Čeští archeologové slaví významný objev. V Egyptě odkryli hrobku důležitého úředníka

ČTK ČTK
2. 10. 2018 13:57
Muž v objevené hrobce se jmenoval Kaires a byl mimo jiné "hlavním dozorcem záležitostí krále".
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Káhira - Čeští archeologové odkryli v egyptském Abúsíru vápencovou hrobku vysoce postaveného úředníka z poloviny páté dynastie. Informoval o tom egyptský list Al-Masrí al-Júm. Egypt doufá, že nové archeologické nálezy posílí cestovní ruch. Od svržení někdejšího prezidenta Husního Mubaraka v roce 2011 turistika značně utrpěla, především kvůli násilnostem.

Muž v objevené hrobce byl identifikován jako Kaires, jelikož jeho jméno bylo vyryto na stěnách, uvedl generální tajemník egyptské nejvyšší rady pro památky Mustafá Vazírí. Muž měl podle něj mnoho titulů a byl mimo jiné "hlavním dozorcem záležitostí krále".

Tým archeologů v čele s Miroslavem Bártou v hrobce objevil také rozpůlenou žulovou sochu. Znázorňuje Kairese na malé židli bez zadní opěrky. Jeho tituly byly vyryty do žulové židle, označen byl například za Mistrova milovaného či za Tajného strážce ranního domu.

Archeologická mise podle Bárty bude pokračovat v odkrývání hrobky, napsal egyptský list.

Česká egyptologie má díky desítkám odborníků výbornou pověst. Zásluhu na tom mají především vědci z Československého, nyní Českého, egyptologického ústavu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kterým se v Egyptě podařilo dosáhnout řady jedinečných objevů. K nejznámějším patří odkrytí nekropole v Abúsíru, objev šachtového hrobu "správce paláců a kněze předčitatele" Iufaa či odhalení hrobky kněze Inpunefera. Letos 1. října uplynulo 60 let od založení ústavu.

Video: Neobjevené obří pyramidy už spíše nejsou, říká egyptolog Bárta

V našich záznamech ještě chybí nějaké pyramidy, je otázka, jestli už nebyly rozebrány. Pokud existují, budou to pouze ruiny, říká vedoucí mise českých egyptologů Miroslav Bárta. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy