Australané při pátrání po MH370 objevili neznámý vrak lodi

Zahraničí Zahraničí
13. 5. 2015 20:25
Stroj s 239 lidmi na palubě zmizel beze stopy loni začátkem března.
Pátrání po ztraceném malajsijském letounu v Indickém oceánu u západního pobřeží Austrálie.
Pátrání po ztraceném malajsijském letounu v Indickém oceánu u západního pobřeží Austrálie. | Foto: Reuters

Canberra - Pátrání po MH370 nekončí ani 14 měsíců poté, co stroj společnosti Malaysia Airlines záhadně zmizel z radarů.

Australský pátrací tým nyní objevil v Indickém oceánu, v hloubce téměř 4000 metrů, dosud neznámý vrak. Detailní zkoumání však vyvrátilo domněnky, že by se mohlo jednat o ztracené letadlo, napsal deník The Guardian.

Technologie se osvědčily

Pozornost Australanů nejprve upoutaly malé světlé odrazy na jinak jednotvárném mořském dně. Speciální podvodní vozidlo s výkonným sonarem odhalilo v hloubce přibližně 3900 m předměty o velikosti baseballového míčku.

Potvrdilo se, že nalezené objekty jsou vyrobené člověkem, ale nemají podle dosavadních průzkumů prokazatelné znaky trosek letadla.

Obrázky pořízené scannerem kromě dalších drobných předmětů jasně odhalily kotvu. Jedná se tedy pravděpodobně o zatím neznámý vrak lodi.

"Ačkoliv to není to, co jsme hledali, je to fascinující nález. Samozřejmě že jsme trochu zklamaní, ale ohledně pravděpodobnosti nálezu MH370 jsme byli vždy realističtí," citoval The Guardian šéfa pátracího týmu Petera Foleyho.

"Tato událost jasně prokázala, že systém, technologické zařízení a osoby zapojené do hledání fungují velmi dobře. Je jasné, že pokud se trosky letounu nacházejí v této oblasti, určitě je najdeme," dodal.

Jedna z největších záhad

Pátrání po Boeingu 777 bude i nadále pokračovat.

Australský tým se soustředí na oblast v jižní části Indického oceánu o velikosti asi 60 000 kilometrů čtverečních.

Zmizení letounu je jednou z největších leteckých záhad. Stroj Malaysia Airlines letěl 8. března 2014 z Kuala Lumpur do Pekingu, v průběhu letu však změnil kurz, zamířil na jih a zmizel z radarů. Na palubě bylo 239 lidí.

Za havarované bylo letadlo oficiálně prohlášeno až v lednu letošního roku, o příčinách se však stále jen spekuluje.

Odborníci jsou v současné době přesvědčeni, že se letadlo zřítilo u západního pobřeží Austrálie.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Joe Biden si při hře se psem přivodil vlasovou zlomeninu zánártí

Zvolený americký prezident Joe Biden si při hře se psem Majorem přivodil nepatrné zlomeniny zánártí. Uvedl to podle agentury AP Bidenův lékař po prozkoumání snímku z CT vyšetření. Úřad prezidenta původně oznámil, že Biden při hře se psem uklouzl a vymkl si kotník.

Incident se stal již v sobotu. V neděli pak osmasedmdesátiletého politika pro jistotu prohlédl ortoped v Newarku. Lékař Kevin O'Connor poté oznámil, že vyšetření potvrdilo vlasové zlomeniny na laterální a střední kosti klínovité, které jsou ve střední části chodidla. Podle O'Connora zřejmě bude Biden muset několik týdnu nosit speciální ortézu pro stabilizaci chodidla.

Biden se má úřadu ujmout v lednu a bude skládat přísahu jako dosud nejstarší z amerických prezidentů. Jeho zdravotní stav budou pečlivě sledovat jeho oponenti i spojenci, píše Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy