Chile bojuje, mnohé oblasti jsou ale stále odříznuty

Roman Gazdík
1. 3. 2010 13:00
Počet obětí zemětřesení bude podle prezidentky narůstat, kontrolu přebírá armáda

Concepción - Chile se po jednom z nejsilnějších zemětřesení posledních desetiletí potýká s distribucí pomoci na postižená místa. Záchranné práce stěžuje porušená infrastruktura, spadlé mosty, zavalené a propadlé silnice, nefungující elektřina a zkolabované telefonní sítě.

V nejhůře zasažených oblastech, regionu Maule a druhém největším chilském městě Concepciónu, byl v nočních hodinách vyhlášen zákaz vycházení. Úřady se bojí rabování a v obou regionech přebírá kontrolu armáda.

"Nemáme vodu ani nic dalšího. Nikdo sem nepřišel s pomocí a potřebujeme více policistů, aby udrželi pořádek," citovala agentura Reuters osmasedmdesátiletou ženu z Talcy, hlavního města Maule nacházejícího se 250 kilometrů jižně od Santiaga.

Nefungující velkoměsto

Tisícovka obyvatel Concepciónu, kteří rabovali v neděli zdejší supermarket, se později střetla s policií. Podle starostky Jacqueline Van Rysselbergheové lidé totiž z obchodů neberou pouze jídlo, ale jsou mezi nimi i ti, kteří se snaží situace využít. Vláda se nakonec s obchodními řetězci dohodla na tom, že potraviny si mohou lidé vzít, elektroniku a další produkty však musejí nechat na místě.

Lidé spí na ulicích přístavního města Valparaíso noc po zemětřesení z obavy před dalšími otřesy.
Lidé spí na ulicích přístavního města Valparaíso noc po zemětřesení z obavy před dalšími otřesy. | Foto: Reuters

Počet potvrzených obětí je nyní 711, v neděli večer však chilská prezidentka Michelle Bacheletová varovala, že číslo pravděpodobně ještě poroste. Počet obětí vyskočil rychle nahoru, když se objevily první zprávy o katastrofě, kterou způsobila vlna tsunami v pobřežním městě Constitución, kde zahynulo 350 lidí.

Přesnou představu o tom, k čemu došlo v dalších pobřežních městech, ale i v samotném Concepciónu, však vláda zatím nemá. Druhé největší chilské město, v jehož metropolitní oblasti žije okolo 900 tisíc lidí, je funkční jen částečně a mnohým příbuzným z jiných částí Chile se stále se svými zdejšími blízkými nedaří spojit.

Zdejší záchranáři se soustředili zejména na patnáctipatrovou obytnou budovu, která se při zemětřesení, jehož epicentrum bylo 115 kilometrů od města, zřítila. Spekuluje se už o možné soudní při. Buduva byla totiž jen několik měsíců stará a stavitelé se možná nedrželi pravidel nutných pro konstrukci v této zemětřeseními často zasahované oblasti.

Úkol pro nového prezidenta

Podle Bacheletové se katastrofa dotkla 2 milionů Chilanů, tedy osminy populace. Mnozí lidé strávili dnešní noc na ulicích a bojí se vrátit do svých domů, i když zůstaly stát. Po hlavním zemětřesení totiž přišla série silných dotřesů, z nich některé přesáhly i šest stupňů Richterovy škály.

Zničené domy v přístavním městě Valparaíso.
Zničené domy v přístavním městě Valparaíso. | Foto: Reuters

Po obnovení proudu v neděli a pondělí opět začaly pracovat velké doly na měď, které jsou páteří chilské ekonomiky. Ekonomické škody způsobené zemětřesením jsou předběžně odhadovány na 15 až 30 miliard dolarů, tedy 10 až 20 procent chilského HDP.

"Čelíme katastrofě tak nepředstavitelných rozměrů, že to bude potřebovat obrovské nasazení," řekla v neděli novinářům Bacheletová, která si nejvíce postižené oblasti prohlédla z vrtulníku.

První chilská prezidentka historie ji však bude mít na svých bedrech jen chvíli. Už za deset dní bude totiž inaugurován její nástupce, ekonom a jeden z nejbohatších lidí v zemi Sebastián Piňera.

Letiště přijímá

Jedním ze znaků zlepšující se situace je to, že opět začalo fungovat mezinárodní letiště v Santiagu, které je tak schopné přijímat i mezinárodní pomoc.

Tu zatím slíbily Japonsko, Čína a Spojené státy. Podle Bacheletové potřebuje Chile polní nemocnice, provizorní mosty, čističky vody a záchranné týmy, které by ulevily těm, které jsou nyní nasazeny.

Do Santiaga už dorazil tým organizace Lékaři bez hranic s doktory a sestrami z Argentiny, Bolívie, Panamy, Mexika a Chile.

 

Právě se děje

Další zprávy