Londýn - Nezisková organizace Amnesty International (AI) ve své poslední zprávě ostře kritizuje Evropskou unii za neschopnost pomoci asi pěti tisícům libyjských uprchlíků, kteří na hranicích s Egyptem a Tuniskem marně čekají na pomoc.
Reakce sedmadvacítky je podle organizace dohlížející na ochranu lidských práv naprosto nedostatečná, což je, vzhledem k tomu, že se některé členské země do války v Libyi přímo zapojily, ostudné.
Londýn podle stanice BBC kritiku Amnesty odmítl s tím, že z uprchlických táborů do zemí jejich původu pomohl převézt přes 12 tisíc lidí. Ostatní členské státy se ke zprávě AI zatím nevyjádřily.
Z evropských zemí se na operaci v Libyi největší měrou podílejí Francie a Velká Británie.
"Nedobrovolná migrace lidí je přímým důsledkem bojů. Ministři vnitra členských zemí proto musejí začít urychleně jednat o tom, kam tyto lidi umístit. Příležitost k tomu budou mít 22. září na summitu šéfů resortů vnitra a spravedlnosti," konstatuje na stránkách AI Nicolas Beger, jenž má na starosti komunikaci s unijními institucemi.
Většinu uprchlíků tvoří lidé z okolních afrických zemí, kteří přišli na pozvání Kaddáfího režimu do Libye za prací. Nyní se tam ale necítí bezpečně. Povstalci je často podezřívají ze žoldnéřství a chovají se k nim jako k nepřátelům.
Na egyptsko-libyjském hraničním přechodu Salúm přebývá v provizorních stanech z prostěradel a povlečení asi tisíc uprchlíků. Jsou mezi nimi Eritrejci, Etiopané, Iráčané, Ivořané, Palestinci, Somálci a Sudánci.
V izolovaném pouštním táboře na tuniských hranicích přebývají podle AI v úděsných podmínkách další čtyři tisíce lidí.
Uprchlíci se kvůli tamní napjaté politické situaci nemohou vrátit do rodných zemí a v současné době ani do Libye, protože jim Přechodná národní rada není schopna zajistit bezpečnost. Jsou tedy v bezvýchodné situaci a čekají na pomoc mezinárodního společenství.
Tu zatím nabídlo pouze osm evropských zemí. Údajně jsou ale ochotny poskytnout azyl jen asi 700 osob. Pomoc slíbily také USA, Kanada a Austrálie. Ani jedna země ale není ochotna přijmout dostatečný počet lidí.
Mnoho uprchlíků se proto vrací do Libye, aby odtamtud na malých člunech zkusili doplout do Evropy na vlastní pěst. To je ale velmi nebezpečné.