Vojáci provedli puč v Mali. Proudí tam zbraně z Libye

Martin Novák Martin Novák
22. 3. 2012 21:31
Prezident Touré uprchl z prezidentského paláce
Pučisté v televizním studiu.
Pučisté v televizním studiu. | Foto: Reuters

Bamako - Subsaharská Afrika už není takovým dějištěm vojenských pučů jako v minulosti. O to překvapivější jsou události v Mali - strategicky důležité a velké zemi sousedící s Nigerem, Alžírskem nebo Senegalem.

V živém televizním vystoupení se najednou ráno objevila skupina vojáků a oznámila, že svrhla vládu prezidenta Amadoua Tourého a přebírá moc.

Zdůvodnila to neschopností prezidenta potlačit povstání Tuaregů, které se odehrává na severu Mali.

Za převratem přitom stojí níže postavení důstojníci, nikoliv nejvyšší armádní špičky. Vůdcem takzvaného Národního výboru pro návrat k demokracii a obnovu státu je kapitán Amadou Sanogo.

V ulicích Bamaka.
V ulicích Bamaka. | Foto: Reuters

"Převzali jsme zodpovědnost od nekompetentního režimu prezidenta Tourého," uvádí se v prohlášení pučistů.

Situace na severu Mali se zhoršila poté, co se na stranu tamních povstalců přidali i Tuaregové z Libye, kteří tam loni bojovali na straně Muammara Kaddáfího. Po jeho smrti se odebrali do Mali.

V zemi se 14 miliony obyvateli navíc působí buňky organizace Al-Káida islámského Maghrebu, která je aktivní hlavně v Nigeru a jižním Alžírsku. Existuje podezření, že z Libye proudí do Mali velké množství zbraní.

Strůjci převratu tvrdí, že prezident armádu slabě a nedostatečně vyzbrojil pro boj s povstalci na severu. Malijští Tuaregové usilují o vytvoření samostatného státu na severu Mali a nedávno obsadili město Tessalit poblíž hranice s Alžírskem.

Foto: Aktuálně.cz

Ačkoliv se v metropoli Bamaku během středy občas ozývala střelba, puč proběhl nekrvavě a nejsou hlášeni žádní mrtví ani zranění. Přestože noví vládci vyhlásili výjimečný stav, na ulicích v Bamaku byl podle zahraničních diplomatů ruch jako v jakýkoliv jiný den.

Pozemní hranice i letiště v Bamaku jsou nyní uzavřeny. Není známo, kde se nachází svržený prezident Touré. Původně se skrýval v prezidentském paláci, podle neoficiálních informací ale uprchl.

Svět ale pro pučisty nemá moc pochopení. Africká unie v prohlášení vyjádřila znepokojení nad vývojem v zemi a Spojené státy převrat ostře odsoudily. Požadují návrat Tourého do funkce a obnovení civilní vlády.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Adetokunbo v NBA dovedl Milwaukee k šesté výhře za sebou

Nejužitečnější hráč minulé sezony Janis Adetokunbo zaznamenal ve čtvrtečním utkání NBA proti Portlandu impozantní triple double za 24 bodů, 19 doskoků a 15 asistencí a byl strůjcem vítězství Milwaukee 137:129. Bucks se po šesté výhře za sebou osamostatnili v čele Východní konference.

Adetokunbo podruhé v sezoně dosáhl na dvojciferná čísla ve třech základních statistických ukazatelích a stal se prvním hráčem v historii klubu, který zaznamenal bilanci čítající alespoň 20+15+15. Jeho čtvrteční výkon v historii ligy předčili jen slavní Oscar Robertson, Wilt Chamberlain a Larry Bird.

Střelecky se přitom řecký basketbalista trápil a proměnil jen devět z 27 střel. V počtu finálních přihrávek ale ve své sedmé sezoně v lize dosáhl na osobní rekord. "Když mi to nepadalo, snažil jsem se nacházet spoluhráče. Udělal jsem ale jen půlku práce, to oni se trefovali," řekl Adetokunbo.

Další zprávy