Jak na mumii? Vědci objevili původní "recept" egyptských balzamovačů

Zahraničí Zahraničí
18. 8. 2018 22:45
Badatelům se podařilo rozborem chemických prvků ze zhruba pět a půl tisíce let staré mumie určit patrně všechny přísady, které jsou potřeba k "egyptskému" uchování těla.
Mumie královny Hatšepsut - ilustrační foto.
Mumie královny Hatšepsut - ilustrační foto. | Foto: Reuters

Turín - Vědci už vědí, jaké hlavní přísady používali dávní egyptští balzamovači k uchovávání těl. Prastarou recepturu objevili při prozkoumávání mumie uložené v muzeu v italském Turíně.

Tým testoval tělo člověka, který žil mezi lety 3700 až 3500 před naším letopočtem. Samotná receptura je ale zřejmě mnohem starší a mnohem rozšířenější, než se dosud předpokládalo.

Badatelům se pomocí řady chemických testů podařilo vystopovat "otisky" každé použité ingredience. Patří mezi ně například rostlinný (zřejmě sezamový) olej, dále přírodní cukr (pravděpodobně z akácie), kořenový výtažek a pryskyřice z jehličnanů (zřejmě z borovice).

"Až dosud jsme neměli prehistorickou mumii, která by skutečně prokázala - tak dokonale přes chemii - původ toho, co se později stalo ikonickou mumifikací," cituje britský zpravodajský server BBC archeologa Stephena Buckleyho z Univerzity v Yorku.

Zcela zásadní přísadou byla pryskyřice, protože při smíchání s rostlinným olejem získala antibakteriální schopnosti, které nabalzamované tělo chránily před rozpadem. Stejný recept byl použit zhruba o 2000 let později při balzamování těl faraonů.

Nález ve čtvrtek popsal odborný magazín Journal of Archaeological Science.

"Zkoumání těla z Turína významně přispívá k našim omezeným znalostem o prehistorickém období a o rozšíření raných mumifikací," nechala se podle BBC slyšet archeoložka Jana Jonesová.

"Spojením chemické analýzy s vizuálním vyšetřením těla, genetickými vyšetřeními, datováním radiokarbonů a mikroskopickou analýzou prádla jsme potvrdili, že tento rituální mumifikační proces proběhl kolem roku 3600 před naším letopočtem na muži ve věku mezi 20 a 30 lety poté, co zemřel," dodala.

Balzamování je nicméně pouze jedním z kroků k celkové mumifikaci těla. Egyptští balzamovači nejprve vyjmuli orgány zemřelého a tělo nechali vyschnout v soli. Poté ho nabalzamovali a zabalili do látky.

Video: V Londýně straší obří egyptská hrobka. Je složená z více než 7000 barelů

V Londýně vyrostla obří egyptská hrobka. Je složená z více než 7000 barelů. | Video: Christo and Jeanne-Claude
 

Právě se děje

Aktualizováno před 47 minutami

Vítr zastavil lanovku na Ještěd i na vrchol Sněžky

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru.

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, a po podzimní odstávce se dnes ráno do denního provozu zimní sezony rozjel jen dolní úsek kabinové lanovky na Sněžku - z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Horní úsek až na vrchol nejvyšší české hory není v provozu kvůli silnému větru. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie obvinila tři muže, na dotacích státu a EU získali podvodem čtvrt miliardy korun

Jihočeští kriminalisté obvinili tři muže z dotačních podvodů, kdy z dotací státu a Evropské unie získali podvodně přes 250 milionů korun. Obvinění z Písku, Strakonic a Příbrami se podle policie trestných činů dopustili jako spolupachatelé v letech 2012 a 2013. Na policejním webu o tom informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podvod odhalili policejní specialisté na bankovní, úvěrové a dotační podvody. Jde podle nich o zločin dotačního podvodu a poškození zájmů EU. Prvotní informace o možných podvodech získali kriminalisté od Finančního úřadu Jihočeského kraje.

Vyšetřovatelé zjistili, že muži v letech 2012 a 2013 jako jednatelé jedné společnosti nadhodnotili pořizované informační technologie v technickém projektu, na nějž získali dotaci ministerstva průmyslu a obchodu. Chtěli tak z dotace skrze provázané společnosti získat majetkový prospěch. "V jednotlivých žádostech o platby za etapy projektu pak uváděli nepravdivé informace," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ledecká a spol. přišly kvůli počasí o dnešní super G v Mořici

Lyžařky včetně Ester Ledecké dnes ve Svatém Mořici závodit nebudou. Superobří slalom Světového poháru byl odvolán kvůli hustému sněžení a silnému nárazovému větru. Start byl naplánován na 11:30 SEČ, po brzké ranní inspekci ale muselo vedení závodu dnešní program zrušit.

Další super G je podle původního harmonogramu na pořadu v neděli. Lyžařská federace FIS hledá pro odvolaný závod náhradní termín, v úvahu připadá přeložení na pondělí.

Dnešní superobří slalom měl být prvním rychlostním závodem v sezoně, lyžařky dosud absolvovaly dva slalomy, jeden obří slalom a také jeho paralelní variantu. Olympijská vítězka Ledecká je ve švýcarském středisku jedinou českou reprezentantkou ve startovní listině.

Zdroj: ČTK
Další zprávy