Arabská liga chce předat řešení syrské krize Radě OSN

ČTK ČTK
17. 12. 2011 15:10
Sýrie podle Ligy neplní plán na řešení krize a odkládá smlouvu o vyslání pozorovatelů
Foto: Reuters

Dauhá/Damašek - Liga arabských států (LAS) chce přenést řešení syrské krize do Rady bezpečnosti OSN. Sýrie prý odkládá podpis dohody o vyslání pozorovatelů.

Oznámil to katarský premiér šajch Hamad bin Džasím bin Džabr Sání.

V Dauhá v s sobotu jednali o Sýrii zástupci pěti států, které LAS pověřila připravit dohodu o Sýrii. Zrušena byla schůze ministrů LAS, kteří měli jednat v Káhiře.

Šajch Sání řekl, že se ministři sejdou 21. prosince, aby se definitivně rozhodli o dalším postupu.

Damašek sice v listopadu přijal plán LAS na řešení krize, avšak neplní ho. Jeho součástí bylo stažení armády z měst, ukončení násilností proti civilistům a přijetí zahraničních pozorovatelů.

V syrských městech ale stále umírají demonstranté a pro poslední z bodů Damašek klade nové podmínky. Do Dauhá v sobotu žádného zástupce neposlal, takže je jisté, že Sýrie znovu na dohodu nepřistoupí.

Podle televize Al-Džazíra Damašek nově žádá, aby arabské státy přestaly s údajně negativní mediální kampaní vůči Sýrii a bránily pašování zbraní k syrské opozici.

Syrské nepokoje si od března vyžádaly 5000 mrtvých. Do jednání o krizi se zapojil aktivně Irák, který v sobotu vyslal do Damašku delegaci vedenou poradcem pro národní bezpečnosti Falláhem Fajadem.

Podívejte se, jak se demonstruje v Sýrii:

Delegace se po jednáních s prezidentem Bašárem Asadem podle agentury AFP vydala do káhirského sídla LAS.

Irák má zájem o mírové vyřešení syrské krize z obav, že by se násilnosti mohly přenést i na jeho území. V Sýrii žije mnoho Iráčanů a obě země pojí čilé hospodářské styky.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Finále Muchové se odkládá, v Soulu prší

Finále na tenisovém turnaji v Soulu mezi Karolínou Muchovou a Magdou Linetteovou z Polska nezačne kvůli dešti dřív než v 11:00 SELČ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy