Průlom: Kus nalezený na Réunionu je téměř jistě z letu MH370

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 30. 7. 2015 13:16
Zdroj foto: Reuters Zdroj foto: Reuters
S odvoláním na vyšetřovatele to prohlásil náměstek malajsijského ministra dopravy.
Malajsie vyslala na ostrov Réunion tým expertů, aby tam prozkoumali nalezený úlomek letadla. Vztlaková klapka vyplavená na pobřeží ostrova je podle nich téměř jistě ze záhadně zmizelého letu MH370. | Video: Reuters

Praha - Vztlaková klapka, vytažená ve středu z moře na pobřeží ostrova Réunion, podle předběžných zjištění malajsijských vyšetřovatelů patří stroji, který loni 8. března i s 239 lidmi na palubě zmizel během letu nad Indickým oceánem.

Náměstek malajsijského ministra dopravy Abdal Azíz Kapráví novinářům potvrdil, že závěry expertů tomu odpovídají.

Réunion.
Réunion. | Foto: Aktuálně.cz

"Je téměř jisté, že nalezený kus patří Boeingu 777. Šéf našich vyšetřovatelů mě o tom informoval," uvedl náměstek.

Pokud se stoprocentně potvrdí, že úlomek pochází ze záhadně zmizelého stroje, bude to po téměř roce a půl první nález, první stopa související s letem MH370.

Letoun zmizel na lince z Kuala Lumpuru do Pekingu, podle informací získaných prostřednictvím satelitu ale letěl několik hodin opačným směrem na jih do Indického oceánu.

Pátrací týmy zatím neúspěšně hledaly cokoliv, co připomíná trosky boeingu, na ploše šedesáti tisíc čtverečních kilometrů západně od australského pobřeží.

Tedy více než čtyři až pěti tisíc kilometrů od Réunionu.

"Experti poznají, o jaký typ letadla jde, a mohou identifikovat vyrobený díl. Existuje velice přesný systém sledování součástek. Každá součástka má své číslo, které odpovídá danému kusu. Každý kus je identifikovatelný. Z publikovaných fotografií vyplývá, že tvarově to skutečně sedí na Boeing 777, ale samozřejmě to musejí odborníci detailně prozkoumat, aby to mohlo být potvrzeno," řekl Aktuálně.cz letecký publicista Martin Velek.

Nechce spekulovat o tom, odkud mohl kus letadla na mořské hladině plavat, to podle něj v současném stadiu vyšetřování není možné říci.

"Podle výrobních čísel se dá z každé součástky vyčíst, na které letadlo byla umístěna. Pokud najdou číslo, mohou potvrdit či vyloučit, zda pochází z letu MH370,“ říká Vítězslav Hezký z Úřadu pro civilní letectví v Praze.

Australský vicepremiér Warren Truss varoval, že nález nemusí nutně dát mnoho indicií o tom, kde se nachází zbytek letadla.

Ostrov Réunion je součástí Francie a leží východně od Madagaskaru.

Kolem letounu se stále rojí mnoho divokých teorií. Například o tom, že stroj přistál tajně v Kazachstánu nebo na ostrově Diego García v Indickém oceánu, kde mají USA vojenskou základnu.

První stopa po téměř roce a půl?
První stopa po téměř roce a půl? | Foto: Reuters

Podezřelým ze zmizení malajsijského boeingu je třiapadesátiletý kapitán Zaharie Ahmad Shah. Po osudovém letu neměl smluvené žádné schůzky a akce. Na jeho domácím letovém simulátoru se našly naprogramované lety daleko do jižní oblasti Indického oceánu.

Spekulace o tom, že kurz změnil kapitán, ale rázně odmítla v nedávném dokumentu australské televize jeho rodina.

Analytici se shodují v tom, že letounu se zmocnil někdo, kdo ho uměl velmi dobře ovládat.

Sarah Bajcová, partnerka pasažéra malajsijského boeingu Philipa Wooda, řekla televizi CNN, že ze zpráv z Réunionu má srdce v krku. "Pokud je to pravda, ztratím poslední naději a budu se muset smířit s realitou. Ale nevzdáme se naděje, dokud nebudeme mít tělo," uvedla v rozhovoru.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 18 minutami

Provoz na dálnici D1 přerušila na 169. kilometru nehoda kamionu, tvoří se dlouhé kolony

Provoz na 169. kilometru dálnice D1 je kvůli nehodě kamionu z pondělního večera stále přerušen a v obou směrech se tvoří dlouhé kolony. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic a policie. Doprava je z dálnice odkláněna mezi exity 168 a 178. I objízdná trasa je ale podle policie přetížená. Policie původně v noci na dnešek na twitteru informovala o obnovení provozu na D1, ale zprávu pak smazala a vydala nové informace.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku. Zcela tak zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek. V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. "V průběhu noci se podařilo vyprostit havarovaný kamion. Nyní probíhá úklid vozovky. Objízdná trasa je přetížená, v ranní špičce je na ní velké riziko tvorby kolon," sdělila policie v úterý ráno na twitteru.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Söder to nebude. Německá CDU chce jako nástupce Merkelové Armina Lascheta

Celostátní vedení Křesťanskodemokratické unie (CDU) se jasně vyslovilo pro předsedu strany Armina Lascheta jako kandidáta unie CDU/CSU na německého kancléře v zářijových volbách. Oznámil to podle agentury DPA mluvčí strany po šestihodinovém jednání špiček křesťanských demokratů v Berlíně. Pro Lascheta podle něj hlasovalo 31 členů vedení, devět pro jeho soupeře, předsedu sesterské Křesťansko-sociální unie (CSU) a bavorského premiéra Markuse Södera a šest členů se zdrželo.

Agentura AFP poznamenala, že populární bavorský vůdce Söder v předstihu přislíbil, že se podřídí rozhodnutí CDU. Laschet je současně premiérem Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy