Viděli jsme zmizelý letoun MH370, tvrdí obyvatelé Malediv

ČTK ČTK
6. 4. 2015 9:02
Řada obyvatel podala podrobné hlášení na policii, místní vláda ale vydala prohlášení, že se v té době žádné letadlo nad územím Malediv nevyskytovalo.
Foto: Reuters

Malé – Obyvatelé malého maledivského ostrůvku Kudahuvadhoo prý viděli nízko letící letadlo loňského rána toho dne, kdy zmizel malajsijský letoun na trase z Kuala Lumpuru do Pekingu i s 239 osobami na palubě. Navzdory intenzivnímu pátrání se po něm zatím nepodařilo objevit jedinou stopu. Ostrov Kudahuvadhoo přitom leží více než pět tisíc kilometrů od oblasti, ve které záchranáři pátrají po troskách letounu, napsal zpravodajský server Yahoo.

Ráno osmého března 2014 viděla řada místních obyvatel velké letadlo prolétající podezřele nízko. IT manažer Ahmad Šijam uvedl, že okamžitě poznal, že s oním letadlem není něco v pořádku. "Jsem si naprosto jistý tím, co jsem viděl. Byl jasný den a to, co jsem viděl, nebylo normální. To letadlo bylo hodně velké a letělo hodně nízko," řekl.

Abdar Rašíd Ibráhím toho dne také viděl nízko letící letadlo. V té době ještě neměl tušení, že zmizel malajsijský letoun. "Nevěděl jsem, že se pohřešuje letadlo. Šel jsem domů a vyprávěl o tom manželce." Později prý viděl fotografie pohřešovaného letadla, které se tomu, co zahlédl on, hodně podobaly. "Věřím, že jsem viděl právě tohle letadlo," řekl.

Také několik dalších obyvatel hlásilo, že viděli 8. března nízko letící letadlo, a řada obyvatel o tom poskytla podepsané prohlášení místní policii. Prohlášení údajně zahrnovala i přesný popis barev letecké společnosti Malaysia Airlines na dveřích letadla.

Maledivské národní obranné síly nicméně v době zmizení letounu vydaly prohlášení, podle nějž se v té době v oblasti žádný letoun nevyskytoval. Nedůvěřiví místní obyvatelé ale uvádějí, že se tím armáda jen snaží zamaskovat nedostatečnou kapacitu svých radarů.

 

Právě se děje

Další zprávy