K incidentu došlo poté, co jedna ze dvou ruských stíhaček SU-27 vypustila palivo na dron "bezohledným, ekologicky nešetrným a neprofesionálním způsobem", uvedlo evropské velení USA. Poté podle animace agentury Reuters došlo ke střetu ruského stroje s americkým.
MQ-9 Reaper prováděl průzkum, když stíhací letoun SU-27 v úterý zhruba v 7.03 hodin středoevropského času zasáhl vrtuli dronu. Následně stroj skončil v mezinárodních vodách Černého moře.
Mluvčí Pentagonu generál Patrick Ryder uvedl, že administrativa prezidenta Joea Bidena zahájila proces odtajnění snímků souvisejících s incidentem, včetně videozáznamu, neboť Rusko uvedlo, že americký letoun přešel do nekontrolovaného letu, ztratil výšku a po ostrém manévru spadl do Černého moře.
Kreml popřel, že by se jeho letoun dostal do kontaktu s dronem. Ryder však uvedl, že SU-27, který narazil do MQ-9, "pravděpodobně" utrpěl určité škody, ale po incidentu byl schopen přistát na blíže nespecifikovaném místě.
USA se ale nenechají odradit od provádění leteckých misí v regionu. "Budeme i nadále létat a operovat v mezinárodním vzdušném prostoru nad mezinárodními vodami. Černé moře nepatří žádnému státu a my budeme i nadále dělat to, co je třeba pro naše národní bezpečnostní zájmy v této části světa," řekl mluvčí Rady pro národní bezpečnost John Kirby.