Foto: Češi a pragovka pomáhají zoufalému Haiti. Podívejte se

Foto: Češi a pragovka pomáhají zoufalému Haiti. Podívejte se
V rámci projektu Praga-Haiti tam používají dvě pragovky. Využití nacházejí při hloubení studní s pitnou vodou.
Všechna technika je vystavena extrémní zátěži. Na severozápadě země, kde Češi pomáhají nejvíce, je jen minimum mostů. Pragovka tak často musí posloužit jako obojživelné auto.
Tohle je osobní terénní auto Santana. Na pomoc Haiti ho v roce 2010 věnoval pražský magistrát.
Severozápad Haiti je nejchudší částí ostrovní země. Mnoho lidí žije v nuzných chatrčích. Na snímku vesnice Non Chachat.
Foto: Archív projektu Praga-Haiti, Martin Strouhal, Irena Klimková
praga-haiti.cz, Jemelka Petr
Aktualizováno 10. 11. 2014 20:27
Od ničivého zemětřesení uplynulo bezmála pět let, situace v chudé karibské zemi ale zůstává kritická. Zlepšit se to pokoušejí Češi s pragovkou.

Port-au-Prince - Od katastrofálního zemětřesení, které si na Haiti vyžádalo 200 tisíc životů a přes tři miliony lidí připravilo o střechy nad hlavou, uplyne v lednu pět let.

Situace v chudé karibské zemi zůstává kritická. Tři čtvrtiny škol trpí vážným nedostatkem pitné vody a řada z nich funguje v bídných hygienických podmínkách, což vede k šíření cholery.

Ostrovní stát stále potřebuje pomoc a Česko patří k zemím, jež ji poskytují. Podívejte se, jak to dělají.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Nejméně 18 obětí si vyžádalo důlní neštěstí v Číně, po dalších obětech záchranáři pátrají

Nejméně 18 horníků se udusilo oxidem uhelnatým v dole na jihozápadě Číny, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na čínskou státní televizi. Záchranáři pátrají po dalších pěti pohřešovaných havířích. Podle serveru Global Times se jednoho horníka podařilo zachránit. Příčiny neštěstí úřady vyšetřují.

Podobná neštěstí jsou v Číně poměrně častá. Před rokem v uhelném dole v provincii Kuej-čou na jihozápadě Číny přišlo při výbuchu o život 14 lidí.

Častou příčinou nehod často bývá nedodržování bezpečnostních pravidel a zpravidla po neštěstích úřady slibují jejich přísnější vymáhání. Nicméně počet obětí mezi horníky v posledních letech podle dostupných údajů klesal.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Američtí poslanci odhlasovali celonárodní legalizaci marihuany, návrh nejspíš narazí v Senátu

Sněmovna reprezentantů Kongresu USA, ve které mají většinu demokraté, se vyslovila pro dekriminalizaci marihuany na federální úrovni. Pro vyškrtnutí marihuany ze zákona o omamných látkách v pátek hlasovalo 228 zákonodárců, proti bylo 164 členů sněmovny, převážně z řad republikánů, uvedly tiskové agentury. Současně upozornily, že návrh nejspíše neprojde v Senátu, ve kterém mají většinu republikáni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy