Buď pučisté v Mali předají moc, nebo zemi čeká izolace

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
30. 3. 2012 12:29
Uzavřením hranice a úplnou izolací hrozí juntě v Mali všechny sousední státy
Foto: Reuters

Bamako - Sousední země afrického Mali dali strůjcům tamního převratu z minulého týdne lhůtu 72 hodin na to, aby začali s předáváním moci do rukou civilistů.

V opačném případě hrozí uzavřením hranic a diplomatickou izolací, napsala agentura Reuters.

Vojenská junta na vyhlášení ultimáta podle zpravodajského serveru BBC zatím oficiálně nereagovala.

Západoafrické Mali je nepřímou obětí loňského konfliktu v Libyi. Z ní byly nelegálně vyváženy zbraně, se kterými teď bojují povstalecké kmeny Tuaregů na severu Mali. Převrat se tu uskutečnil 22. března, necelý měsíc před prezidentskými volbami. Vedli ho vojáci, kteří si stěžovali, že nemají dostatečnou výzbroj, aby se povstalcům postavili.

O situaci v Mali chtěli ve čtvrtek v zemi jednat prezidenti pěti zemí Hospodářského společenství západoafrických států (ECOWAS).

Letadlo s nimi ale v Mali kvůli demonstraci na tamním letišti nemohlo přistát. Prezidenti pak maliské juntě dali ultimátum, aby začala vracet moc civilní vládě. V případě jeho nedodržení 15členné společenství vnitrozemské zemi pohrozilo uzavřením hranic pro veškeré zboží s výjimkou humanitární pomoci, omezením jednání Mali se soukromými bankami v regionu nebo zákazem cest pro členy junty. Sankce mají být zavedeny do 72 hodin, nejpozději do pondělí 2. dubna, řekl předseda komise ECOWAS.

Mali je třetím největším producentem zlata v Africe. Ohlášené kroky by podle Reuters mohly ohrozit zájmy mezinárodních důlních firem v zemi.

Povstalečtí Tuaregové žádají nezávislost na vládě, která podle jejich názoru dává přednost jihu země a ignoruje potřeby chudé severní pouště. Nové povstání zahájili v lednu. Podle Reuters se nechali slyšet, že aktuální chaos v Bamaku chtějí využít k dalším útokům.

 

Právě se děje

Další zprávy