Homosexuálové v Anglii a Walesu slaví, mohou se legálně brát

ČTK ČTK
29. 3. 2014 11:25
Gayové a lesby mohli v Británii od roku 2005 uzavírat registrovaná partnerství, sňatky jim umožňuje nový zákon.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn - V Anglii a Walesu se v sobotu uskutečnily vůbec první sňatky homosexuálů. Umožnil jim to zákon, který úderem půlnoci vstoupil v platnost.

Skotský parlament na rozdíl od Severního Irska již takovéto svazky rovněž schválil, první manželský slib si gayové a lesby ve Skotsku budou moci říci v říjnu.

Změnu zákona pro Anglii a Wales ocenili i přes odpor církve i mnohých politiků představitelé hlavních britských politických stran. Podle premiéra Davida Camerona je změna jasným signálem, že lidé jsou si nyní rovni bez ohledu na to, zda jsou homosexuálové, nebo ne.

"Tento víkend je pro naši zemi významný," uvedl Cameron v rozhovoru pro web Pink News. "Říká se, že jsme zemí, která je hrdá na své tradice, toleranci a rovnoprávnost." Cameron také dodal, že změna zákona povzbudí mladé lidi, kteří o své sexualitě dosud pochybují.

Šťastný den "jiné" Británie

Liberální předák Nick Clegg prohlásil, že Británie bude nyní "jiná". "Pokud změna zákona znamená, že jednotliví mladí muži a ženy, kteří se chtějí ke své homosexualitě přihlásit, ale dosud se obávali, co by na to svět řekl, se nyní cítí bezpečněji, jistěji a lépe, tak se podle mě spolupráce s vládou i jen kvůli tomu vyplatila," řekl Clegg.

Radost neskrýval ani šéf labouristů Ed Miliband. "Tohle je nesmírně šťastný den pro mnoho párů gayů a leseb, které se mohou vzít. Je to také nesmírně hrdý čas pro naši zemi, která zákonem uznala rovnost manželství," řekl. Dodal nicméně, že "bitva za skutečnou rovnost" zatím nebyla vyhrána.

Jeden z prvních svatebních obřadů se odehrál krátce po půlnoci na radnici v londýnské čtvrti Islington, kde po 17letém vztahu uzavřeli manželství Peter McGraith a David Cabreza. Jejich hlavním svědkem byl Peter Tatchell, který je aktivistou za lidská práva.

Tatchell označil sobotu za historický zlom, kdy se Británie stala místem s větší rovností a tolerancí.

"Z celosvětového a politického hlediska je to skvělé, ale z našeho pohledu jsme to my dva a naše svatba," řekl Cabreza o zlegalizování homosexuálních sňatků. Jejich ceremonii si nenechala ujít řada fotografů a novinářů.

Církev situaci akceptuje

Arcibiskup z Canterbury Justin Welby, který je duchovní hlavou anglikánské církve, v pátek večer prohlásil, že církev i přes dosavadní nesouhlas se sňatky osob stejného pohlaví upouští od opozice. "Zákon se změnil, situaci akceptujeme," řekl BBC.

Gayové a lesby mohli v Británii od roku 2005 uzavírat registrovaná partnerství, která jim měla poskytnout stejná práva jako manželům.

Aktivisté prosazující manželství homosexuálů však nebyli s institutem registrovaného partnerství spokojeni, neboť podle nich navozoval dojem, že společnost vnímá homosexuální vztahy jako podřadnější oproti heterosexuálním.

Jako první země na světě schválilo homosexuální sňatky v roce 2000 Nizozemsko. Od té doby následovalo 16 dalších zemí a také 16 z 50 amerických států.

Francie tyto sňatky legalizovala loni navzdory protestům, kterých se účastnily statisíce lidí. V Česku mohou homosexuálové od července 2006 uzavírat registrované partnerství.

 

Právě se děje

Další zprávy