Musíme odkrýt majitele všech firem i fondů, plánuje Jourová. Reaguje na aféru Panama Papers

Luboš Kreč Luboš Kreč
26. 4. 2016 19:46
Jedním z lidí, kteří po kauze Panama Papers mají za úkol vymyslet, jak zabránit tomu, aby z EU mizely miliardy do daňových rájů, je česká eurokomisařka Věra Jourová. První návrh změn by chtěla Evropská komise, jíž je Jourová členkou od listopadu 2014, představit letos v červnu. “Zejména bychom se měli zaměřit na zlepšení přístupu do registrů konečných vlastníků, urychlení propojení těchto národních registrů nebo na registraci požadavků pro zakládání svěřenských fondů,” řekla Jourová v rozhovoru pro Hospodářské noviny.
Věra Jourová.
Věra Jourová. | Foto: ČTK

Praha - Téma boje proti daňovým únikům získalo s aférou známou jako Panama Papers v Evropě novou dynamiku. Jedním z lidí, kteří mají za úkol vymyslet, jak zabránit tomu, aby z EU mizely miliardy do daňových rájů, je česká eurokomisařka Věra Jourová. Se svým týmem dává dohromady podklady pro zpřísnění zákonů proti praní špinavých peněz - změny by měly zkomplikovat život nejen těm, kteří ukrývají výdělky před finančními kontrolory, ale také lidem, kteří pomáhají shánět peníze teroristům.

“Zejména bychom se měli zaměřit na zlepšení přístupu do registrů konečných vlastníků, urychlení propojení těchto národních registrů nebo na registraci požadavků pro zakládání svěřenských fondů,” řekla Jourová v rozhovoru pro Hospodářské noviny. Jde o to, že nejpozději od roku 2018 budou v každé členské zemi fungovat databáze, v nichž půjde dohledat, komu patří která firma, případně fond. Jenže přístup do nich budou mít většinou jen policisté či úředníci, nikoli veřejnost. A to chce Jourová změnit.

“Ve světle současných diskusí jak kolem financování terorismu, tak o Panama Papers je každému jasné, že je zapotřebí dalších opatření,” dodala někdejší česká ministryně pro místní rozvoj. Právě kvůli aféře Panama Papers jsou momentálně evropští politici ochotní rejstříky ještě víc rozšířit a otevřít, ačkoli v minulosti k tomu měli výhrady. Jak upozornily Financial Times, například Londýn se bránil většímu odkrývání svěřenských fondů, jejichž anonymita je v Británii tradicí a tamní bohatí lidé je často využívají pro vypořádání dědictví v rodině.

Věra Jourová také vysvětlila, že to, nač se v rámci chystaných úprav směrnice proti praní špinavých peněz zaměří, nejsou jen daňové úniky: “Z úhlu financování terorismu se díváme především na pět aspektů. Jde o přijetí seznamu vysoce rizikových třetích zemí, zlepšení fungování finančních zpravodajských jednotek, detekci podezřelých transakcí ve virtuální měně a jejich ohlašování, zpřísnění pravidel pro uživatele anonymních předplacených platebních karet a zlepšení rychlého přístupu finančních zpravodajských jednotek k informacím o totožnosti majitelů bankovních a platebních účtů.”

První návrh změn by chtěla Evropská komise, jíž je Jourová členkou od listopadu 2014, představit letos v červnu.

Offshorová témata už nejsou v praní špinavých peněz trendy, to se používalo někdy v 90. letech, říká bývalý policejní vyšetřovatel Kamil Kouba. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 18 minutami

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Držitel několika francouzských filmových cen podlehl rakovině

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Stanici BFM TV to oznámil umělcův agent. Držitel několika francouzských filmových cen César Bacri podlehl rakovině.

Bacri se narodil v roce 1951 na severu Alžírska. Na začátku 60. let se s rodinou přestěhoval do Francie, na stříbrném plátně i na divadelních prknech se poprvé objevil v 80. letech. V této době se setkal také se svou pozdější partnerkou, režisérkou a scenáristkou Agnès Jaouiovou, s níž spolupracoval na řadě divadelních her a filmů. Jejich poslední snímek - komedie Place publique (Veřejné místo) - byla do francouzských kin uvedena v roce 2018.

V 90. letech získal společně s Jaouiovou první divadelní Moliérovu cenu a za scénář ke komedii režiséra Alaina Resnaise Smoking/No Smoking (Kouření/Zákaz Kouření) také Césara. Tuto cenu za scénář získal ještě několikrát, jednoho Césara dostal za nejlepšího herce ve vedlejší roli.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Šest členů rady vlády pro Romy kritizuje ombudsmana za postoj ke strategii integrace. Křeček cíleně podkopává důstojnost Romů i svého úřadu, uvedli

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Svět knihy bude v červnu, pořadatelé jsou připraveni testovat návštěvníky

Po loňském zrušeném ročníku veletrhu Svět knihy Praha jej pořadatelé chtějí letos uspořádat od 10. do 13. června, tedy o měsíc později, než bývá zvykem. Akce by se měla konat jako tradičně v Průmyslovém paláci na Výstavišti v pražských Holešovicích. Maximum literárního programu však organizátoři plánují přesunout mimo palác, aby eliminovali úzký kontakt mezi návštěvníky. Pořadatelé jsou také připraveni provádět na místě antigenní testy.

Čestným hostem má být Francie. Zvláštní pozornost má být dopřána i Polsku, které se mělo zúčastnit loňského zrušeného ročníku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy