Archeologové našli hrob desetiletého "upíra". Římané se báli, že vstane z mrtvých

Jana Václavíková
16. 10. 2018 22:06
Nedávný objev na dětském pohřebišti v Itálii překvapil archeology. Desetiletá oběť malárie byla považována za upíra, a tak ji Římané rituálně pohřbili.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Řím - Archeologové v Itálii hlásí unikátní nález. Když prohledávali dětský hřbitov ve městě Lugnano, které leží zhruba 100 kilometrů severně od Říma, našli pozůstatky "upíra". Konkrétně šlo o desetileté dítě, které bylo rituálně pohřbeno, aby nevstalo z mrtvých.

Dítě mělo v ústech vložený kámen a pohřbeno bylo pod velkými střešními taškami. Kostra pochází z 5. století, kdy v oblasti řádila malárie. Tehdejší Římané se zřejmě báli, že se dítě vrátí a bude šířit nezvyklou nákazu, píše britský deník The Independent.

Vědci neuvedli, zda šlo o chlapce, nebo dívku. Věk dítěte nicméně překračuje průměr u ostatních pochovaných na dětském hřbitově v Lugnanu.

"Nikdy jsem nic takového neviděl. Je to velmi děsivé a zvláštní," uvedl profesor David Soren z americké University of Arizona, který vede vykopávky v Itálii přes tři desetiletí. "Víme, že Římané se velice obávali návratu mrtvých a neostýchali se použít ani čarodějnictví, aby udrželi zlo, které napadlo tělo, uvnitř."

Na kameni, který mělo dítě vložený do úst, archeologové zaznamenali stopy po zubech. Čelist byla navíc otevřená, což podle nich dokazuje, že nezvyklý způsob pohřbu byl záměrný.

"Očekával jsem, že pod dvěma velkými střešními taškami, které byly k pohřbení použity, najdeme něco unikátního. Možná dvojí inhumaci, tedy dva jedince uložené do jednoho hrobu, což by nebylo na tomto pohřebišti neobvyklé," popisuje David Pickel z americké Stanfordovy univerzity, který vykopávky řídil.

Nález ale jeho očekávání předčil: "Když jsme desky odstranili, bylo ihned jasné, že jde o staršího jedince." I to je kromě nezvyklého způsobu pohřbení jedinečné pro nálezy v této oblasti.

Takzvaný "upír z Lugnana", jak se nálezu přezdívá, navíc není jediný. Podivných ostatků našli archeologové na dětském hřbitově v Lugnanu více. Například tříletou dívku s kameny přivázanými k rukou a nohám. I tady byl důvodem pravděpodobně strach z nemrtvých. Další hroby obsahovaly ropuší kosti nebo havraní drápy, které zase naznačují čarodějnické praktiky.

Podobný způsob pohřbívání lze najít po celé Evropě. Mezi nálezy nechybí ostatky rozčtvrcených těl ani probodaná srdce, což mělo zabránit návratu mrtvých mezi živé. A objevů může ještě přibýt. Archeologové se příští léto hodlají vrátit zpět na pohřebiště v Lugnanu, které je z velké části neprozkoumané.

Video: Archeologové objevili tajemný kostel na Vyšehradě

Na Vyšehradě našli archeologové základy stavby, jaká nemá ve střední Evropě obdoby. Jde o kostel, o kterém neexistují žádné písemné doklady, přestože měl monumentální rozměry. | Video: Akademie věd ČR
 

Právě se děje

před 5 minutami

Sarah Sandersová, bývalá Trumpova mluvčí, chce kandidovat na guvernérku Arkansasu

Bývalá mluvčí minulého amerického prezidenta Donalda Trumpa se bude ucházet o funkci guvernérky státu Arkansas. Jako první o záměrech Sarah Sandersové informoval list The Washington Post.

Sandersová byla Trumpovou mluvčí v letech 2017 až 2019 a ačkoli z administrativy potom odešla, zůstala Trumpovou stoupenkyní, píší americká média.

Osmatřicetiletá Sandersová je dcerou bývalého arkansaského guvernéra Mikea Huckabeeho a její kandidatura na guvernérský post se předpokládala. Třímilionový Arkansas je považován za stát s převahou republikánských voličů, kteří zůstávají Trumpovými stoupenci. Exprezident Sandersové kandidaturu schvaluje a bývalá mluvčí už pořádá setkání se skupinami arkansaských republikánů. Očekává se, že sama oficiálně svůj záměr zveřejní v pondělí.

Sandersová se bude muset probojovat primárními volbami Republikánské strany. Kromě ní chce o funkci usilovat viceguvernér Tim Griffin a arkansaská generální prokurátorka Leslie Rutledgeová. Jeden z nich nahradí současného guvernéra Asu Hutchinsona, jemuž příští rok vyprší mandát. Z demokratů nikdo snahu stát se arkansaským guvernérem neohlásil.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Počet nových exekucí v Česku loni klesl o 18 procent, uvedla Exekutorská komora

V Česku bylo roce 2020 zahájeno 407 694 nových exekucí, což znamená meziroční pokles o více než 18 procent. Jde o nejmenší počet nově zahájených exekucí minimálně za posledních 11 let. Vyplývá to z dat Exekutorské komory.

"Opět se potvrzuje dlouhodobý trend predikovaný Exekutorskou komorou, tedy že exekucí bude každoročně zahajováno méně a méně," komentoval statistiky viceprezident komory Jan Mlynarčík. Významný podíl na tak velkém poklesu může podle něj mít i současná epidemická situace související s onemocněním covid-19.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Zemřel fotograf Pavel Jasanský, bylo mu 82 let

Ve věku 82 let zemřel Pavel Jasanský. Byl jedním z nejosobitějších a nejinovativnějších českých fotografů 60. až 80. let minulého století, míní kurátor Pavel Vančát, který s ním spolupracoval na mnoha výstavách. Jasanský se věnoval divadelní fotografii a grafické úpravě tiskovin, fotografoval zpěváky i hudební skupiny. Spolupracoval s Divadlem za branou či Divadlem Na zábradlí.

Vytvářel subjektivní dokumenty a rozměrné snímky aktů, asambláže a plastiky. Kromě fotografií tvořil i grafiky, objekty, přemalby fotografií, projekce a instalace. V letech 1981 a 1982 se podílel na neoficiální výtvarné akci Most, kterou organizoval Jiří Sozanský a která reagovala na destrukci města Most. Po pádu komunismu spoluzaložil agenturu Signum a provozoval vlastní grafické studio Jago, v 90. letech také učil na pražské FAMU.

Zdroj: ČTK
Další zprávy