Armády bojují v Kongu s povstalci, zemřely desítky lidí

Zdeněk Mihalco
13. 2. 2009 18:21
Na východě Demokratické republiky Kongo pokračuje vojenská operace dvou zemí
Skupinky bojovníků povstalecké FDLR se rozptýlily v těžko přístupných pralesích, aby se ukryly před vládními armádami dvou zemí.
Skupinky bojovníků povstalecké FDLR se rozptýlily v těžko přístupných pralesích, aby se ukryly před vládními armádami dvou zemí. | Foto: Reuters

Goma - Během vzdušného útoku na východě Demokratické republiky Kongo zemřelo nejméně 40 vzbouřenců z uskupení Demokratické sily pro osvobození Rwandy (FDLR), citovaly v pátek tiskové světové agentury tamní armádní zdroje.

Šlo o poslední útok v rámci pokračující společné vojenské operace armád Rwandy a Demokratické republiky Kongo proti vzbouřencům v oblasti východu Konga.

Bezprecedentní zásah armád obou zemí začal v druhé polovině ledna, kdy do Demokratické republiky Kongo vstoupilo několik tisíc rwandských vojáků.

V oblasti bylo v posledních týdnech podle lidskoprávní organizace Human Rights Watch zabito nejméně 100 civilistů.

Východ Demokratické republiky Kongo, zejména provincie Severní Kivu, je dlouhodobě nestabilní. V oblasti je přítomno několik ozbrojených skupin. V srpnu loňského roku tam znovu vypukly boje mezi konžskou armádou a další povstaleckou skupinou v oblasti - Národním kongresem na obranu lidu (CNDP). S tímto uskupením nyní konžská vláda jedná o podmínkách míru.

Zásah armád se v současné době soustředí na další skupinu v oblasti - výše zmíněnou FDLR.

Foto: Aktuálně.cz

Na východě Demokratické republiky Kongo (dříve Zair) je problémem nízká bezpečnost. Dochází zde mimo jiné k velkému množství sexuálně motivovaných útoků. Civilisty se snaží chránit mírové jednotky OSN.

V konfliktu hrají podle velké části specialistů na dění v oblasti značnou roli spory o naleziště surovin, na které je východ země bohatý. 

Může vést zásah ke zlepšení situace v oblasti?

Uskupení FDLR je ve Rwandě přítomné od rwandské genocidy v roce 1994, kdy během krátké doby zemřelo asi 800 tisíc lidí.

Zatímco hutuskou skupinu FDLR dosud podle prosincové zprávy nezávislých odborníků pro OSN podporovala konžská vláda, tutsijskou skupinu CNDP podporovala rwandská vláda a tamní tutsijský prezident Paul Kagame. Tyto státy tak mezi sebou válčily skrze povstalce.

Východ Konga - kdo je kdo

  • CNDP (tutsijští povstalci) - v minulých letech je podporovala rwandská vláda, v lednu však Rwanda na útěku zatkla dlouholetého vůdce této skupiny Laurenta Nkundu. Ten dosud tvrdil, že chrání tutsijské obyvatelstvo před útoky hutuské FDLR
  • FDLR (milice rwandských Hutuů, v oblasti od genocidy v roce 1994) - v minulých letech je podporovala konžská vláda, nyní proti nim zasahují armády Rwandy i Demokratické republiky Kongo
  • Mai Mai (konžské provládní milice)
  • Monuc (mírová mise OSN). Na východě země (provincie Severní Kivu) je několik tisíc vojáků
  • Konžská armáda - asi 90 000 vojáků (v celé zemi)

V prosinci se však vlády dohodly na společném postupu proti ozbrojencům v oblasti. Zatčen byl dosavadní vůdce CNDP Laurent Nkunda a pokračuje zásah proti přívržencům FDLR.

John Holmes, náměstek generálního tajemníka OSN pro humanitární záležitosti, který oblast navštívil před několika dny, považuje současnou situaci - zatčení Nkundy a akci proti vzbouřencům - za krok správným směrem a uvedl, že je co se týče dalšího vývoje poměrně optimista, protože úspěšný zásah proti FDLR by mohl vést k dlouhodobějšímu zlepšení situace v oblasti. Připustil však, že zásah armád představuje riziko pro bezpečí civilistů.

Podle OSN úspěšně pokračuje odzbrojování sympatizantů FDLR. „Obvykle OSN odzbrojí za týden zhruba 30 bojovníků a přívrženců FDLR, od poloviny ledna (kdy začala vojenská akce proti vzbouřencům) ale jejich počet stoupl na 300 týdně," cituje agentura Reuters hlavního koordinátora odzbrojování v oblasti Bruna Donata z OSN.

Rwandská armáda rovněž oznámila, že se několik důstojníků FDLR vzdalo. Podle odhadů Reuters bylo v oblasti v lednu 6 až 8 tisíc ozbrojených přívrženců tohoto uskupení.

HRW: Vzbouřenci vraždí civilisty

Anneke Van Woudenbergová, specialistka lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) na dění v oblasti, však upozorňuje, že vojenská akce bude pravděpodobně delší, než původně armády tvrdily a plánovaly a že vzbouřence nebude snadné porazit, protože se ukrývají v malých skupinách ve volné přírodě.

Před týdnem ve společném prohlášení zhruba stovka nevládních organizací a uskupení varovala, že vojenský zásah v oblasti může vést k dalšímu utrpení civilistů. "Konžští civilisté jsou během vojenských zásahů vždy terčem útoků a jejich obavy ze zabíjení, znásilňování a drancování jsou velmi reálné," uvedla v prohlášení Juliette Prodhanová z organizace Oxfam.

Sdružení organizací v prohlášení připomnělo, že také po společné vojenské akci tří států v oblasti dalšího konfliktu na pomezí hranice Demokratické republiky Kongo, jižního Súdánu a Ugandy, kde je přítomna takzvaná Armáda Božího odporu, zahynulo v posledních týdnech několik set civilistů.

Podle v pátek zveřejněných údajů organizace Human Rights Watch také v oblasti Severní Kivu na východě Demokratické republiky Kongo, kde probíhá zásah proti FDLR, v posledních týdnech dochází k vraždění civilistů. Podle této organizace bylo od startu společné konžsko-rwandské vojenské akce zavražděno přes 100 civilistů. Zabíjení HRW přisuzuje právě vzbouřencům z FDLR,  proti kterým armády zasahují.

 

Právě se děje

Další zprávy