Damašek - Situace v Sýrii se nadále zhoršuje.
Režim prezidenta Bašára Asada sice na důkaz dobré vůle propustil 500 lidí, kteří se sice účastnili revolty, "nemají však krev na rukou".
Jeho dělostřelecké jednotky ale zároveň stále ostřelují Húlá. Město se přitom ještě nevzpamatovalo z pátečního masakru více než 100 lidí, včetně desítek dětí.
Povstalci proto přišli s ultimátem: pokud vraždění do pátečního poledne neskončí, budou civilisty bránit se zbraní v ruce.
Popravy v Dajr az-Zauru
Vlna kritiky se nově snesla i na zmocněnce OSN a Ligy arabských států Kofiho Annana. Velitel opozičních jednotek Riád Asad chce, aby někdejší generální tajemník Spojených národů přiznal, že jeho mírový plán selhal.
Jen během středy totiž přišlo v Sýrii o život 73 lidí, a to včetně nálezu 13 zastřelených v provincii Dajr az-Zaur na východě Země. Všichni byli podle pozorovatelů OSN zastřeleni zblízka, přičemž měli ruce svázané za zády.
Podle některých opozičních zdrojů jde o dezertéry v civilu, podle jiných o zaměstnance ropné společnosti, kteří se připojili k protestům po masakru v Húlá.
Rusko a Čína
Kvůli nekončícímu násilí se proto stále častěji skloňuje možný vojenský zásah proti Asadovu režimu. Hovořil o něm například novopečený francouzský prezident Francois Hollande.
Politici jsou ale jednotní v tom, že by do podobné akce šli jen se souhlasem Rady bezpečnosti OSN. Tu ale blokuje Moskva, která prozatím nehodlá svůj postoj vůči Damašku měnit.
Dá se tak očekávat, že Sýrie bude jedním z hlavních témat rozhovorů ruského prezidenta Vladimira Putina s představiteli Francie a Německa, kam zamíří v pátek na návštěvu. Proti vojenské intervenci je i Čína.
To se ovšem nelíbí mimo jiné americké ministryni zahraničí Hillary Clintonové. Ta během návštěvy Dánska naznačila, že Rusko bude spoluodpovědné za případnou občanskou válku. "Jejich politika k občanské válce přispívá," nechala se slyšet.
Zatím nejvýraznějším mezinárodním tlakem na Asada je totiž vyhoštění syrských diplomatů. Česko se k iniciativě prozatím nepřipojilo. Syrské chargé d´affaires v Praze pouze tlumočilo "jednoznačné odsouzení" masakru v Húlá a žádost, aby viníci byli potrestáni.