Chybili jsme, přiznává Chile. Nevarovalo před tsunami

Roman Gazdík
2. 3. 2010 0:22
Armáda přiznala, že nepostupovala správně. Varování přitom vydalo přes 50 zemí
Následky tsunami a zemětřesení v Constitución
Následky tsunami a zemětřesení v Constitución | Foto: Reuters

Santiago de Chile - Chile přiznala pochybení při zemětřesení, které si zatím vyžádalo přes 700 obětí na životech. Námořnictvo po něm totiž nespustilo varování před tsunami. Přestože tak učinilo přes 50 jiných zemí, některé z nich i na druhé straně Tichého oceánu.

"Pravdou je, i když to bolí, že divize námořnictva udělala chybu," řekl novinářům ministr obrany Francisco Vidal. "Co jsme viděli mezi šestým a devátým regionem (O´Higgins a Araucanía - pozn. red.), bylo tsunami."

Místo centrálního velení námořnictva tak poplach spustili nakonec kapitáni v přístavech. Mají k tomu oprávnění, pokud mají dojem, že hladina moře nebezpečně stoupá.

Omezení práv občanů. Poprvé od Pinocheta

Možnost tsunami si vláda prezidentky Michelle Bacheletové uvědomila pozdě, naštěstí však vojáci v přístavech zareagovali a pomohli tak zabránit dalším ztrátám na životech.

K mnoha lidem se však varování nedostalo. Rozsah katastrofy v odříznutých pobřežních komunitách není zatím jasný, jen ve městě Constitución však kvůli tsunami zemřelo odhadem 350 lidí.

Chilané v Santiagu se snaží dobít své telefony na jednom z mála míst čtvrti, kde funguje elektřina.
Chilané v Santiagu se snaží dobít své telefony na jednom z mála míst čtvrti, kde funguje elektřina. | Foto: Reuters

Další čtyři zahynuli na souostroví Juan Fernández, které je známé především tím, že zde po čtyři roky pobýval námořník Alexander Selkirk, který pravděpodobně inspiroval vznik postavy Robinsona Crusoe.

"Došlo k chybě. Naštěstí byl systém aktivován," komentoval Vidal jednání kapitánů v přístavech. Podle něj svým jednáním zachránily stovky nebo tisíce životů.

Poprvé od zemětřesení roku 1985 vyhlásila prezidentská kancelář v zemi katastrofický stav (v ČR by šlo o stav nouze), jímž se omezují práva občanů. Kontrolu nad dvěma nejvíce postiženými regiony - Maule a Biobío - převzala armáda, která má zabránit rabování. Jedná se o první regionální omezení práv občanů od návratu Chile k demokracii (rok 1989).

Moc v rukou armády

Předání moci armádě - v čele provincií nyní stojí generálové a pomoc v postižených oblastech koordinuje ministerstvo vnitra a obrany - je považováno za velmi problematický krok a ve vládě se o něm podle deníku El Mercurio velmi debatovalo. Armáda vládla v zemi za mohutného porušování lidských práv v letech 1973 až 1990.

V praxi vyhlášení stavu katastrofy znamená, že je občanům odebráno právo se svobodně shromažďovat a pohybovat. Úřady mohou zabavovat zboží a vlastnická práva jsou omezena. V hlavním městě Biobío a v Maule byl vyhlášen noční zákaz vycházení platný od 21:00.

Počet mrtvých stojí nyní oficiálně na cifře 723. Jde o potvrzené oběti, vláda sama přiznává, že počet pohřešovaných nezná.

Vedle Bacheletové a armády se situaci snaží řídit také opoziční senátor Sebastián Piňera, který se stane 11. března novým prezidentem země. "Můj vládní tým už začal pracovat," oznámil při své návštěvě postižených regionů.

Obyvatelé Concepcion se snaží probít do supermarketu, aby si nakoupili základní potraviny a další věci.
Obyvatelé Concepcion se snaží probít do supermarketu, aby si nakoupili základní potraviny a další věci. | Foto: Reuters

Právě Piňera byl jedním z těch, kteří vládě doporučovali předat v Biobío a Maule armádě. V Concepciónu tak vyrazilo do ulic 2000 vojáků.

Kolaps práva

Ve druhém největším chilském městě, v jehož metropolitní zóně žije téměř 900 tisíc lidí, totiž prosazování zákona a pořádku zcela zkolabovalo.

"Nejdřív jsme měli trochu strach, ale potom jsme si uvědomili, že důležité je se postarat o naše lidi. V mojem domě potřebujeme potraviny pro dvacet obyvatel," řekla El Mercurio María Machucová, která si vyšla potraviny obstarat do místního supermarketu Líder.

Mnoho rabujících však zajímají kromě potravin i další věci, přijíždějí k obchodům v dodávkách a berou si televize, sterea i ledničky. Úřady v Concepciónu hlásí i zraněné policisty, kteří se jim vtom pokoušeli zabránit.

Okolo 160 lidí bylo zatčeno a jeden muž byl zastřelen. Na cestě do Concepciónu se rovněž zřítilo malé letadlo přivážející pomoc a šest lidí zahynulo.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 8 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy