Damašek/Washington - Počet lidí, které za sedm týdnů protestů zastřelily syrské bezpečnostní jednotky, dosáhl osmi stovek. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na syrskou skupinu Sawasiah, která se zabývá lidskými právy.
V prohlášení pro agenturu Reuters skupina uvedla, že má k dispozici jména všech osmi stovek zabitých demonstrantů, včetně dvou stovek lidí, kteří zahynuli při útoku na město Deraá, který vedla armáda i za pomoci tanků.
Jednotky syrské armády v sobotu ráno obsadily přístavní město Banijás. Cílem se podle agentury Reuters staly především sunnitské čtvrti, které odmítají autokratickou vládu prezidenta Bašára Asada.
Vojáci na tancích vjeli do města ze tří směrů, uvedl nejmenovaný aktivista pro lidská práva. Zamířili okamžitě do sunnitských čtvrtí. Většina spojení s přístavem byla přerušena.
Syřané usilují o politické reformy a volají po odstoupení prezidenta Asada. Damašek sice některé z požadavků splnil nebo hodlá splnit, ale Asad odstoupit nechce. Armáda potlačuje protesty už od března a podle organizací na ochranu lidských práv při nich zabila nejméně 560 lidí.
Sankce proti syrskému režimu
Spojené státy pohrozily dalšími opatřeními proti vládě v Sýrii, pokud nezastaví zabíjení a zastrašování obyvatel. Oznámil to Bílý dům. Minulý týden už na některé představitele syrského režimu uvalily ekonomické sankce.
Syrské bezpečnostní síly podle aktivistů a opozice zabily v pátek dalších 20 až 30 demonstrantů, kteří v hlavním městě Damašku a na jiných místech v zemi protestovali proti vládě prezidenta Bašára Asada.
"Spojené státy soudí, že politováníhodné kroky Sýrie proti jejímu lidu si žádají silnou mezinárodní odpověď," uvedl mluvčí Bílého domu Jay Carney, kterého cituje agentura Reuters.
Opatření nekonkretizoval, jen prohlásil, že pokud syrská vláda nezmění současný přístup a neukončí zabíjení demonstrantů, podnikne Washington a jeho mezinárodní partneři "dodatečné kroky, aby jasně vyjádřili svůj ostrý nesouhlas s tím, jak syrská vláda jedná se svým lidem".
S uvalením sankcí na syrské předáky odpovědné za násilné potlačování protivládních demonstrací v pátek souhlasili zástupci členských zemí Evropské unie. Brusel podle diplomatů zmrazí 14 syrským představitelům jejich finanční aktiva na území EU a zakáže jim cestovat do unijních států.
Od propuknutí nepokojů v půlce března přišlo podle některých zdrojů v Sýrii o život nejméně 580 demonstrantů a asi 7 tisíc lidí bylo podle nejmenovaného západního diplomata pozatýkáno. Tyto počty se nedají ověřit.