Analýza: Podívá se Zeman do Bílého domu? Steve Bannon v Praze předal jasný vzkaz

Daniel Anýž Daniel Anýž
23. 5. 2018 12:52
Jednoznačný vzkaz Steva Bannona: Plňte závazky v NATO.
Foto: Twitterový účet Jiřího Ovčáčka

Analýza - Některá česká média v úterý vyrobila tak trochu "fake news". Napsala, že podle Steva Bannona se Miloš Zeman "určitě" podívá za Donaldem Trumpem do Bílého domu. Během diskuse na pražském Žofíně bývalý hlavní stratég a poradce amerického prezidenta rozhodně nic takového neřekl.

Ale prohlásil, že vzhledem k tomu, že Donald Trump bude v Bílém domě ještě "šest a půl roku", na případné Zemanovo přijetí je ještě "spousta času".

Byl to docela zábavný šťouchanec vůči americkým demokratům. Bannon samozřejmě předjímá, že Trump ve volbách 2020 obhájí prezidentský úřad.
Jenže co se týče Zemanovy návštěvy v Bílém domě, měla Bannonova odpověď stejnou informační hodnotu, jako by pronesl: "Podívá se tam, až naprší a uschne."

Bannon z Bílého domu odešel už loni v srpnu, a pokud ho téma možné Zemanovy návštěvy vůbec kdy zajímalo (o čemž lze úspěšně pochybovat), je zcela zřejmé, že o aktuálním dění v Bílém domě už informace nemá.

Bannon je "out"

V rozhovoru pro Aktuálně.cz Bannon sice uvedl, že je s prezidentem Trumpem v kontaktu, ale dodal, že jen "skrze jeho právníky". Pravděpodobně kvůli vyšetřování "ruské kauzy", kdy sám Bannon už se zvláštním vyšetřovatelem Robertem Muellerem mluvil. Teď jde zřejmě o to, aby se jeho svědectví nerozcházelo s případnými odpověďmi samotného prezidenta.

Jinak je však zřejmé, že Bannon je "out" - o aktuálním rozhodování v Bílém domě nic neví. A nemá na něj žádný vliv. Proč by také jezdil po světě a dával přednášky v Praze či v Budapešti, když by se mohl aktivně podílet na politice prezidenta USA?

V tomto kontextu bychom také měli brát mnohé Bannonovy názory, které v Praze zazněly. Možná sice Trumpa ovlivnily během kampaně a v prvních měsících jeho prezidentství, v Bílém domě už ale mezitím prošly zkouškou praxe. A doznaly zásadních změn.

Je to asi nejzřetelnější na příkladu Číny: pro Bannona je říše středu existenční hrozbou, bojující proti USA ekonomicky, informačně a v budoucnu také, jak je přesvědčen Bannon, vojensky. A proto je třeba Peking dusit a trestat i za cenu tržní války.

To sice Trump v kampani říkal také, ale v reálné politice už je to složitější. Před pár dny americký ministr Steve Mnuchin řekl, že "tržní válka s Čínou se odkládá". Ve hře jsou totiž věci, které jsou z hlediska Bannonova svatého zapálení podružné, ale v praxi důležité - například otázka jaderného odzbrojení KLDR.

"Merkelová je nejhorší"

Pražská přednáška Steva Bannona ukázala, že už prostě není hlasem Bílého domu, ale soukromým občanem. Populista, ekonomický nacionalista, jak sám sebe hrdě označuje. A také provokativní excentrik, podle kterého se prý Angela Merkelová zapíše do historie jako "nejhorší politická osobnost Německa 21. století".

Kdo je Steve Bannon

Foto / Stephen Bannon / Praha / 22. 5. 2018 / 3

Narodil se 27. listopadu 1953.

Působil jako důstojník amerického námořnictva nebo investiční bankéř ve společnosti Goldman Sachs.

Vedl krajně pravicový zpravodajský portál Breitbart News.

Později byl vedoucím předvolební kampaně Donalda Trumpa v roce 2016.

Mezi lednem a srpnem 2017 byl poradcem a hlavním stratégem prezidenta Trumpa. Ten za to často čelil kritice, nakonec Bannona po více než půl roce propustil.

Na Bannona pak dopadl Trumpův hněv, když popsal praktiky v Bílém domě v knize novináře Michaela Wolffa s názvem Oheň a hněv. Prezident mu dokonce hrozil žalobou.

Bannon například v rozhovoru pro Aktuálně.cz schválně opakovaně přeslechl otázku, zda mu nevadí, že evropské nacionalistické strany a jejich politici (Národní fronta ve Francii, AfD v Německu, Viktor Orbán v Maďarsku) se těší otevřené podpoře a přátelství ruského prezidenta Vladimira Putina.

Na to má Bannon jen pokrčení ramen a trochu mimoběžné vysvětlení, že "ústřední téma" těchto stran je propojuje i s populistickým hnutím, jež vyneslo do Bílého domu Donalda Trumpa: "Lidé si chtějí vzít své země a své občanství zpět."

V jedné věci ovšem Bannon zůstává s Trumpem (nebo by šlo možná říct Trump s Bannonem) zcela zajedno. "Měli byste být zahanbeni, zahanbeni," vzkázal Bannon v Praze na Žofíně členským zemím NATO, které si neplní své finanční alianční závazky.

Byla to slova sice o něco ostřejší, než jaká používá sám Trump, ale obsah
jeho sdělení je zcela jasný. Pro nynějšího amerického prezidenta jsou výdaje na obranu zcela zásadní věc.

Až budete plnit závazky

Při nedávné návštěvě šéfa NATO Jense Stoltenberga v Bílém domě Donald Trump prohlásil, že v alianci jsou "loajální" spojenci - a pak ti ostatní. A vyjmenoval sedm zemí, které vedle USA v současnosti dávají na obranu nejméně dvě procenta HDP.

Z "nových" členských zemí NATO si své závazky plní Rumunsko. Jeho prezident Klaus Iohanis byl v Bílém domě loni. Dále Polsko, kde Donald Trump loni přednesl svůj nejdůležitější evropský projev. A také všechny tři země Pobaltí, s jejichž státníky prezident Trump minulý měsíc uspořádal ve Washingtonu už druhý bezpečnostní minisummit.

Česko dává jedno procento, ale možná by stačilo alespoň ukázat vůli věci zlepšit. Jenže vypovědí o neschopnosti, korupci, alibismu a politické nerozhodnosti několika posledních reprezentací je aktuální informace, že policie šetří nepovedený tendr na radary. Nemluvě o zastavené soutěži na vrtulníky nebo tendru na obrněná vozidla, který vlastně ještě ani nezačal.

Takže, kdy se Miloš Zeman podívá za Donaldem Trumpem? Až naprší a uschne. Nebo až politici pochopí, že vojenské výdaje - tedy investice do vlastní bezpečnosti - jsou pro Donalda Trumpa skutečně určujícím měřítkem.

V tom Steve Bannon nelhal. Na tom se od jeho odchodu z Bílého domu nic
nezměnilo. A proto to zároveň byla i nejdůležitější zpráva, kterou přivezl do Prahy.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Šéf uskupení Modrá a bílá Ganc informoval izraelského prezidenta, že se mu nepodařilo sestavit vládu. Zemi tak nejspíš čekají již třetí volby za rok.

před 28 minutami

Trump se distancoval od výpovědi velvyslance při Evropské unii Sondlanda

Prezident Spojených států Donald Trump se distancoval od středeční veřejné výpovědi amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda v Kongresu zmínkou o rozhovoru, kdy mu řekl, že od Ukrajiny nic nechce. Šéf Bílého domu novinářům zároveň řekl, že Sondlanda příliš dobře nezná a nijak často s ním nehovořil.

Trump citoval z jiné Sondlandovy výpovědi, ve které velvyslanci na dotaz, co žádá od Ukrajiny, odpověděl, že nic nechce. Sondland pod přísahou vypověděl, že nebylo pochyb, že Trump k Ukrajině přistupuje stylem "něco za něco", a že každý ve vedení Trumpovy administrativy o této politice věděl.

"Moc dobře ho neznám. Nemluvil jsem s ním často. Není to člověk, kterého dobře znám. Jeví se ale jako dobrý chlapík," řekl Trump novinářům o Sondlandovi. Velvyslanec v minulosti podporoval Trumpovu prezidentskou kampaň a na volby mu skrze své společnosti podle médií poslal milion dolarů (23 milionů korun).

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Pravomoci prezidenta se zřejmě nezmění. Nemáme k tomu mandát, tvrdí poslanci

Pravomoci prezidenta republiky pravděpodobně Parlament v současném složení nezmění. Proti se na středečním jednání ústavních komisí sněmovny a Senátu postavili zástupci ANO a SPD, které svými hlasy mohou ústavní změny ve Sněmovně zablokovat. Většinu možných úprav kompetencí hlavy státu odmítla i KSČM.

"Nemáme mandát k otevření této otázky," uvedla za ANO její poslankyně Helena Válková. Debatu komisí o možných změnách ústavních pravomocí prezidenta před svým předčasným odchodem označila za "zajímavou akademickou diskusi, které se ráda zúčastní, až bude mít čas". "Nevnímáme to jako zásadní nebo akutní problém," dodal poslanec ANO Milan Feranec.

Změnu prezidentských pravomocí odmítl také předseda SPD Tomio Okamura, který s ohledem na nemožnost je prosadit jednání komisí také předčasně opustil.

Předseda KSČM Vojtěch Filip byl ochoten podpořit odvolání přímo voleného prezidenta v referendu. Ochoten byl i k tomu, aby Sněmovna schvalovala kandidáty na ministry před jejich jmenováním tak, jako to činí Evropský parlament u adeptů na eurokomisaře. Bylo by to přijatelné i pro předsedkyni sněmovní komise Kateřinu Valachovou (ČSSD).

před 57 minutami

Djokovič pomohl Srbsku k vítěznému vstupu do Davisova poháru

Druhý hráč světového žebříčku Novak Djokovič vstoupil do finálového turnaje Davisova poháru hladkou výhrou nad Jošihitem Nišiokou. Po nevydařeném vystoupení na Turnaji mistrů zvítězil ve druhé dvouhře 6:1, 6:2 a zpečetil vítězství Srbů nad Japonskem, které po druhé porážce přišlo o šanci postoupit ze skupiny. Srbsko se o první místo utká ve čtvrtek s Francií.

Vítězný návrat do týmové soutěže oslavil Andy Murray a v úvodním utkání Velké Británie v Madridu udolal Tallona Griekspoora z Nizozemska 6:7, 6:4, 7:6. Trojnásobný grandslamový šampion, jenž v Davis Cupu naposledy nastoupil v roce 2016, se proti 179. hráči světového žebříčku dlouho trápil, koncovku ale zvládl a potvrdil, že je po lednové operaci kyčle naplno zpět.

O druhý bod marně bojoval Daniel Evans, který nakonec Robinu Haasemu podlehl 6:3, 6:7, 4:6. Duel rozhodne závěrečná čtyřhra.

První výhru ve skupině slaví Německo, jehož hráči v obou úvodních dvouhrách porazili soupeře z Argentiny. Druhý duel sehrají ve čtvrtek proti Chile.

před 1 hodinou

Penceův úřad popřel tvrzení velvyslance Sondlanda o Ukrajině

Americký republikánský viceprezident Mike Pence nikdy nehovořil s velvyslancem Spojených států v Evropské unii Gordonem Sondlandem o propojení vojenské pomoci Ukrajině s požadavkem, aby Ukrajina otevřela vyšetřování dřívějšího viceprezidenta za Demokratickou stranu Joea Bidena. V prohlášení, které popírá dnešní Sondlandovo tvrzení v Kongresu, to uvedl šéf Penceovy kanceláře Marc Short.

Sondland ve středu předstoupil před výbor Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb. Řekl mimo jiné, že prezident Donald Trump naléhal na Ukrajinu, aby zahájila vyšetřování jeho politického soka Bidena a že každý ve vedení americké administrativy včetně Pence o této politice věděl.

Ač podle televize CNN Sondlandova výpověď Bílý dům a republikány zcela jistě nepotěšila, demokratům očekávané důkazy rovněž nepřinesla. Sondland totiž opakovaně popřel, že by mu Trump přímo řekl, že by americká vojenská pomoc byla podmíněna tím, že Ukrajina oznámí vyšetřování Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy