Damašek - První a zatím poslední syrský kosmonaut Muhammad Farís, pilot vojenského letectva, dezertoval z armády a uprchl do Turecka.
Stal se tak dalším činitelem, který opustil režim prezidenta Bašára Asada, bojujícího o své přežití ve válce s opozicí a povstaleckou Svobodnou syrskou armádou.
Jedenašedesátiletý Farís je v Sýrii známou osobou. Do vesmíru letěl v roce 1987 v rámci programu Interkosmos, kdy sovětské lodi braly na palubu piloty ze spřátelených zemí. Strávil tam osm dní.
Takovou zemí tehdy Sýrie pod vedením Háfize Asada, otce současného prezidenta Bašára Asada, byla. V rámci programu Interkosmos se podívali do vesmíru například i piloti Mongolska nebo Afghánistánu, v roce 1978 letěl jako první československý kosmonaut Vladimír Remek.
Syrští opoziční blogeři reagovali na Farísovo zběhnutí s humorem a parafrázovali Asadova slova, že Sýrie čelí globální konspiraci.
"Nyní jde opravdu přímo o mezigalaktické a vesmírné spiknutí proti Asadovi," napsal jeden bloger.
Syrské vládní jednotky ostřelují z děl, tanků, helikoptér a letadel města, která se přidala na stranu opozice. Od konce července ostřelují i největší syrské město Aleppo, kde rebelové kontrolují přibližně polovinu čtvrtí (Farís se narodil právě v Aleppu).
Od začátku konfliktu loni v březnu zemřelo už přes dvacet tisíc lidí. Syrská opozice původně vyšla do ulic, inspirovaná podobnými protesty v Tunisku, Egyptě, Jemenu a Libyi.
Asadův režim ale odpověděl střelbou do demonstrantů a masovým zatýkáním, takže se spor rozhořel v občanskou válku.
Při pátečním hlasování ve Valném shromáždění OSN odsoudilo Asadův režim za represe a brutalitu 133 zemí, proti jich hlasovalo jen 12. Mezi nimi i Rusko, Čína, Írán, Bělorusko, Kuba, Severní Korea nebo Venezuela.
Podle informací z Damašku dezertoval do Turecka také příslušník syrské rozvědky Jarúb Šará, který je bratrancem viceprezidenta Farúka Šará.