Spotřeba léků proti depresi stoupla. Pětinásobně

Zdeněk Mihalco
20. 10. 2007 13:20
Výskyt deprese v Česku i ve světě rychle stoupá
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Praha - Užívání antidepresiv v Česku stouplo za posledních deset let pětinásobně. Vyplývá to ze statistik OECD. Léky proti depresím však v Česku užívá stále o polovinu lidí méně než v ostatních zemích Evropské unie.

V roce 2005 bralo antidepresiva 27 lidí z tisíce.

Podle odborníků souvisí růst užívání antidepresiv s větší dostupností těchto léků. Roli sehrává také to, že deprese přestává být v české společnosti tabu. Navíc počet případů deprese celosvětově přibývá.

Nejvíce se antidepresiva užívají ve skandinávských zemích. Také ve světě spotřeba antidepresiv rychle stoupá.

Spotřeba antidepresiv
(počet pacientů beroucích doporučenou denní dávku na tisíc obyvatel):

Stát 1995 2005
Austrálie 21,4 67,2
Belgie ? 53,3
Česko 5,4 26,9
Finsko 20,3
Island 33,0 94,8
Maďarsko 6,3 22,5
Nizozemí ? 39,0
Slovensko 4,0 18,1
Velká Británie                                                          19,6           47,3          

Zdroj: OECD Health Data 2007

Antidepresiva jsou v Česku na předpis. Některé preparáty z této skupiny může předepsat praktický lékař, většinu z nich předepisuje psychiatr. Na světovém trhu jsou desítky antidepresivních léčiv a přibývají další. Na každého pacienta účinkuje jiný typ léčiva, navíc některé léky mohou pacienti špatně snášet.

Výskyt deprese v západních zemích stoupá, a to i v Česku. "Počet pacientů s diagnozou deprese se za posledních 10 let více než zdvojnásobil. Staráme se v každém roce o přibližně 100 tisíc depresivních nemocných," říká předseda České psychiatrické společnosti Jiří Raboch. "Začátek choroby se navíc posunuje do nižších věkových kategorií," tvrdí psychiatr. Ročně v Česku spáchá sebevraždu 1600 lidí, což je například více než kolik lidí zemře při dopravních nehodách. 

Psychiatři nepředpokládají, že by v budoucnu výskyt depresivních onemocnění klesal, naopak. Psychiatrická onemocnění se pravděpadobně stanou jedním z největších problémů medicíny a jsou i ekonomickou hrozbou. Nelze totiž doufat, že se vědcům podaří nalézt lék, který by depresi spolehlivě a úplně vyléčil.

Spotřeba stoupá. Je to dobře?

Podle statistik OECD Health Data v Česku roste mírně i užívání léků proti úzkosti, takzvaných anxiolytik. Mezi tuto skupinu látek patří například Diazepam. Spotřeba léků proti bolesti se v posledních letech v Česku nemění.

"Česko patřilo dlouhodobě mezi země s vysokou spotřebou anxiolytik a hypnotik, které byly podávány často nesprávně právě u osob s depresivními poruchami," říká psychiatr Raboch. Většina léků proti úzkostem totiž není účinná na deprese a navíc mohou způsobit závislost. 

Díky informačním kampaním a hlavně dostupnosti moderních antidepresiv i rozvoji ambulantní psychiatrických služeb se podle Rabocha daří tuto nepříznivou situaci zlepšovat. "Častější předepisování relativně bezpečných antidepresiv proto považuji za dobrý trend, stejně jako pokles spotřeby hypnotik. Stále ale jen část lidí, kteří trpí depresivní poruchou, je včas diagnostikována a správně léčena," upozorňuje psychiatr.

Celkově je spotřeba všech skupin léků v Česku vyšší než ve většině dalších zemí. Podle OECD bere průměrný Čech 2,5 léku za den. Například v Nizozemí je to 1,6 léku na obyvatele a den.

 

Právě se děje

Další zprávy