Arabská liga chce předat řešení syrské krize Radě OSN

ČTK ČTK
17. 12. 2011 15:10
Sýrie podle Ligy neplní plán na řešení krize a odkládá smlouvu o vyslání pozorovatelů
Foto: Reuters

Dauhá/Damašek - Liga arabských států (LAS) chce přenést řešení syrské krize do Rady bezpečnosti OSN. Sýrie prý odkládá podpis dohody o vyslání pozorovatelů.

Oznámil to katarský premiér šajch Hamad bin Džasím bin Džabr Sání.

V Dauhá v s sobotu jednali o Sýrii zástupci pěti států, které LAS pověřila připravit dohodu o Sýrii. Zrušena byla schůze ministrů LAS, kteří měli jednat v Káhiře.

Šajch Sání řekl, že se ministři sejdou 21. prosince, aby se definitivně rozhodli o dalším postupu.

Damašek sice v listopadu přijal plán LAS na řešení krize, avšak neplní ho. Jeho součástí bylo stažení armády z měst, ukončení násilností proti civilistům a přijetí zahraničních pozorovatelů.

V syrských městech ale stále umírají demonstranté a pro poslední z bodů Damašek klade nové podmínky. Do Dauhá v sobotu žádného zástupce neposlal, takže je jisté, že Sýrie znovu na dohodu nepřistoupí.

Podle televize Al-Džazíra Damašek nově žádá, aby arabské státy přestaly s údajně negativní mediální kampaní vůči Sýrii a bránily pašování zbraní k syrské opozici.

Syrské nepokoje si od března vyžádaly 5000 mrtvých. Do jednání o krizi se zapojil aktivně Irák, který v sobotu vyslal do Damašku delegaci vedenou poradcem pro národní bezpečnosti Falláhem Fajadem.

Podívejte se, jak se demonstruje v Sýrii:

Delegace se po jednáních s prezidentem Bašárem Asadem podle agentury AFP vydala do káhirského sídla LAS.

Irák má zájem o mírové vyřešení syrské krize z obav, že by se násilnosti mohly přenést i na jeho území. V Sýrii žije mnoho Iráčanů a obě země pojí čilé hospodářské styky.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Primátor Pardubic skončil v dozorčí radě hokejového Dynama

Primátor Pardubic Martin Charvát (ANO) rezignoval na funkci v dozorčí radě hokejového Dynama. Místo něj bude nejspíš pozici zastávat bývalý hráč a trenér Josef Paleček. Primátorova funkce byla dočasná, chtěl dovést extraligový klub k prodeji, uvedl klub ANO v tiskové zprávě.

"Věřím, že na mimořádném jednání zastupitelstva 9. června potvrdíme hlasováním, že společnost Petra Dědka se stane majoritním vlastníkem pardubického hokejového klubu. Svou roli v dozorčí radě jsem vnímal jako dočasnou," řekl Charvát. Palečka, kterého hnutí ANO do rady nominovalo, označil jako veřejností respektovaného odborníka.

Pardubice nedávno poskytly exkluzivitu k vyjednávání o akciovém vstupu do HC Dynamo podnikateli a golfovému promotérovi Petru Dědkovi. O vstup do extraligového klubu usiloval také vlastník FK Pardubice Vladimír Pitter, který zastupoval sdružení podnikatelů. V polovině května také zastupitelé schválili očištění HC Dynamo od dluhů, jeho kumulovaná ztráta činila 54,7 milionů korun.

před 57 minutami

Polská velvyslankyně v Praze šikanovala podřízené, zjistila komise

Stávající polská velvyslankyně v Praze Barbara Ćwiorová se dopustila šikany a diskriminace vůči svým podřízeným, uvedl zpravodajský server Onet.pl s odvoláním na zjištění zvláštní komise polského ministerstva zahraničí. Případ již 11 měsíců vyšetřuje také varšavská prokuratura, ale bezvýsledně: až dosud nebyla s to ani vznést obvinění, ani případ odložit, dodal server. Současně se pozastavil nad tím, že velvyslankyně stále vede zastupitelský úřad a před pár dny provázela šéfa diplomacie Jacka Czaputowicze při jednáních v Praze.

Ministerstvo zahraničí Onetu sdělilo, že interní vyšetřování skončilo potvrzením mobbingu a diskriminace, ale vzhledem k citlivosti informací a ochraně osobních údajů nelze poskytnout podrobnosti. Interní vyšetřování začalo loni 30. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy