Argentinu ochromila stávka proti úsporám spojeným s půjčkou MMF, metropole se vylidnila

ČTK ČTK
25. 6. 2018 19:46
Podle agentury AFP nepřišla do práce většina Argentinců, uzavřeny zůstaly veřejné školy.
Prázdná hala letiště v Buenos Aires během stávky.
Prázdná hala letiště v Buenos Aires během stávky. | Foto: Reuters

Buenos Aires - Velkou část Argentiny v pondělí ochromila stávka za zvýšení mezd a proti úsporným opatřením spojených s půjčkou od Mezinárodního měnového fondu (MMF). Mimo provoz zůstala veřejná doprava, školy i mnohé podniky. Šéf úřadu vlády Marcos Peña označil stávku za politickou. Podle odhadů ministerstva financí ekonomika kvůli této akci přijde o 28 miliard pesos (přes 23 miliard Kč), uvedla agentura DPA.

Věrohodné údaje o počtu stávkujících nejsou k dispozici, napsala agentura Reuters. Organizátoři očekávali účast nejméně milionu lidí. Ke stávce se přidali i pracovníci bank, v zemědělském regionu Rosario protestující zastavili export obilí.

Podle agentury AFP nepřišla do práce většina Argentinců. Uzavřeny zůstaly veřejné školy a metropole Buenos Aires se takřka vylidnila.

K 24hodinové stávce vyzval největší odborový svaz CGT. Ten s odkazem na více než 20 procentní inflaci požaduje výrazný nárůst platů zaměstnanců.

Protest směřoval i proti úsporám, na kterých se středopravicová vláda dohodla s MMF. Ten poskytne Argentině půjčku až 50 miliard dolarů, země ale musí rychleji snížit rozpočtový schodek. Odbory se obávají, že škrty přinesou mimo jiné masivní propouštění ve státní správě.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Policie obvinila zaměstnance Generálního finančního ředitelství z trestného činu přijetí úplatku

Podle kriminalistů Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) požadoval deset milionů korun, polovinu z toho skutečně převzal. Sdělil to v pondělí mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Kriminalisté zaměstnance obvinili 13. února, poskytování bližších informací má vyhrazeno dozorový státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze, dodal mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Pardubicku hořela skládka. Ke Zdechovicím se sjelo 18 jednotek hasičů z okolí

Požár, který vypukl v neděli odpoledne na skládce u Zdechovic na Pardubicku, likvidovali hasiči celou noc. Na místě se vystřídalo 18 jednotek hasičů. V pondělí ráno přijede na skládku bagr, kterým bude hořící hromada rozhrabávána a dohašována, informovala na webu mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Skládka začala hořet v neděli po 17:00. Hasiči oheň lokalizovali asi po třech hodinách, povolali i kolegy ze Středočeského kraje. Kolem 23:00 podle mluvčí začaly jednotky z místa odjíždět. "Na místě zůstávala pouze jednotka ze Zdechovic, ovšem zhruba ve čtvrt na dvě ráno se ohniska požáru opět rozhořela a musely být povolány jednotky z Přelouče, Kladrub a Řečan nad Labem," uvedla mluvčí. V pondělí kolem 8:00 se začne dohašovat pomocí bagru, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy