Amnesty: Teror je pro Saúdy záminkou k vlastnímu teroru

Naďa Straková
22. 7. 2009 15:36
Bilance lidských práv v zemi je podle zprávy Amnesty International šokující

Rijád - Saudská Arábie již několik let využívá boje proti terorismu k hrubému porušování lidských práv.

Podle poslední zprávy Amnesty International saudské úřady od roku 2001 zatkly tisíce lidí, které bez obvinění drží dlouhodobě ve vazbě.

Devětašedesátistránková zpráva upozorňuje na případy, kdy pod hlavičkou boje proti terorismu policie zatýká i kritiky tamního autoritativního režimu.

„Je pravda, že Saudská Arábie čelí velké hrozbě terorismu, ale způsob, jakým to řeší, je šokující," pronesla ředitelka britské centrály Amnesty International Kate Allenová.

„Stav lidských práv v Saudské Arábii je už takhle velmi tristní a nová zjištění v této oblasti jej ještě zhoršují," dodala.

První soud

Minulý týden se v hlavním městě Rijádu konal historicky první soud s podezřelými obviněnými z terorismu. A hned za to od Amnesty International sklidil ostrou kritiku.

Soudní přelíčení bylo neveřejné a jména odsouzených a obvinění jsou doposud neznámá. Jeden člověk byl tehdy odsouzen k smrti a 329 lidí dostalo doživotí.

Saudská Arábie je blízkým spojencem USA. Na snímku král Abdalláh a prezident Barack Obama
Saudská Arábie je blízkým spojencem USA. Na snímku král Abdalláh a prezident Barack Obama | Foto: Reuters

Podle AI obžalovaní neměli možnost hájit se prostřednictvím právníků a ani nemohli kontaktovat své příbuzné. Ti do této chvíle netuší, čím se jejich blízcí provinili.

Existuje také podezření, že byli během vazby obžalovaní mučeni.

Tisíce ve vazbě

Úřady konzervativního islámského království zatím na zprávu AI nereagovaly. Jak ale informuje britský list Financial Times, saudskoarabský ministr spravedlnosti slíbil, že některá soudní řízení budou v budoucnu veřejná.

Ministr před dvěma lety uvedl, že od roku 2001 úřady zadržely 9 000 lidí, z nichž 3 106 se stále nachází ve vazbě.

Podle neoficiálních zdrojů přímo na místě je ale počet zatčených daleko vyšší. Mezi nimi jsou obhájci lidských práv a vyznavači jiných náboženství než islámu.

Foto: Aktuálně.cz

Saudská Arábie se v žebříčcích porušování lidských práv permanentně nachází na předních místech. Až do chvíle, kdy vyšlo najevo, že většina teroristů z 11. září 2001 byli i Saudové, úřady popíraly, že by byl terorismus v zemi velkým problémem.

V letech 2003 a 2004 tento spojenec USA podnikl rozsáhlý zátah na teroristické sítě. Policie se tehdy zaměřila na rafinérie, vládní budovy i soukromá obydlí, ve kterých přebývali zahraniční pracovníci. Při akci podle saudskoarabských úřadů zemřelo 164 lidí, z toho 74 členů bezpečnostních složek. 

 

Právě se děje

Další zprávy