Londýn - Nová generace antidepresiv není pro většinu pacientů ničím přínosná. Tým vědců z univerzity v anglickém městě Hull zjistil, že léky skutečně pomohou pouze malé části lidí trpících depresemi.
Výrobci nejznámějších antidepresiv Prozac nebo Seroxat s novými zjištěními samozřejmě nesouhlasí. Mluvčí GlaxoSmithKline, vyrábějící druhý jmenovaný přípravek, tvrdí, že vědci zpracovali pouze malou část všech dostupných údajů.
Vědci souhlasí, že mnoho lidí v účinnost antidepresiv věří, ale argumentují, že jde v mnoha případech o tzv. placebo efekt. Lidé se cítí lépe prostě proto, že si myslí, že jim léky mohou pomoci.
Čtěte také: Spotřeba léků proti depresi stoupla. Pětinásobně
"Rozdíly mezi pacienty, kteří berou placebo léky a mezi těmi, kteří berou antidepresiva, není velký," tvrdí profesor Irving Kirsch, vedoucí výzkumu. "Lidé trpící depresemi mohou zlepšit svůj psychický stav i bez těchto léků. Díky naší studii už víme, že je zbytečné předepisovat antidepresiva všem pacientům do doby, než u nich selže alternativní léčba," dodává vědec.
Za alternativní léčbu lze považovat například terapii, při které se o problému často hovoří s psychologem. U pacientů, kteří se antidepresiva snaží vysadit, se mohou objevit nepříjemné vedlejší účinky. Přesto jsou léky stále prospěšné těm pacientům, kteří mají sebevražedné sklony nebo těžké formy deprese.
Studie, kterou tým vědců vydal ve specializovaném magazínu PLoS Medicine, se opírá o zjištění 47 klinických případů. Ne všichni však s jejími závěry souhlasí. Richard Tiner, zástupce Asociace britského farmaceutického průmyslu, tvrdí, že žádné léky by nedostaly povolení k prodeji po celém světě, pokud by nebyly účinnější než placebo.