reklama
 
 

Tuaregové vyhlásili svůj stát. Pomohly zbraně z Libye

6. 4. 2012
Stát Azavad na severu Mali je větší než Francie. Nikdo ho ale zřejmě neuzná

Bamako - Občanská válka v Mali ústí v rozdělení této velké severoafrické země. Tuaregové, z nichž část loni bojovala za peníze v libyjské válce na straně Muammara Kaddáfího, vyhlásili na severu svůj vlastní stát.

Nazvali jej Azavad. Učinili tak poté, co uprostřed týdne dobyli největší severomalijské město Timbuktu.

V hlavním městě Bamaku vládne od 22. března vojenská junta, která svrhla prezidenta Amadou Toumani Tourého s odůvodněním, že není schopen zabránit postupu tuaregských povstalců. Prezident se skrývá na neznámém místě.

Území nově vyhlášeného státu je větší než Francie, převážně však jde o pustou a nehostinnou saharskou poušť.

"Vyhlašujeme slavnostně ode dneška nezávislost Azavadu," řekl zástupce Maliské národní osvobozenecké armády (MNLA), který slíbil, že budou respektovat hranice se sousedními státy. Zároveň rebelové oznámili, že zastavují boje.

Tuaregové snili desetiletí o vlastním státě na pomezí jižního Alžírska, severního Mali a části Nigeru. Nikdy však neměli vojenskou sílu ani diplomatickou podporu na uskutečnění svého cíle.

Nyní se jim dostaly do ruky zbraně pocházející z libyjských skladů. V Africe však panuje obava, že po boku Tuaregů bojují také islamisté hlásící se k Al-Káidě. Právě Alžírsko, Mali a Niger jsou působištěm organizace, která si říká Al-Káida islámského Magribu.

Africká unie vojenský puč v Mali odsoudila a vůči vojenské vládě přijala sankce. Vyhlášení státu Tuaregů ale v pátek odmítla a oznámila, že novou republiku v žádném případě neuzná. Jednoznačně odmítavé stanovisko vydala také alžírská vláda.

Je pravděpodobné, že Azavad neuzná v Africe vůbec nikdo. Už jen kvůli obavám, že nezávislost by chtěly vyhlásit další separatistické skupiny v jiných afrických zemích. Francie, bývalá koloniální mocnost v Mali, už oznámila, že se bude řídit stanoviskem Africké unie.

autor: Martin Novák | 6. 4. 2012

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama