Argentinu ochromila stávka proti úsporám spojeným s půjčkou MMF, metropole se vylidnila

ČTK ČTK
25. 6. 2018 19:46
Podle agentury AFP nepřišla do práce většina Argentinců, uzavřeny zůstaly veřejné školy.
Prázdná hala letiště v Buenos Aires během stávky.
Prázdná hala letiště v Buenos Aires během stávky. | Foto: Reuters

Buenos Aires - Velkou část Argentiny v pondělí ochromila stávka za zvýšení mezd a proti úsporným opatřením spojených s půjčkou od Mezinárodního měnového fondu (MMF). Mimo provoz zůstala veřejná doprava, školy i mnohé podniky. Šéf úřadu vlády Marcos Peña označil stávku za politickou. Podle odhadů ministerstva financí ekonomika kvůli této akci přijde o 28 miliard pesos (přes 23 miliard Kč), uvedla agentura DPA.

Věrohodné údaje o počtu stávkujících nejsou k dispozici, napsala agentura Reuters. Organizátoři očekávali účast nejméně milionu lidí. Ke stávce se přidali i pracovníci bank, v zemědělském regionu Rosario protestující zastavili export obilí.

Podle agentury AFP nepřišla do práce většina Argentinců. Uzavřeny zůstaly veřejné školy a metropole Buenos Aires se takřka vylidnila.

K 24hodinové stávce vyzval největší odborový svaz CGT. Ten s odkazem na více než 20 procentní inflaci požaduje výrazný nárůst platů zaměstnanců.

Protest směřoval i proti úsporám, na kterých se středopravicová vláda dohodla s MMF. Ten poskytne Argentině půjčku až 50 miliard dolarů, země ale musí rychleji snížit rozpočtový schodek. Odbory se obávají, že škrty přinesou mimo jiné masivní propouštění ve státní správě.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 4 hodinami

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy