Spotřeba léků proti depresi stoupla. Pětinásobně

Zdeněk Mihalco
20. 10. 2007 13:20
Výskyt deprese v Česku i ve světě rychle stoupá
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Praha - Užívání antidepresiv v Česku stouplo za posledních deset let pětinásobně. Vyplývá to ze statistik OECD. Léky proti depresím však v Česku užívá stále o polovinu lidí méně než v ostatních zemích Evropské unie.

V roce 2005 bralo antidepresiva 27 lidí z tisíce.

Podle odborníků souvisí růst užívání antidepresiv s větší dostupností těchto léků. Roli sehrává také to, že deprese přestává být v české společnosti tabu. Navíc počet případů deprese celosvětově přibývá.

Nejvíce se antidepresiva užívají ve skandinávských zemích. Také ve světě spotřeba antidepresiv rychle stoupá.

Spotřeba antidepresiv
(počet pacientů beroucích doporučenou denní dávku na tisíc obyvatel):

Stát 1995 2005
Austrálie 21,4 67,2
Belgie ? 53,3
Česko 5,4 26,9
Finsko 20,3
Island 33,0 94,8
Maďarsko 6,3 22,5
Nizozemí ? 39,0
Slovensko 4,0 18,1
Velká Británie                                                          19,6           47,3          

Zdroj: OECD Health Data 2007

Antidepresiva jsou v Česku na předpis. Některé preparáty z této skupiny může předepsat praktický lékař, většinu z nich předepisuje psychiatr. Na světovém trhu jsou desítky antidepresivních léčiv a přibývají další. Na každého pacienta účinkuje jiný typ léčiva, navíc některé léky mohou pacienti špatně snášet.

Výskyt deprese v západních zemích stoupá, a to i v Česku. "Počet pacientů s diagnozou deprese se za posledních 10 let více než zdvojnásobil. Staráme se v každém roce o přibližně 100 tisíc depresivních nemocných," říká předseda České psychiatrické společnosti Jiří Raboch. "Začátek choroby se navíc posunuje do nižších věkových kategorií," tvrdí psychiatr. Ročně v Česku spáchá sebevraždu 1600 lidí, což je například více než kolik lidí zemře při dopravních nehodách. 

Psychiatři nepředpokládají, že by v budoucnu výskyt depresivních onemocnění klesal, naopak. Psychiatrická onemocnění se pravděpadobně stanou jedním z největších problémů medicíny a jsou i ekonomickou hrozbou. Nelze totiž doufat, že se vědcům podaří nalézt lék, který by depresi spolehlivě a úplně vyléčil.

Spotřeba stoupá. Je to dobře?

Podle statistik OECD Health Data v Česku roste mírně i užívání léků proti úzkosti, takzvaných anxiolytik. Mezi tuto skupinu látek patří například Diazepam. Spotřeba léků proti bolesti se v posledních letech v Česku nemění.

"Česko patřilo dlouhodobě mezi země s vysokou spotřebou anxiolytik a hypnotik, které byly podávány často nesprávně právě u osob s depresivními poruchami," říká psychiatr Raboch. Většina léků proti úzkostem totiž není účinná na deprese a navíc mohou způsobit závislost. 

Díky informačním kampaním a hlavně dostupnosti moderních antidepresiv i rozvoji ambulantní psychiatrických služeb se podle Rabocha daří tuto nepříznivou situaci zlepšovat. "Častější předepisování relativně bezpečných antidepresiv proto považuji za dobrý trend, stejně jako pokles spotřeby hypnotik. Stále ale jen část lidí, kteří trpí depresivní poruchou, je včas diagnostikována a správně léčena," upozorňuje psychiatr.

Celkově je spotřeba všech skupin léků v Česku vyšší než ve většině dalších zemí. Podle OECD bere průměrný Čech 2,5 léku za den. Například v Nizozemí je to 1,6 léku na obyvatele a den.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Slovenský soud rozdal za tragickou explozi z roku 2007 podmínky

Soud uznal dva bývalé manažery Vojenského opravárenského podniku (VOP) ve slovenských Novákách vinnými z obecného ohrožení v souvislosti s mohutnou explozí, ke které v areálu došlo v roce 2007. Dvojici uložil podmíněné tresty. Tragédie si tehdy vyžádala životy osmi lidí a více než tři desítky zraněných. Další dva obžalované soud podle slovenských médií zprostil obžaloby. Proti verdiktu okresního soudu v Prievidzi se lze odvolat.

Exploze ve VOP Nováky, kde se likvidovala munice, byla 2. března 2007 do té doby největší průmyslovou tragedií v novodobých dějinách Slovenska. Výbuch poničil budovy závodu a vzniklá tlaková vlna poškodila okna v okruhu několika kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Severní Korea přivítala, že skončil Trumpův poradce Bolton

Hlavní severokorejský jaderný vyjednávač Kim Mjong-kil přivítal rezignaci bezpečnostního poradce Bílého domu Johna Boltona, který v minulosti kritizoval severokorejské vedení za porušování lidských práv a vyzýval ke změně režimu v KLDR. Bolton odešel z funkce na žádost amerického prezidenta Donalda Trumpa. Severokorejský vyjednávač ocenil také středeční Trumpovo vyjádření, že by při rozhovorech s KLDR mohl uplatnit "novou metodu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy