Musíme odkrýt majitele všech firem i fondů, plánuje Jourová. Reaguje na aféru Panama Papers

Luboš Kreč Luboš Kreč
26. 4. 2016 19:46
Jedním z lidí, kteří po kauze Panama Papers mají za úkol vymyslet, jak zabránit tomu, aby z EU mizely miliardy do daňových rájů, je česká eurokomisařka Věra Jourová. První návrh změn by chtěla Evropská komise, jíž je Jourová členkou od listopadu 2014, představit letos v červnu. “Zejména bychom se měli zaměřit na zlepšení přístupu do registrů konečných vlastníků, urychlení propojení těchto národních registrů nebo na registraci požadavků pro zakládání svěřenských fondů,” řekla Jourová v rozhovoru pro Hospodářské noviny.
Věra Jourová.
Věra Jourová. | Foto: ČTK

Praha - Téma boje proti daňovým únikům získalo s aférou známou jako Panama Papers v Evropě novou dynamiku. Jedním z lidí, kteří mají za úkol vymyslet, jak zabránit tomu, aby z EU mizely miliardy do daňových rájů, je česká eurokomisařka Věra Jourová. Se svým týmem dává dohromady podklady pro zpřísnění zákonů proti praní špinavých peněz - změny by měly zkomplikovat život nejen těm, kteří ukrývají výdělky před finančními kontrolory, ale také lidem, kteří pomáhají shánět peníze teroristům.

“Zejména bychom se měli zaměřit na zlepšení přístupu do registrů konečných vlastníků, urychlení propojení těchto národních registrů nebo na registraci požadavků pro zakládání svěřenských fondů,” řekla Jourová v rozhovoru pro Hospodářské noviny. Jde o to, že nejpozději od roku 2018 budou v každé členské zemi fungovat databáze, v nichž půjde dohledat, komu patří která firma, případně fond. Jenže přístup do nich budou mít většinou jen policisté či úředníci, nikoli veřejnost. A to chce Jourová změnit.

“Ve světle současných diskusí jak kolem financování terorismu, tak o Panama Papers je každému jasné, že je zapotřebí dalších opatření,” dodala někdejší česká ministryně pro místní rozvoj. Právě kvůli aféře Panama Papers jsou momentálně evropští politici ochotní rejstříky ještě víc rozšířit a otevřít, ačkoli v minulosti k tomu měli výhrady. Jak upozornily Financial Times, například Londýn se bránil většímu odkrývání svěřenských fondů, jejichž anonymita je v Británii tradicí a tamní bohatí lidé je často využívají pro vypořádání dědictví v rodině.

Věra Jourová také vysvětlila, že to, nač se v rámci chystaných úprav směrnice proti praní špinavých peněz zaměří, nejsou jen daňové úniky: “Z úhlu financování terorismu se díváme především na pět aspektů. Jde o přijetí seznamu vysoce rizikových třetích zemí, zlepšení fungování finančních zpravodajských jednotek, detekci podezřelých transakcí ve virtuální měně a jejich ohlašování, zpřísnění pravidel pro uživatele anonymních předplacených platebních karet a zlepšení rychlého přístupu finančních zpravodajských jednotek k informacím o totožnosti majitelů bankovních a platebních účtů.”

První návrh změn by chtěla Evropská komise, jíž je Jourová členkou od listopadu 2014, představit letos v červnu.

Offshorová témata už nejsou v praní špinavých peněz trendy, to se používalo někdy v 90. letech, říká bývalý policejní vyšetřovatel Kamil Kouba. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy