Anonym, jenž zveřejnil Panamské dokumenty, promluvil. Chtěl jsem ukázat na nespravedlnost, říká

ČTK ČTK
6. 5. 2016 22:10
Poprvé o sobě dal slyšet anonym, který stojí za zveřejněním Panamských dokumentů. Říká si "John Doe" a německý list Süddeutsche Zeitung zveřejnil jeho prohlášení. Podle něj nikdy nepracoval pro žádnou vládu ani pro tajné služby, chtěl prý zkrátka poukázat na zločiny, kterých se panamská právní firma Mossack Fonseca dopustila.
Logo právnické firmy Mossack Fonseca, spojené s aférou Panama Papers.
Logo právnické firmy Mossack Fonseca, spojené s aférou Panama Papers. | Foto: Reuters

Panama  - Anonym, který stojí za zveřejněním takzvaných Panamských dokumentů, se měsíc po rozhoření kauzy poprvé přihlásil o slovo. Dotyčný, který se kvůli zachování anonymity nazývá "John Doe", v prohlášení tvrdí, že nikdy nepracoval pro žádnou vládu ani pro tajné služby.

Dokumenty vypovídající o daňových únicích světových prominentů se prý médiím rozhodl předat kvůli nespravedlnostem, které líčily, stojí v manifestu, který v pátek zveřejnil web německého deníkuSüddeutsche Zeitung. Podle agentury Reuters není možné nezávisle ověřit, zda autor manifestu a anonymní zdroj, který médiím dokumenty předal, je tatáž osoba.

Kauza Panamské dokumenty (Panama Papers) vypukla 3. dubna, když několik předních světových médií začalo zveřejňovat dokumenty panamské právní firmy Mossack Fonseca, ze kterých vyplynulo, že firma pomáhala svým klientům co nejefektivněji se vyhnout placení daní či legalizovat zisky z nelegální činnosti. Právní společnost jakákoli pochybení popírá a tvrdí, že se stala obětí hackerů.

"Nerovnost příjmů se stala jedním z určujících problémů naší doby," stojí v úvodu prohlášení. "Banky, finanční regulátoři a daňové úřady selhaly. Byla činěna rozhodnutí, která hájila bohaté a zaměřovala se namísto toho na ovládání občanů se středními a nízkými příjmy," tvrdí také pisatel, který se podepsal jako John Doe.

"Je třeba připomenout, že pro žádnou vládu nebo zpravodajskou službu nepracuji přímo ani jako spolupracovník, a nikdy jsem nepracoval. Moje stanovisko je pouze mé vlastní, stejně jako bylo moje rozhodnutí sdílet dokumenty se Süddeutsche Zeitung a s Mezinárodním konsorciem investigativních novinářů (ICIJ) nikoli za nějakým konkrétním politickým účelem, ale jednoduše proto, že jsem dostatečně chápal jejich obsah, abych si uvědomil šíři nespravedlností, které popisovaly," tvrdí také autor, jehož státní příslušnost i pohlaví ale zůstávají neznámé.

"Rozhodl jsem se ukázat na Mossack Fonseca, protože jsem se domníval, že její zakladatelé, zaměstnanci a klienti by se měli zodpovídat ze svých rolí v těchto zločinech," stojí v dokumentu.

Podle jeho autora potrvá "roky, možná desetiletí", než budou "odporné" skutky této právní firmy objasněny v plném rozsahu.

Autor také vybízí Evropskou komisi, britský parlament, Kongres Spojených států a všechny státy, aby podnikly rychlé kroky, které by učinily přítrž celosvětovému zneužívání obchodních rejstříků. Rovněž by měly přikročit k opatřením na ochranu informátorů, píše anonym, který upozornil kromě jiných na osud bývalého konzultanta americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Edwarda Snowdena. Ten po zveřejnění utajovaných informací o americké elektronické špionáži pobývá v Rusku poté, co na něj USA vydaly zatykač.

Offshorová témata už nejsou v praní špinavých peněz trendy, to se používalo někdy v 90. letech, říká bývalý policejní vyšetřovatel Kamil Kouba. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy