Průlom: Kus nalezený na Réunionu je téměř jistě z letu MH370

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 30. 7. 2015 13:16
S odvoláním na vyšetřovatele to prohlásil náměstek malajsijského ministra dopravy.
Malajsie vyslala na ostrov Réunion tým expertů, aby tam prozkoumali nalezený úlomek letadla. Vztlaková klapka vyplavená na pobřeží ostrova je podle nich téměř jistě ze záhadně zmizelého letu MH370. | Video: Reuters

Praha - Vztlaková klapka, vytažená ve středu z moře na pobřeží ostrova Réunion, podle předběžných zjištění malajsijských vyšetřovatelů patří stroji, který loni 8. března i s 239 lidmi na palubě zmizel během letu nad Indickým oceánem.

Náměstek malajsijského ministra dopravy Abdal Azíz Kapráví novinářům potvrdil, že závěry expertů tomu odpovídají.

Réunion.
Réunion. | Foto: Aktuálně.cz

"Je téměř jisté, že nalezený kus patří Boeingu 777. Šéf našich vyšetřovatelů mě o tom informoval," uvedl náměstek.

Pokud se stoprocentně potvrdí, že úlomek pochází ze záhadně zmizelého stroje, bude to po téměř roce a půl první nález, první stopa související s letem MH370.

Letoun zmizel na lince z Kuala Lumpuru do Pekingu, podle informací získaných prostřednictvím satelitu ale letěl několik hodin opačným směrem na jih do Indického oceánu.

Pátrací týmy zatím neúspěšně hledaly cokoliv, co připomíná trosky boeingu, na ploše šedesáti tisíc čtverečních kilometrů západně od australského pobřeží.

Tedy více než čtyři až pěti tisíc kilometrů od Réunionu.

"Experti poznají, o jaký typ letadla jde, a mohou identifikovat vyrobený díl. Existuje velice přesný systém sledování součástek. Každá součástka má své číslo, které odpovídá danému kusu. Každý kus je identifikovatelný. Z publikovaných fotografií vyplývá, že tvarově to skutečně sedí na Boeing 777, ale samozřejmě to musejí odborníci detailně prozkoumat, aby to mohlo být potvrzeno," řekl Aktuálně.cz letecký publicista Martin Velek.

Nechce spekulovat o tom, odkud mohl kus letadla na mořské hladině plavat, to podle něj v současném stadiu vyšetřování není možné říci.

"Podle výrobních čísel se dá z každé součástky vyčíst, na které letadlo byla umístěna. Pokud najdou číslo, mohou potvrdit či vyloučit, zda pochází z letu MH370,“ říká Vítězslav Hezký z Úřadu pro civilní letectví v Praze.

Australský vicepremiér Warren Truss varoval, že nález nemusí nutně dát mnoho indicií o tom, kde se nachází zbytek letadla.

Ostrov Réunion je součástí Francie a leží východně od Madagaskaru.

Kolem letounu se stále rojí mnoho divokých teorií. Například o tom, že stroj přistál tajně v Kazachstánu nebo na ostrově Diego García v Indickém oceánu, kde mají USA vojenskou základnu.

První stopa po téměř roce a půl?
První stopa po téměř roce a půl? | Foto: Reuters

Podezřelým ze zmizení malajsijského boeingu je třiapadesátiletý kapitán Zaharie Ahmad Shah. Po osudovém letu neměl smluvené žádné schůzky a akce. Na jeho domácím letovém simulátoru se našly naprogramované lety daleko do jižní oblasti Indického oceánu.

Spekulace o tom, že kurz změnil kapitán, ale rázně odmítla v nedávném dokumentu australské televize jeho rodina.

Analytici se shodují v tom, že letounu se zmocnil někdo, kdo ho uměl velmi dobře ovládat.

Sarah Bajcová, partnerka pasažéra malajsijského boeingu Philipa Wooda, řekla televizi CNN, že ze zpráv z Réunionu má srdce v krku. "Pokud je to pravda, ztratím poslední naději a budu se muset smířit s realitou. Ale nevzdáme se naděje, dokud nebudeme mít tělo," uvedla v rozhovoru.

 

Právě se děje

Další zprávy