Američtí profesoři nechávají opravovat písemky v Asii

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
13. 4. 2010 12:10
Studentské eseje koriguje levná pracovní síla. Uvnitř anketa
Američtí profesoři posílají písemné práce do Asie, kde je opravuje levná pracovní síla. Budou je následovat i kolegové z Česka?
Američtí profesoři posílají písemné práce do Asie, kde je opravuje levná pracovní síla. Budou je následovat i kolegové z Česka? | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Houston - Lori Whisenantová vyučuje obchodní právo a etiku na Houstonské univerzitě v Texasu. Její seminář absolvuje ročně asi tisícovka studentů. Každý z nich napíše za semestr eseje o rozsahu 5000 slov.

I když má profesorka Whisenantová k ruce sedm asistentů, kteří jí s výukou vysokoškoláků pomáhají, rozhodla se jít cestou běžnou spíš v byznysu než v akademické sféře. Písemné práce svých studentů posílá do Asie, kde je levná pracovní síla opraví a během několika málo dní zašle zpátky do Spojených států.

Podle amerických vysokoškolských novin Chronicle of Higher Education, které na "akademický outsourcing" upozornily jako první, si profesorka výdobytek globalizace chválí. Čas, který by jinak strávila opravováním písemek, prý radši věnuje studentům a zkvalitňování výuky.

Profesor profesorům

Outsourcing v byznysu znamená, že firma vyčlení z výrobního procesu některou z vedlejších činností a svěří ji jiné společnosti, která ji dokáže vykonat levněji. "Akademický outsourcing" funguje stejně.

Ve Spojených státech fungují firmy, jež nabízejí zkorigování studentských prací. Na jednu takovou se obrátila i Lori Whisenantová.

Firmu EduMetry, kterou si vybrala, založil někdejší vysokoškolský pedagog. Na internetových stránkách tvrdí, že sám vyučoval na několika amerických univerzitách, takže ví, jaké to je probírat se týden co týden stovkami stránek studentských esejí.

Podnik sídlící v americké Virginii zaměstnává korektory, kteří - jak firma tvrdí - mají všichni vystudovanou vysokou školu. Texty ke korektuře dostávají od svého zaměstnavatele e-mailem.Většina z nich žije v Indii, Singapuru nebo Malajsii.

Hlavní problém? Moc formální jazyk

Opravování písemných prací, nota bene esejí, ale není stejné jako výroba šroubů nebo koberečků do aut, namítají kritici. Každý profesor má svůj osobitý styl, každý klade důraz na něco jiného.

I na to ale Whisenantová a společnost EduMetry pamatovaly. Katedra nejprve do firmy poslala výukové plány, učebnice a manuál, jak se mají eseje opravovat.

Chvíli trvalo, než byla profesorka Whisenantová s prací "asistentů z Asie" spokojená.

"Hodnocení bylo nejprve příliš formální," řekla listu Chronicle of Higher Education. "Chtěli jsme radši, aby byl přímočařejší a hovorovějším," okomentovala styl, v němž byly opravy a poznámky k nim sepsány.

Američtí vyučující tak první Asiaty zkorigované texty opravili po svém a poslali je zpátky firmě EduMetry. S druhým pokusem i dalšími korekturami už byli na Houstonské univerzitě v Texasu velmi spokojeni.

Výhodné a drahé zároveň

Nicméně: Kdo by si myslel, že je asijská "výroba korektur" závratně levná, je na omylu.

Za jeden opravený text žádá EduMetry průměrně dvanáct dolarů. Napíše-li třicet studentů šest prací za semestr, zaplatí škola za korektury 2160 dolarů.

Čas, který by strávili opravováním písemek, prý američtí vyučující radši věnují studentům a zkvalitňování výuky.
Čas, který by strávili opravováním písemek, prý američtí vyučující radši věnují studentům a zkvalitňování výuky. | Foto: Aktuálně.cz

V USA - narozdíl třeba od Česka - se navíc eseje po studujících vyžadují i podstatně častěji, někdy dokonce každý týden.

O služby EduMetry je přesto velký zájem. I když firma nechce jména svých zákazníků zveřejnit, list Chronicle of Higher Education zjistil, že její "asijské asistenty" využívá více škol, kupříkladu kalifornská West Hills Community College.

Ta si však podle vicekancléřky školy Susan Whitenerové korektury objednává jen při důležitých zkouškách v některých předmětech. Jinak by "přišla na buben".

Nový druh outsourcingu, pro nějž se už v angličtině stačil vžít název "Outgrading", má samozřejmě i mnoho odpůrců. V diskuzních fórech, například v tom na stránkách deníku New York Times, třeba upozorňují, že by USA měly investovat spíš do nabírání nových vysokoškolských učitelů, než do posílání písemek do Asie.

České univerzity zatím mají tak jako tak smůlu: EduMetry nabízí své služby jen americkým vysokoškolským zařízením.

 

 

 

 

 

Právě se děje

Další zprávy