Chybili jsme, přiznává Chile. Nevarovalo před tsunami

Roman Gazdík
2. 3. 2010 0:22
Armáda přiznala, že nepostupovala správně. Varování přitom vydalo přes 50 zemí
Následky tsunami a zemětřesení v Constitución
Následky tsunami a zemětřesení v Constitución | Foto: Reuters

Santiago de Chile - Chile přiznala pochybení při zemětřesení, které si zatím vyžádalo přes 700 obětí na životech. Námořnictvo po něm totiž nespustilo varování před tsunami. Přestože tak učinilo přes 50 jiných zemí, některé z nich i na druhé straně Tichého oceánu.

"Pravdou je, i když to bolí, že divize námořnictva udělala chybu," řekl novinářům ministr obrany Francisco Vidal. "Co jsme viděli mezi šestým a devátým regionem (O´Higgins a Araucanía - pozn. red.), bylo tsunami."

Místo centrálního velení námořnictva tak poplach spustili nakonec kapitáni v přístavech. Mají k tomu oprávnění, pokud mají dojem, že hladina moře nebezpečně stoupá.

Omezení práv občanů. Poprvé od Pinocheta

Možnost tsunami si vláda prezidentky Michelle Bacheletové uvědomila pozdě, naštěstí však vojáci v přístavech zareagovali a pomohli tak zabránit dalším ztrátám na životech.

K mnoha lidem se však varování nedostalo. Rozsah katastrofy v odříznutých pobřežních komunitách není zatím jasný, jen ve městě Constitución však kvůli tsunami zemřelo odhadem 350 lidí.

Chilané v Santiagu se snaží dobít své telefony na jednom z mála míst čtvrti, kde funguje elektřina.
Chilané v Santiagu se snaží dobít své telefony na jednom z mála míst čtvrti, kde funguje elektřina. | Foto: Reuters

Další čtyři zahynuli na souostroví Juan Fernández, které je známé především tím, že zde po čtyři roky pobýval námořník Alexander Selkirk, který pravděpodobně inspiroval vznik postavy Robinsona Crusoe.

"Došlo k chybě. Naštěstí byl systém aktivován," komentoval Vidal jednání kapitánů v přístavech. Podle něj svým jednáním zachránily stovky nebo tisíce životů.

Poprvé od zemětřesení roku 1985 vyhlásila prezidentská kancelář v zemi katastrofický stav (v ČR by šlo o stav nouze), jímž se omezují práva občanů. Kontrolu nad dvěma nejvíce postiženými regiony - Maule a Biobío - převzala armáda, která má zabránit rabování. Jedná se o první regionální omezení práv občanů od návratu Chile k demokracii (rok 1989).

Moc v rukou armády

Předání moci armádě - v čele provincií nyní stojí generálové a pomoc v postižených oblastech koordinuje ministerstvo vnitra a obrany - je považováno za velmi problematický krok a ve vládě se o něm podle deníku El Mercurio velmi debatovalo. Armáda vládla v zemi za mohutného porušování lidských práv v letech 1973 až 1990.

V praxi vyhlášení stavu katastrofy znamená, že je občanům odebráno právo se svobodně shromažďovat a pohybovat. Úřady mohou zabavovat zboží a vlastnická práva jsou omezena. V hlavním městě Biobío a v Maule byl vyhlášen noční zákaz vycházení platný od 21:00.

Počet mrtvých stojí nyní oficiálně na cifře 723. Jde o potvrzené oběti, vláda sama přiznává, že počet pohřešovaných nezná.

Vedle Bacheletové a armády se situaci snaží řídit také opoziční senátor Sebastián Piňera, který se stane 11. března novým prezidentem země. "Můj vládní tým už začal pracovat," oznámil při své návštěvě postižených regionů.

Obyvatelé Concepcion se snaží probít do supermarketu, aby si nakoupili základní potraviny a další věci.
Obyvatelé Concepcion se snaží probít do supermarketu, aby si nakoupili základní potraviny a další věci. | Foto: Reuters

Právě Piňera byl jedním z těch, kteří vládě doporučovali předat v Biobío a Maule armádě. V Concepciónu tak vyrazilo do ulic 2000 vojáků.

Kolaps práva

Ve druhém největším chilském městě, v jehož metropolitní zóně žije téměř 900 tisíc lidí, totiž prosazování zákona a pořádku zcela zkolabovalo.

"Nejdřív jsme měli trochu strach, ale potom jsme si uvědomili, že důležité je se postarat o naše lidi. V mojem domě potřebujeme potraviny pro dvacet obyvatel," řekla El Mercurio María Machucová, která si vyšla potraviny obstarat do místního supermarketu Líder.

Mnoho rabujících však zajímají kromě potravin i další věci, přijíždějí k obchodům v dodávkách a berou si televize, sterea i ledničky. Úřady v Concepciónu hlásí i zraněné policisty, kteří se jim vtom pokoušeli zabránit.

Okolo 160 lidí bylo zatčeno a jeden muž byl zastřelen. Na cestě do Concepciónu se rovněž zřítilo malé letadlo přivážející pomoc a šest lidí zahynulo.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
Další zprávy