Vojáci OSN zneužili na Haiti stovky dětí, píše AP. Za sex platili i méně než dolar

ČTK ČTK
12. 4. 2017 16:16
Stovky dětí na Haiti se staly obětí sexuálního zneužívání příslušníky mírových jednotek OSN. Informuje o tom agentura AP s odkazem na vlastní zjištění a vnitřní vyšetřování organizace. Podvyživené děti mnohdy vyměňovaly sex za základní potraviny nebo peníze. Přibližně ve třetině těchto případů figurují děti mladší 15 let. Členy mezinárodních jednotek však mohou trestat pouze úřady jejich zemí. Drtivá většina viníků tak podle AP unikla spravedlnosti.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Port-au-Prince - Stovky dětí na karibském Haiti se staly obětí sexuálního zneužívání příslušníky mírových jednotek Organizace spojených národů (OSN). Podvyživené děti mnohdy vyměňovaly sex za základní potraviny, v nejlepším případě dostaly několik dolarů.

Uvedla to ve středu agentura AP s odkazem na vlastní zjištění a vnitřní vyšetřování OSN.

Organizace sice podobné praktiky zakazuje, členy mezinárodních jednotek však mohou trestat pouze úřady jejich zemí. Drtivá většina viníků podle AP unikla spravedlnosti.

Během posledních 12 let padlo ze strany obyvatel chudého karibského ostrova stíhaného přírodními pohromami téměř dva tisíce obvinění směrem k mezinárodním vojákům. Přibližně ve třetině těchto případů figurují děti mladší 15 let, uvedla agentura.

Velitel zaplatil 75 centů

Jedna z dívek řekla vyšetřující inspekci OSN, že mezi 12. a 15. rokem života měla sex s téměř 50 členy mírových jednotek. Byl prý mezi nimi i "velitel", který ji odměnil 75 centy (necelých 20 Kč).

Jeden chlapec zase mluvil o tom, že jej v roce 2011 znásilnila skupina mírotvorců z Uruguaye a natáčela se při tom na mobilní telefon.

Zpráva inspekce podle agentury hovoří také o více než stovce srílanských členů mezinárodních jednotek, kteří tvořili organizovanou skupinu opakovaně zneužívající desítku dívek a chlapců, z nichž nejmladším bylo 12 let.

Jejich skandál, který se už v minulosti do médií dostal, sice vedl k odvolání této skupiny z mírové mise, avšak muži ve své vlasti zůstali na svobodě.

Stejně tak podle AP unikli trestu občané 22 dalších zemí podílejících se na misi. Jejich úřady na otázky agentury o případných trestech nereagovaly nebo odpověděly nekonkrétně. 

Tohle nebudeme tolerovat

OSN má v současnosti přes 100 tisíc vojáků, policistů a civilistů, kteří dohlížejí na mírové operace v 16 státech světa.

Nový generální tajemník OSN António Guterres v březnu vyhlásil nová opatření, která mají zabránit opakování podobných zločinů na misích pod hlavičkou organizace. "Nebudeme tolerovat nikoho, kdo páchá či kryje sexuální vykořisťování a zneužívání. Nikomu nedovolíme, aby maskoval tyto zločiny vlajkou OSN," řekl Guterres.

Podobně slibovalo už minulé vedení organizace před deseti lety, podle AP se však zcela minulo účinkem.

Obvinění byla v minulých letech vznesena vůči stovkám členů mezinárodních jednotek i v dalších zemích, zejména v afrických státech, jako je Kongo, Libérie či Jižní Súdán. Ve většině případů šlo o zneužívání dospělých žen, kterým údajně cizinci platili za sex kromě potravin i šperky, parfémy, oblečením nebo mobilními telefony.

Fotograf Jan Šibík fotil na Haiti - na místě, kde je zločin každodenní realitou. | Video: Jan Šibík
 

Právě se děje

před 24 minutami

Bývalý šéf Interpolu dostal 13,5 roku vězení, Čína ho viní z braní úplatků

Bývalý šéf mezinárodní policejní organizace Interpol Meng Chung-wej byl v Číně odsouzen k trestu 13,5 roku vězení za úplatkářství a zneužití moci. Verdikt vynesl soud v severočínském městě Tchien-ťin, který Mengovi rovněž udělil pokutu ve výši dvou milionů jüanů (6,55 milionu korun), informovala agentura Reuters.

Podle vyjádření soudu přijal Meng na úplatcích více než 14,46 milionu jüanů (47,4 milionu korun) a zneužíval svého postavení, když mezi roky 2005 a 2017 působil jako náměstek čínského ministra pro vnitřní bezpečnost a šéf námořní policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
Další zprávy