Archivy: Sjednocení Německa vyvolávalo v Evropě strach

Reuters Reuters
9. 11. 2009 15:55
Britská premiérka Thatcherová se proti sjednocenému Německu chtěla spojit i s Moskvou
Foto: Reuters

Paříž - Podle bývalé britské premiérky Margaret Thatcherové byl pád komunismu ve východní Evropě správnou věcí, ale sjednocení Německa představovalo hrozbu, které je nutné čelit i spojením s Moskvou.

Vyplývá to z tajných francouzských archivů, které Paříž zveřejňuje v pondělí při příležitosti dvacátého výročí pádu Berlínské zdi.

Thatcherová byla k plánům tehdejšího německého kancléře Helmuta Kohla na rychlé sjednocení Německa velice kritická.

"Kohl je schopný čehokoliv," řekla francouzskému velvyslanci v Británii Lucu de La Barre Nanteuilovi během večeře s francouzskými byznysmeny v jeho londýnské rezidenci 13. března 1990.

"Stal se z něj jiný muž, už se vůbec nezná, myslí si, že je velký pán a začíná se tak i chovat. Měl byste například vidět, jak jedná s (tehdejším generálním tajemníkem Komunistické strany SSSR Michailem) Gorbačovem," řekla Nanteuilovi podle agentury Reuters Thatcherová.

Strach ze silného Německa

Německo bojovalo v první i druhé světové válce proti Velké Británii a Francii. V roce 1945 bylo spojenci rozděleno do čtyř okupačních zón.

O čtyři roky později se francouzská, americká a britská zóna spojily ve Spolkovou republiku Německo (NSR), lidově „západní Německo". Ze sovětské zóny se stala Německá demokratická republika (NDR), lidově východní Německo.

Rozdělení Německa svědčilo nejen o rostoucí polarizaci mezi komunistickým a kapitalistickým blokem, ale také mělo tento bývalý nejmocnější evropský stát oslabit a pojistit tak v Evropě mír.

A podle Thatcherové nebyly v roce 1990 Německo ani Evropa na sjednocení připraveny.

Někdejší ministerská předsedkyně Velké Británie Margaret Thatcherová.
Někdejší ministerská předsedkyně Velké Británie Margaret Thatcherová. | Foto: Reuters

„Devadesátá léta začínají euforií, ale riskují, že skončí katastrofou," řekla Thatcherová Nanteuilovi.

Thatcherová se domnívala, že je nutné, aby se proti „německému nebezpečí" spojily nejen Francie a Británie, ale aby se připojilo také Rusko, jakmile se stane liberalizovanou ekonomikou.

Odpor Thatcherové k znovusjednocení Německa je už znám ze záznamů, které si během jednání pořídili Gorbačov i Kohl.

Podle Nanteuilových poznámek byla touto ideou „posedlá".

„Chtěla mít pravdu ve všem, i když její obavy nepřinášely žádná řešení. Byla jako vždy přesvědčená, že její instinkt je správný," citovala Reuters z Nanteuilových poznámek.

"Dvojí agent" Mitterand

Nyní zveřejněné záznamy se zdají potvrzovat i Kohlova tvrzení, který ve svých pamětech obviňuje tehdejšího francouzského prezidenta Francoise Mitteranda, že hrál v letech 1989 a 1990 dvojí hru.

Helmut Kohl
Helmut Kohl | Foto: Wikipedia

Oficiálně jednotu Německa podporoval, ale tajně prý za jeho (Kohlovými) zády dělal vše, aby tomu zabránil, včetně jednání s Moskvou.

Z poznámek francouzských diplomatů vyplývá, že při jednáních s Thatcherovou v lednu 1990 jí Mitterand řekl, že s ní sdílí obavy, že by Německo mohlo opět začít "zlobit". Vůči Němcům však vysílal trochu jiné signály.

Idea sjednoceného Německa Mitteranda „neznepokojovala, ale to neznamená, že by souhlasil se znovusjednocením už zítra a jakýmkoliv způsobem," stojí v zápiscích francouzského diplomata Francoise Scheera, který jednal 14. listopadu s východoněmeckým velvyslancem.

NDR a NSR se nakonec sjednotily 3. října 1990.


 

Právě se děje

Další zprávy