Našli trosky MH370? Na Réunionu vyplaval záhadný kus křídla

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 30. 7. 2015 0:10
Na pobřeží ostrova Réunion byly objeveny trosky, které by mohly být pozůstatkem letu MH370. Úřady varují, že se prozatím jedná o spekulace.
Téměř rok stará fotografie stínu novozélandského letounu, pátrajícího v Indickém oceánu po vraku malajsijského boeingu.
Téměř rok stará fotografie stínu novozélandského letounu, pátrajícího v Indickém oceánu po vraku malajsijského boeingu. | Foto: Reuters

Rénunion - Na východním pobřeží ostrova RéunionIndickém oceánu ve středu našli záhadný úlomek letadla. Nález vyvolal spekulace, že by mohl patřit malajsijskému boeingu z letu MH370, který minulý rok zmizel beze stopy a zřejmě havaroval. Informovala o tom agentura AFP.

Úlomek, který je dlouhý kolem dvou metrů a je podobný kusu křídla, našli v Saint-André pracovníci firmy, která má na starosti čištění pobřeží. Agentuře to sdělil zdroj vyšetřovacího týmu, který byl pověřen zjištěním původu nálezu.

Podle listu The New York Times francouzský zdroj obeznámený s vyšetřováním uvedl, že jde o vztlakovou klapku z křídla, a to pravděpodobně z Boeingu 777, tedy stejného typu stroje, jenž obstarával let MH370.

Podobný názor zastává také americký expert citovaný agenturou AP. Podle něj mají vyšetřující experti na bezpečnost v letectví "vysokou míru jistoty", že nalezená část křídla pochází z Boeingu 777.

Francouzský úřad pro bezpečnost civilního letectví BEA ve středu uvedl, že "studuje informace o části letounu nalezené na Réunionu v součinnosti" s malajsijskými a australskými kolegy, ale prý zatím nelze určit, z jakého stroje úlomek pochází.

Boeing 777 letecké společnosti Malaysia Airlines zmizel z radarů loni 8. března. Na jeho palubě bylo 239 lidí, kteří podle všeho zahynuli, když stroj z dosud nejasných příčin nejspíš havaroval a spadl na neznámém místě do moře. Cestující pocházeli ze 14 států, nejvíc bylo Číňanů (153) a Malajsijců (50).

Pátrání po vraku letounu na rozsáhlém prostoru v Indickém oceánu nevedlo k úspěchu, ačkoli se do pátrání zapojilo 25 zemí. Malajsie požádala o pomoc především země ležící podél obou vzdušných koridorů, které byly považovány za možné trasy dalšího letu stroje po odpojení přístrojů

Réunion, jehož správním střediskem je Saint-Denis, je zámořským departamentem Francie. Ostrov má rozlohu 2512 kilometrů čtverečních a žije na něm kolem 850 000 obyvatel.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Vedoucí Lille jen remizovalo, PSG může snížit ztrátu na jediný bod

Fotbalisté vedoucího celku francouzské ligy Lille ve 33. kole jen remizovali 1:1 s Montpellierem a zaznamenali ztrátu v boji o titul. Alespoň bod jim pět minut před koncem zachránil Luiz Araújo.

Lille vede tabulku o čtyři body před obhájcem titulu Paris St. Germain, který má k dobru nedělní zápas se St. Etienne. Montpellier, kterému k bodu několika skvělými zákroky pomohl brankář Jonas Omlin, je osmý se ztrátou pěti bodů na pohárové příčky.

Francouzská fotbalová liga - 33. kolo:

Lille - Montpellier 1:1 (85. Araujo - 21. Delort).

Zdroj: ČTK
Další zprávy