Armáda dobývá univerzitu v Mosulu, objevila chemické látky k výrobě zbraní

ČTK ČTK
14. 1. 2017 13:20
Irácké jednotky zatím zajistily méně než čtvrtinu areálu Mosulské univerzity, čelí tvrdému odporu ozbrojenců Islámského státu. Dobytí univerzity má strategický význam pro postup k dalším mostům přes řeku Tigris, jež rozděluje druhé největší město v Iráku. Ofenziva u Mosulu začala loni v říjnu.
Irácká armáda v Mosulu (ilustrační foto)
Irácká armáda v Mosulu (ilustrační foto) | Foto: Reuters

Bagdád - Irácké jednotky zatím zajistily méně než čtvrtinu areálu Mosulské univerzity, kam poprvé pronikli v pátek ráno. V oblasti čelí tvrdému odporu ozbrojenců z takzvaného Islámského státu. Vojáci rovněž objevili chemikálie používané k pokusům na výrobu zbraní. Uvedl to dnes generál Abdal Vaháb Saadí. 

Dobytí univerzity má strategický význam pro postup k dalším mostům přes řeku Tigris, jež rozděluje Mosul, druhé největší město v Iráku.

Vojáci podle Saadího postupují do univerzitního areálu z jihovýchodu. Nad oblastí se dnes ráno vznášel hustý černý dým a byla slyšet střelba, informovala agentura AP. Na vojáky útočili také islamističtí odstřelovači. "Boje pokračují. V následujících hodinách oblast zcela osvobodíme," uvedl generál Saadí.

Podle velitele protiteroristické jednotky vojáci v budovách objevili chemické látky určené k výrobě zbraní. Rozsáhlý areál Mosulské univerzity používal v minulosti Islámský stát jako svou základnu, kde mimo jiné ve školní laboratoři údajně vyráběl chemické zbraně.

Většinu materiálu k jejich výrobě a experty ale nejspíš islamisté ještě před bitvou o Mosul přesunuli do sousední Sýrie. Podle amerických představitelů, organizací na ochranu lidských práv i místních obyvatel islamisté při několika útocích v Iráku i Sýrii použili jedovatý yperit.

Ofenziva u Mosulu, která začala loni v říjnu, je největší iráckou vojenskou operací od invaze vedené Američany v roce 2003. Podílejí se na ní desítky tisíc iráckých vojáků, policistů, členů kurdských sil, sunnitských kmenových bojovníků a příslušníků šíitských milic. Ze vzduchu ji podporují letouny mezinárodní koalice v čele se Spojenými státy.

Podle místních obyvatel zahynulo tento týden při náletech na jednu ze čtvrtí držených islamisty až 30 civilistů. Oblast na západě města prý zasáhly nejméně tři rakety, terčem útoku byl údajně vysoký představil Islámského státu Harbí Abdal Kádir. Ten v osudnou chvíli v budově nebyl, o život ale přišlo několik členů jeho rodiny. Jak poznamenala agentura Reuters, tyto informace nebylo možné nezávisle ověřit. Svědci si nebyli jisti, zda nálet podnikly letouny mezinárodní koalice, nebo irácká armáda.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy