Tuaregové vyhlásili svůj stát. Pomohly zbraně z Libye

Martin Novák Martin Novák
6. 4. 2012 13:30
Stát Azavad na severu Mali je větší než Francie. Nikdo ho ale zřejmě neuzná
Tuareg v Timbuktu.
Tuareg v Timbuktu. | Foto: Reuters

Bamako - Občanská válka v Mali ústí v rozdělení této velké severoafrické země. Tuaregové, z nichž část loni bojovala za peníze v libyjské válce na straně Muammara Kaddáfího, vyhlásili na severu svůj vlastní stát.

Nazvali jej Azavad. Učinili tak poté, co uprostřed týdne dobyli největší severomalijské město Timbuktu.

V hlavním městě Bamaku vládne od 22. března vojenská junta, která svrhla prezidenta Amadou Toumani Tourého s odůvodněním, že není schopen zabránit postupu tuaregských povstalců. Prezident se skrývá na neznámém místě.

Území nově vyhlášeného státu je větší než Francie, převážně však jde o pustou a nehostinnou saharskou poušť.

"Vyhlašujeme slavnostně ode dneška nezávislost Azavadu," řekl zástupce Maliské národní osvobozenecké armády (MNLA), který slíbil, že budou respektovat hranice se sousedními státy. Zároveň rebelové oznámili, že zastavují boje.

Foto: Aktuálně.cz

Tuaregové snili desetiletí o vlastním státě na pomezí jižního Alžírska, severního Mali a části Nigeru. Nikdy však neměli vojenskou sílu ani diplomatickou podporu na uskutečnění svého cíle.

Nyní se jim dostaly do ruky zbraně pocházející z libyjských skladů. V Africe však panuje obava, že po boku Tuaregů bojují také islamisté hlásící se k Al-Káidě. Právě Alžírsko, Mali a Niger jsou působištěm organizace, která si říká Al-Káida islámského Magribu.

Africká unie vojenský puč v Mali odsoudila a vůči vojenské vládě přijala sankce. Vyhlášení státu Tuaregů ale v pátek odmítla a oznámila, že novou republiku v žádném případě neuzná. Jednoznačně odmítavé stanovisko vydala také alžírská vláda.

Je pravděpodobné, že Azavad neuzná v Africe vůbec nikdo. Už jen kvůli obavám, že nezávislost by chtěly vyhlásit další separatistické skupiny v jiných afrických zemích. Francie, bývalá koloniální mocnost v Mali, už oznámila, že se bude řídit stanoviskem Africké unie.

 

Právě se děje

před 30 minutami

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy