Romney převálcoval soupeře, Perrymu zvoní hrana

Michal Žák Michal Žák
11. 1. 2012 11:10
Bývalý guvernér státu Massachusetts potvrdil v New Hampshire roli favorita
Obamo, těš se, jako by naznačoval Mitt Romney. Jeho jízda za republikánskou nominací pokračuje
Obamo, těš se, jako by naznačoval Mitt Romney. Jeho jízda za republikánskou nominací pokračuje | Foto: Reuters

Concorde - Zatímco před týdnem v Iowě počítal doslova každý hlas, tentokrát se mohl pohodlně usadit do křesla a čekat na vyhlášení konečných výsledků.

Řeč je o Mittu Romneym, který podle všeho potvrdil očekávanou roli favorita a s přehledem zvítězil ve druhém kole republikánských primárek v New Hampshire.

Naproti tomu Rick Santorum, jenž v Iowě zaostal za Romneym o pouhých osm hlasů, se prozatím pohybuje hluboko v poli poražených. Smráká se nad kampaní texaského guvernéra Ricka Perryho.

Tak se před týdnem hlasovalo v Iowě:

Vstoupili jsme do historie

Romneyho vítězství je jednoznačné, jak ostatně předpovídaly průzkumy veřejného mínění. Bývalý guvernér Massachusetts získal 39,2 procenta voličů a stal se tak po 35 letech stane prvním republikánem, který vyhrál první dvoje primárky.

Druhý je s necelými 23 procenty kongresman Ron Paul. Na něj ztrácí šest procent hlasů někdejší velvyslanec v Číně Jon Huntsman, jenž v Iowě propadl.

"Dnes slavíme, zítra se vracíme k práci," řekl Romney nadšenému davu svých příznivců a neváhal se pustit do současného šéfa Bílého domu Baracka Obamy, jehož politika je prý neúspěšná, a tak se snaží změnit USA v sociální stát evropského typu. Podle nejnovějšího průzkumu agentury Reuters by ho nicméně současný prezident porazil poměrem 48 ku 43.

Perry podruhé propadl

Příliš se nedařilo Newtu Gingrichovi (9,4 %) či černému koni Ricku Santorumovi (9,3 %).

Ricku Perrymu se sen o Bílém domě vzdaluje.
Ricku Perrymu se sen o Bílém domě vzdaluje. | Foto: Reuters

Podstatně hůře ovšem dopadl Rick Perry. Zatímco Romney, Paul či Huntsman se pomalu začínají připravovat na další hlasování, které bude 21. ledna hostit Jižní Karolina, texaského guvernéra čeká po týdnu další neklidná noc, ačkoliv to sám zlehčoval.

"V New Hampshire jsme nebojovali, tudíž není překvapením, že naše skóre je poměrně nízké," nechal se slyšet. Získal necelé procento hlasů, ale kampaň prý zatím nezvažuje, ačkoliv po primárkách v Iowě tvrdil něco jiného.

Podle vlastních slovy ale přinejmenším do hlasování v Jižní Karolině nerozšíří seznam odpadlíků, na němž zatím figuruje představitelka Tea Party Michele Bachmannová.

Jak připomíná ČTK, na rozdíl od třímilionové Iowy, kde kandidáta vybíraly malé skupiny politicky aktivních občanů na stranických shromážděních, v New Hampshire se uskutečnily první klasické primárky, při nichž své preference mohli vyjádřit republikánští straníci i neregistrovaní voliči.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Indie nakoupí od Američanů zbraně za tři miliardy dolarů, oznámil Trump

Indie nakoupí od USA obranné prostředky za tři miliardy dolarů (69,6 miliardy korun). Po jednání s indickým premiérem Narédrou Módím to řekl v Dillí americký prezident Donald Trump, který končí svou návštěvu Indie. Cestu označil za "nezapomenutelnou a mimořádnou".

Na vystoupení před novináři Trump vyjmenoval úspěšné příklady americko-indické spolupráce. Patří k nim zbrojní dohoda, která předpokládá, že Indie nakoupí obranné systémy za tři miliardy dolarů. Mělo by jít o bezpilotní letouny, vrtulníky i raketové systémy. Prezident také řekl, že dal souhlas k vytvoření společné skupiny pro boj proti drogám.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Tvůrci filmu Mission: Impossible 7 kvůli koronaviru přerušili natáčení v Itálii

Natáčení nejnovějšího dílu akční ságy Mission: Impossible s Tomem Cruisem bylo v Itálii přerušené kvůli nárůstu lidí nakažených koronavirem. Napsala to agentura AFP s odvoláním na oborový server The Wrap. Podle něj měl štáb tři týdny točit v Benátkách. "Kvůli přemíře opatrnosti, starosti o členy produkce a kvůli snaze benátských úřadů zamezit srocování davu měníme původní plán," potvrdil mluvčí společnosti Paramount, která snímek vyrábí. Podle ní herec Tom Cruise ještě do Benátek nedorazil a zbytek štábu se již bezpečně vrátil domů. Sedmý díl Mission: Impossible do českých kin přijde 22. července 2021.

Zdroj: AFP
Další zprávy