Jak na mumii? Vědci objevili původní "recept" egyptských balzamovačů

Zahraničí Zahraničí
18. 8. 2018 22:45
Badatelům se podařilo rozborem chemických prvků ze zhruba pět a půl tisíce let staré mumie určit patrně všechny přísady, které jsou potřeba k "egyptskému" uchování těla.
Mumie královny Hatšepsut - ilustrační foto.
Mumie královny Hatšepsut - ilustrační foto. | Foto: Reuters

Turín - Vědci už vědí, jaké hlavní přísady používali dávní egyptští balzamovači k uchovávání těl. Prastarou recepturu objevili při prozkoumávání mumie uložené v muzeu v italském Turíně.

Tým testoval tělo člověka, který žil mezi lety 3700 až 3500 před naším letopočtem. Samotná receptura je ale zřejmě mnohem starší a mnohem rozšířenější, než se dosud předpokládalo.

Badatelům se pomocí řady chemických testů podařilo vystopovat "otisky" každé použité ingredience. Patří mezi ně například rostlinný (zřejmě sezamový) olej, dále přírodní cukr (pravděpodobně z akácie), kořenový výtažek a pryskyřice z jehličnanů (zřejmě z borovice).

"Až dosud jsme neměli prehistorickou mumii, která by skutečně prokázala - tak dokonale přes chemii - původ toho, co se později stalo ikonickou mumifikací," cituje britský zpravodajský server BBC archeologa Stephena Buckleyho z Univerzity v Yorku.

Zcela zásadní přísadou byla pryskyřice, protože při smíchání s rostlinným olejem získala antibakteriální schopnosti, které nabalzamované tělo chránily před rozpadem. Stejný recept byl použit zhruba o 2000 let později při balzamování těl faraonů.

Nález ve čtvrtek popsal odborný magazín Journal of Archaeological Science.

"Zkoumání těla z Turína významně přispívá k našim omezeným znalostem o prehistorickém období a o rozšíření raných mumifikací," nechala se podle BBC slyšet archeoložka Jana Jonesová.

"Spojením chemické analýzy s vizuálním vyšetřením těla, genetickými vyšetřeními, datováním radiokarbonů a mikroskopickou analýzou prádla jsme potvrdili, že tento rituální mumifikační proces proběhl kolem roku 3600 před naším letopočtem na muži ve věku mezi 20 a 30 lety poté, co zemřel," dodala.

Balzamování je nicméně pouze jedním z kroků k celkové mumifikaci těla. Egyptští balzamovači nejprve vyjmuli orgány zemřelého a tělo nechali vyschnout v soli. Poté ho nabalzamovali a zabalili do látky.

Video: V Londýně straší obří egyptská hrobka. Je složená z více než 7000 barelů

V Londýně vyrostla obří egyptská hrobka. Je složená z více než 7000 barelů. | Video: Christo and Jeanne-Claude
 

Právě se děje

před 8 minutami

Filipínský ostrov Mindanao postihlo silné zemětřesení, tsunami údajně nehrozí

Filipínský ostrov Mindanao v neděli postihlo zemětřesení o síle 6,8 stupně. Americká geologická služba USGS uvedla, že už několikáté otřesy za poslední tři měsíce zasáhly oblast jihozápadně od města Davao. Ničivá přívalová vlna v důsledku dnešních záchvěvů ale nehrozí, uvedlo americké Tichomořské středisko varování před cunami.

Místní úřady předpokládají škody, jejich rozsah ale dosud není znám. Nejsou zatím ani zprávy o případných obětech a zraněných. Ohnisko otřesů se podle USGS nacházelo v hloubce 28,2 kilometru, 61 kilometrů jihozápadně od Davaa. To je jedno z nejlidnatějších filipínských míst a rodiště prezidenta Rodriga Duterteho.

Stejnou oblast zasáhla tři zemětřesení v říjnu a jedno v listopadu. Při jednom z nich zahynulo nejméně pět lidí. Souostroví Filipíny leží v takzvaném ohnivém kruhu. Setkávají se tam tektonické desky, a zemětřesení jsou proto častá.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Erupce novozélandské sopky má již 16 obětí, záchranáři stále pátrají po dvou lidech

V nemocnici australského Sydney v sobotu zemřel muž zraněný při nedávné erupci sopky na novozélandském ostrově White Island, oznámil list The New Zealand Herald. Ve dvou nemocnicích v Sydney leží podle deníku osm zraněných, z nichž pět je v kritickém stavu. Lékaři se tak obávají, že počet obětí se může v příštích dnech dál zvýšit.

Policejní potápěči také znovu začali prohledávat vody blízko ostrova ve snaze najít těla dvou zbývajících obětí výbuchu. Na ostrov White Island byly vrtulníkem dopraveny dva potápěčské týmy, které se pokoušejí nalézt těla dvou dosud pohřešovaných obětí. Jejich pátrání zatím výsledek nepřineslo.

Dvě hledané oběti by měli být Novozélanďané, průvodce a kapitán lodi, která vozila turisty na ostrov, napsala agentura AP. V době pondělní erupce bylo na ostrově asi 47 turistů z Austrálie, USA, Německa, Číny, Velké Británie a Malajsie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy