Santiago de Chile - Bezpečnostní situace v jihoamerickém Chile, které o víkendu zasáhlo silné zemětřesení, je kritická. Země vyhlásila výjimečný stav a ve dvou provinciích musela převzít kontrolu armáda.
Zřejmě nejhorší situace je ve druhém největším chilském městě Concepcion, kde úřady vyhlásily zákaz nočního vycházení.
Zoufalí lide, kteří se kvůli strachu z dalších otřesů bojí vrátit do svých domovů, nebo se vůbec nemají kam vrátit, začínají rabovat. Z obchodů se ale neztrácejí jen potraviny, což svědčí o tom, že u některých rabujících nejde o činy ze zoufalství.
Podle BBC se navíc v zemětřesením postižených oblastech začaly objevovat případy žhářství, a tak do oblasti putují další tisíce vojáků. Do města Concepcion, které leží nejblíže epicentra sobotních nejsilnějších otřesů o síle 8,8 stupňů, by mělo brzy dorazit sedm tisíc vojáků. Přislíbila to prezidentka Michelle Bachelet.
Zároveň tam byl vyhlášen zákaz nočního vycházení a v rámci výjimečného stavu platí další omezení práv občanů, podobně jako s tím počítá česká legislativa v případě vyhlášení stavu nouze.
Přesto jsou stále hlášeny další a další případy napadení policistů a vojáků střežících obchody před rabováním. Za rabování nebo porušení nočního zákazu vycházení už bylo zadrženo nejméně 160 Chilanů a jeden rabující byl zastřelen.
Napětí ještě vzrostlo, když lidé vnikli do jednoho ze supermarketů, kde následně vypukl požár. Místní obyvatelé stále častěji berou situaci do vlastních rukou a vytvářejí jakousi domobranu - skupiny, které drží hlídky a chrání domy před útoky agresivních spoluobčanů.
"Vojáci přijeli, ale nejsou schopni dostat situaci pod kontrolu, sousedství, ve kterém žiji, už organizuje vlastní obranu, protože lidé začínají rabovat domy," popsala situaci pro agenturu Reuters šestatřicetiletá učitelka Caroline Contreras.
Zemětřesení, následné otřesy a vlna tsunami si v Chile vyžádaly nejméně 700 obětí a desítky tisíc lidí přišly o střechu nad hlavou nebo se nemohou vrátit do svých domovů a musejí přebývat na ulicích v provizorních stanech.
Chilská vláda již přiznala, že podcenila nebezpečí tsunami a že systém včasného varování selhal. Místo centrálního velení námořnictva tak poplach nakonec spustili kapitáni v přístavech. Svým jednáním prý zachránili mnoho životů.