azyl.

Assange se prostřednictvím jihoamerického státu snaží vyhnout vydání do Švédska, kde ho vyšetřovatelé podezírají ze spáchání sexuálních deliktů. On sám ale tvrdí, že je nevinen a Skandinávci by ho okamžitě předali do Spojených států, kde by mu kvůli WikiLeaks hrozil trest smrti.

Když vyčerpal všechny zákonné možnosti, jak zabránit vydání na sever Evropy, uchýlil se právě na malou ekvádorskou ambasádu v londýnské čtvrti Knightsbridge. Zastupitelský úřad je ale obklíčen britskými policisty. Byť má Australan azyl, je de facto uvězněn.

 

Právě se děje

Další zprávy