Atény - V Řecku se rychle blíží termín opakovaných voleb. Jejich pravděpodobný vítěz, Koalice radikální levice (SYRIZA), odmítá škrty předchozí vlády a Evropská unie se musí rychle rozhodnout, co podnikne.
To, že by země opustila eurozónu a vrátila se k drachmě, je ale stejně nepředstavitelné pro Řeky jako pro Evropskou unii. Pro obě strany by to znamenalo stamiliardové ztráty.
Hlavní ekonom Deutsche Bank Thomas Mayer přišel proto s návrhem, aby si Řecko euro ponechalo, zároveň ale zavedlo paralelní měnu. Má pro ni už i název: geuro.
Řekové by s jeho pomocí uskutečňovali všechny hotovostní platby. Pro styk se zahraničím by jim zůstalo euro. Svou mzdu by tak dostávali v geurech, zahraniční pomoc v eurech.
"Řecký stát začne již brzy tisknout dluhopisy, aby mohl platit státním zaměstnancům mzdy," předpovídá Mayer, citovaný deníkem Welt on-line. "Myslím si, že zavedení paralelní měny je nejpravděpodobnějším scénářem dalšího vývoje v zemi."
SYRIZA chce totiž v případě svého volebního vítězství zastavit další splátky řeckého dluhu a pokusit se sjednat s Bruselem nové podmínky oddlužení země. Evropská unie ale pohrozila, že v takovém případě zastaví Řecku finanční pomoc.
Jelikož se volby konají 17. června, nebude mít nová vláda na výplaty ve veřejném sektoru zřejmě už hned následující měsíc. Je takřka vyloučeno, že by v tak krátkém termínu byla země schopna nalézt dodatečné zdroje financí. Řecko by v průběhu léta muselo vyhlásit bankrot.
Geuro by pomohlo exportu
EU proto usilovně pracuje na krizových scénářích. Jeden z nich předpokládá právě zavedení paralelní měny.
"Není pravděpodobné, že Řecko formálně opustí euro, stejně jako to, že se od něj ostatní země eurozóny zcela odvrátí," píší ekonomové Deutsche Bank ve studii k řecké krizi.
EU by podle nich sice zastavila platby určené k sanaci státního rozpočtu, peníze určené ke splátkám řeckého dluhu by ale posílala dál.
"Paralelní měna by řeckým exportérům umožnila snížit mzdy," pokračuje Mayer. "Země by velmi rychle zvedla svou konkurenceschopnost a mohla navýšit vývoz. To by nastartovalo hospodářský růst.
Recese je vedle útoků spekulativního kapitálu a daňových úniků hlavní příčinou bludného kruhu, ve kterém se Řecko ocitlo.
Zatímco ještě v roce 2009 činil odhad hrubého domácího produktu země 260 miliard eur, v současnosti je to vzhledem k přibližně pětiprocentnímu hospodářskému poklesu zaznamenanému v uplynulých třech letech už jen přibližně 220 miliard, a zřejmě ještě méně.
Rozpočtové příjmy strmě padají
Také pro tento rok předpovídají ekonomové Řekům hospodářský propad na úrovni 4,8 procenta.
To opětovně znamená nižší příjmy do státního rozpočtu. A ty byly v uplynulých letech díky masivním daňovým únikům více než chabé. Podle konzervativních odhadů činí šedá ekonomika v zemi 25 procent HDP a nezaplacené daně přinejmenším 30 miliard eur. To je částka odpovídající polovině příjmové stránky státního rozpočtu.
Jak v úterý napsal list Kathimerini, odvolávající se na zdroje z ministerstva financí, poklesly v lednu daňové příjmy ve srovnání se stejným měsícem loňského roku o sedm procent. A vybraná suma daně z přidané hodnoty dokonce o 18,7 procenta.
Je to mimo jiné důsledek toho, že loni v zemi zkrachovalo 111 000 firem, zatímco nově vzniklo jen 75 tisíc. Vesměs se ale jednalo pouze o osoby samostatně výdělečné činné, které si založily vlastní minipodnik.
Právě řecké OSVČ se ale zásadní měrou podílejí na daňových únicích. Z pěti a půl milionu Řeků v produktivním věku je samostatně výdělečně činných přibližně 45 procent.
Pokračující recese a propad příjmů do státního rozpočtu se odráží i v ustavičném prodražování řeckých dluhopisů.
Zatímco v roce 2009 činily úroky z dvouletých řeckých obligací 1,8 procenta, letos v únoru byly na sekundárních trzích nabízeny s výnosem stonásobným.
Dluhová spirála se proto roztáčí čím dál rychleji. Letos v březnu ji na čas zastavilo jen to, že se vláda pod patronací EU dohodla se soukromými věřiteli, že jednorázově odepíšou z řeckého dluhu 107 miliard eur.
Zemi se tak de facto nabízejí jen dvě možnosti. Opustit eurozónu a připustit katastrofální propad reálných příjmů obyvatelstva vzhledem k tomu, že drachma by okamžitě devalvovala o nejméně šedesát procent.
Paralelní měna je o něco "měkčím" scénářem. Podle Mayera by se zřejmě zaváděla v kurzu jedna ku dvěma.