Armádou svržený prezident Mali oficiálně rezignoval

ČTK ČTK
8. 4. 2012 21:10
Země se po převratu prakticky rozdělila na dvě části
Foto: Reuters

Bamako - Svržený maliský prezident Amadou Toumani Touré dopisem oznámil svou rezignaci. V neděli to podle agentury Reuters sdělil Djibril Bassolé, který jako ministr zahraničí Burkina Fasa stojí v čele vyjednávací skupiny patnáctičlenného spolku západoafrických zemí ECOWAS.

"Právě jsme obdrželi formální rezignační dopis od prezidenta Tourého," řekl Bassolé. Dodal, že nyní kontaktuje příslušné úřady, aby kvůli uvolněnému prezidentskému postu mohly přijmout potřebná opatření. Rezignace otevírá cestu k tomu, aby v souladu s ústavou byla jmenována prozatímní hlava státu.

Tourého, jehož mandát měl vypršet již za několik měsíců, svrhli vojáci 21. března. Následující den převzala moc v zemi vojenská junta.

Ta se po silné zahraniční kritice armádního puče a po mezinárodních sankcích dohodla s hospodářským sdružením ECOWAS na předání moci do rukou prozatímního prezidenta, na vytvoření přechodné vlády a vyhlášení všeobecné amnestie, která se má týkat i strůjců puče.

Převratu využili povstalci ze severu Mali a vytlačili vládní síly z nejdůležitějších měst Kidal, Gao a Timbuktu. Fakticky nenarazili na odpor armády a Mali rozdělili na dvě části, na severu pak vyhlásili nezávislý stát Azavad.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy