Vojáci OSN zneužili na Haiti stovky dětí, píše AP. Za sex platili i méně než dolar

ČTK ČTK
12. 4. 2017 16:16
Stovky dětí na Haiti se staly obětí sexuálního zneužívání příslušníky mírových jednotek OSN. Informuje o tom agentura AP s odkazem na vlastní zjištění a vnitřní vyšetřování organizace. Podvyživené děti mnohdy vyměňovaly sex za základní potraviny nebo peníze. Přibližně ve třetině těchto případů figurují děti mladší 15 let. Členy mezinárodních jednotek však mohou trestat pouze úřady jejich zemí. Drtivá většina viníků tak podle AP unikla spravedlnosti.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Port-au-Prince - Stovky dětí na karibském Haiti se staly obětí sexuálního zneužívání příslušníky mírových jednotek Organizace spojených národů (OSN). Podvyživené děti mnohdy vyměňovaly sex za základní potraviny, v nejlepším případě dostaly několik dolarů.

Uvedla to ve středu agentura AP s odkazem na vlastní zjištění a vnitřní vyšetřování OSN.

Organizace sice podobné praktiky zakazuje, členy mezinárodních jednotek však mohou trestat pouze úřady jejich zemí. Drtivá většina viníků podle AP unikla spravedlnosti.

Během posledních 12 let padlo ze strany obyvatel chudého karibského ostrova stíhaného přírodními pohromami téměř dva tisíce obvinění směrem k mezinárodním vojákům. Přibližně ve třetině těchto případů figurují děti mladší 15 let, uvedla agentura.

Velitel zaplatil 75 centů

Jedna z dívek řekla vyšetřující inspekci OSN, že mezi 12. a 15. rokem života měla sex s téměř 50 členy mírových jednotek. Byl prý mezi nimi i "velitel", který ji odměnil 75 centy (necelých 20 Kč).

Jeden chlapec zase mluvil o tom, že jej v roce 2011 znásilnila skupina mírotvorců z Uruguaye a natáčela se při tom na mobilní telefon.

Zpráva inspekce podle agentury hovoří také o více než stovce srílanských členů mezinárodních jednotek, kteří tvořili organizovanou skupinu opakovaně zneužívající desítku dívek a chlapců, z nichž nejmladším bylo 12 let.

Jejich skandál, který se už v minulosti do médií dostal, sice vedl k odvolání této skupiny z mírové mise, avšak muži ve své vlasti zůstali na svobodě.

Stejně tak podle AP unikli trestu občané 22 dalších zemí podílejících se na misi. Jejich úřady na otázky agentury o případných trestech nereagovaly nebo odpověděly nekonkrétně. 

Tohle nebudeme tolerovat

OSN má v současnosti přes 100 tisíc vojáků, policistů a civilistů, kteří dohlížejí na mírové operace v 16 státech světa.

Nový generální tajemník OSN António Guterres v březnu vyhlásil nová opatření, která mají zabránit opakování podobných zločinů na misích pod hlavičkou organizace. "Nebudeme tolerovat nikoho, kdo páchá či kryje sexuální vykořisťování a zneužívání. Nikomu nedovolíme, aby maskoval tyto zločiny vlajkou OSN," řekl Guterres.

Podobně slibovalo už minulé vedení organizace před deseti lety, podle AP se však zcela minulo účinkem.

Obvinění byla v minulých letech vznesena vůči stovkám členů mezinárodních jednotek i v dalších zemích, zejména v afrických státech, jako je Kongo, Libérie či Jižní Súdán. Ve většině případů šlo o zneužívání dospělých žen, kterým údajně cizinci platili za sex kromě potravin i šperky, parfémy, oblečením nebo mobilními telefony.

Fotograf Jan Šibík fotil na Haiti - na místě, kde je zločin každodenní realitou. | Video: Jan Šibík
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Labouristé pozastavili členství expředsedy Corbyna, důvodem je antisemitismus

Britští labouristé pozastavili členství svému bývalému předsedovi Jeremymu Corbynovi kvůli jeho komentářům k úřední zprávě, podle níž se tato opoziční strana za Corbynova vedení nedokázala vypořádat s antisemitismem ve svých řadách. Podle zprávy taková selhání navíc zavinila nezákonné obtěžování a diskriminaci. Nový vůdce labouristů Keir Starmer se za to ve čtvrtek omluvil, zatímco Corbyn zprávě vyčetl, že problém z politických důvodů zveličuje.

Corbyn má po dobu vyšetřování pozastavené členství ve straně a v jejím poslaneckém klubu, a to kvůli svým vyjádřením a neochotě je následně odvolat, uvedla agentura Reuters s odvoláním na vyjádření labouristů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy