Tuaregové vyhlásili svůj stát. Pomohly zbraně z Libye

Martin Novák Martin Novák
6. 4. 2012 13:30
Stát Azavad na severu Mali je větší než Francie. Nikdo ho ale zřejmě neuzná
Tuareg v Timbuktu.
Tuareg v Timbuktu. | Foto: Reuters

Bamako - Občanská válka v Mali ústí v rozdělení této velké severoafrické země. Tuaregové, z nichž část loni bojovala za peníze v libyjské válce na straně Muammara Kaddáfího, vyhlásili na severu svůj vlastní stát.

Nazvali jej Azavad. Učinili tak poté, co uprostřed týdne dobyli největší severomalijské město Timbuktu.

V hlavním městě Bamaku vládne od 22. března vojenská junta, která svrhla prezidenta Amadou Toumani Tourého s odůvodněním, že není schopen zabránit postupu tuaregských povstalců. Prezident se skrývá na neznámém místě.

Území nově vyhlášeného státu je větší než Francie, převážně však jde o pustou a nehostinnou saharskou poušť.

"Vyhlašujeme slavnostně ode dneška nezávislost Azavadu," řekl zástupce Maliské národní osvobozenecké armády (MNLA), který slíbil, že budou respektovat hranice se sousedními státy. Zároveň rebelové oznámili, že zastavují boje.

Foto: Aktuálně.cz

Tuaregové snili desetiletí o vlastním státě na pomezí jižního Alžírska, severního Mali a části Nigeru. Nikdy však neměli vojenskou sílu ani diplomatickou podporu na uskutečnění svého cíle.

Nyní se jim dostaly do ruky zbraně pocházející z libyjských skladů. V Africe však panuje obava, že po boku Tuaregů bojují také islamisté hlásící se k Al-Káidě. Právě Alžírsko, Mali a Niger jsou působištěm organizace, která si říká Al-Káida islámského Magribu.

Africká unie vojenský puč v Mali odsoudila a vůči vojenské vládě přijala sankce. Vyhlášení státu Tuaregů ale v pátek odmítla a oznámila, že novou republiku v žádném případě neuzná. Jednoznačně odmítavé stanovisko vydala také alžírská vláda.

Je pravděpodobné, že Azavad neuzná v Africe vůbec nikdo. Už jen kvůli obavám, že nezávislost by chtěly vyhlásit další separatistické skupiny v jiných afrických zemích. Francie, bývalá koloniální mocnost v Mali, už oznámila, že se bude řídit stanoviskem Africké unie.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Facebook zvýšil čtvrtletní zisk, tržby překonaly očekávání. Dařilo se i Amazonu či Googlu

Americká společnost Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o zhruba 29 procent na 7,85 miliardy dolarů (184 miliard Kč). Oznámila to dnes firma. Její tržby překonaly očekávání analytiků, protože nárůst využívání internetu v době koronavirové krize podpořil její příjmy z reklamy.

Tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, stouply ve třetím čtvrtletí meziročně na 46,17 miliardy dolarů (bilion Kč) ze 40,5 miliardy dolarů, což znamená návrat k růstu. Překonaly odhady analytiků, když se díky přílivu inzerentů dařilo kanálu YouTube, ale i cloudovým službám.

Tržby internetového prodejce Amazon stouply ve třetím čtvrtletí o 37 procent na 96,15 miliardy dolarů (2,3 bilionu Kč) a překonaly odhady. Firma dnes sdělila, že čeká díky pokračování pandemie, kvůli níž mnoho lidí přesouvá nákupy na síť, meziroční růst mezi 28 a 38 procenty i v aktuálním čtvrtletí. Zisk se ztrojnásobil na 6,3 miliardy dolarů (147,7 miliardy Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy