Analýza: Poslední bitvou primárek bude už ta za týden

Pavel Tomášek Pavel Tomášek
11. 1. 2012 12:05
Mitta Romneyho nikdo nemiluje, přesto míří za historickým triumfem
Mitt Romney je mezi republikány nepopulární, přesto míří k nominaci.
Mitt Romney je mezi republikány nepopulární, přesto míří k nominaci. | Foto: Reuters

Concorde - Vítězství Mitta Romneyho v New Hampshire je drtivější, než vyhlíží při pohledu na tabulku s výsledky. A to navzdory tomu, že druhého v pořadí Rona Paula za sebou nechal o úctyhodných 17 procent.

Romney zvítězil přesvědčivě zejména mezi dvěma skupinami voličů: těmi, kteří považují za nejdůležitější problém Spojených států ekonomiku, a těmi, pro něž je nejklíčovější dostat letos na podzim z Bílého domu Baracka Obamu.

Oba triumfy dávají Romneymu strukturální výhodu před všemi jeho konkurenty.

Ekonomika především

Hospodářská situace ve Spojených státech suverénně poráží všechny ostatní otázky jako největší starost Američanů v současnosti. Pokud se podle něčeho budou v letošních volbách rozhodovat, bude to ekonomika.

Touha zbavit prezidentské funkce Baracka Obamu je nejsilnější motivací stoupenců Republikánské strany. Zastiňuje všechny ostatní, a to dokonce i v tak konzervativním státě, jako je Jižní Karolína, kde se konají hned příští primárky.

Další skutečností násobící silně Romneyho vítězství v New Hampshire je tragický výsledek, jakého v tamních primárkách dosáhli jeho dva hlavní konkurenti snažící se posbírat hlasy republikánské pravice. Rick Santorum a Newt Gingrich získali méně než deset procent hlasů.

Jelikož Ron Paul a Jon Huntsman byli o poznání úspěšnější, radovat nejvíc se může právě Mitt Romney. Pole jeho konkurentů zůstává i nadále roztříštěné a bude to platit minimálně pro klíčový souboj v Jižní Karolíně.

Primárky v tomto státě jsou přitom fakticky poslední šancí konzervativního křídla Republikánské strany zastavit Romneyho na cestě za prezidentskou nominací.

Jižní Karolína je stát, kde mají tradičně silné zastoupení republikáni dávající důraz na sociálně-konzervativní hodnoty. Je to navíc stát, který svou velikostí dává šanci kandidátům, kteří nemají miliony na drahou televizní kampaň.

Pokud chtějí Rick Santorum či Newt Gingrich rozkymácet Romneyho v jeho zatím jistém kroku za prezidentskou kandidaturou, nebudou mít už lepší příležitost než v Jižní Karolíně.

Paradoxní primárky

Krátce po ní totiž hlasuje Florida, tedy stát s jedním z nejdražších reklamních trhů v Americe. Únorová skoro měsíční pauza v hlasování dá přežít jen těm, kdo nebudou mít prázdné kapsy. A ty jim pro změnu má šanci naplnit jen výrazný úspěch v Jižní Karolíně nebo na Floridě.

Špatná zpráva pro Santoruma i Gingriche spočívá v tom, že v tuto chvíli šanci na zvrat nic nenaznačuje. Podle obvykle spolehlivého předpovídacího modelu Nata Silvera by měl nyní primárky v Jižní Karolíně vyhrát Romney se ziskem 31 % hlasů, Newt Gingrich by zaostal o plných osm procent.

Na Floridě to vypadá na ještě výraznější triumf Romneyho: model mu přisuzuje 38 procent hlasů, zatímco Gingrichovi jen šestadvacet. Santorumovi patří v obou státech s odstupem až třetí místo.

V letošních republikánských primárkách to vypadá na zajímavý paradox: kandidát, kterého v jeho vlastní straně nemá skoro nikdo rád, míří za historicky nejsnazším a nejjednoznačnějším vítězstvím.

 

Právě se děje

Další zprávy