Seattle (USA) - Americký seržant Robert Bales se omluvil za vraždy 16 civilistů, které spáchal loni v Afghánistánu. Své jednání označil "zbabělý čin", informovaly tiskové agentury.
Soud v závěrečné části procesu rozhoduje o tom, zda Bales dostane doživotní vězení s možností podmínečného propuštění, či bez ní.
Bales se už v červnu ke svým činům přiznal, aby se vyhnul trestu smrti. Ve čtvrtek dal najevo, že oběti masakru, mezi nimiž byly především ženy a děti, lituje. "Jenom lítost tady nestačí, ale je mi to líto. To, co jsem udělal, je zbabělý čin," prohlásil před vojenskou porotou.
"Opravdu, opravdu se omlouvám "
Bales podle agentury AP působil během své řeči nervózně, na řadu přišel jako poslední svědek po příbuzných svých obětí a lidech, kteří byli při masakru zraněni. "Opravdu, opravdu se omlouvám lidem, kteří přišli o své rodiny. Pokud bych jim je mohl vrátit, udělal bych to okamžitě," řekl ženatý otec dvou dětí.
Muž, který přišel o 11 příbuzných, šestičlenné porotě řekl, že útok zcela zničil jeho do té doby šťastný život. Další z Afghánců Balese v emotivním projevu proklel.
Obhajob naopak přivedla bývalého profesionálního hráče amerického fotbalu, který vraha vylíčil jako skvělého týmového vůdce z dob působení na střední škole.
Prokuratura: Lítost je účelová
Prokuratura chce porotu přesvědčit o tom, že Balesova lítost je pouze účelová. Znemožnit podmínečné propuštění, k němuž by mohlo dojít po 20 letech ve vězení, hodlá prezentací záznamu Balesova telefonátu s manželkou, který údajně ukazuje, že svůj čin zlehčuje.
Čtyřicetiletý voják i jeho žena se podle vojenských prokurátorů během telefonátu smějí, když se baví o obviněních za šestnáctinásobnou promyšlenou vraždu.
Zřejmě nejhrůznější čin jediného amerického vojáka během afghánské války se stal 11. března 2012 před úsvitem. Bales opustil vojenskou základnu s pistolí ráže devět milimetrů a s útočnou puškou M-4, která byla doplněna o granátomet. Poté v několika domech blízké vesnice postřílel afghánské civilisty a těla některých obětí spálil. Ve vraždění pokračoval ve vedlejší vsi.
Bales byl údajně do Afghánistánu nasazen proti své vůli, když měl za sebou již tři mise v Iráku. Válka na něm podle obhajoby zanechala vážné stopy, kvůli prožitým traumatům bral léky a často pil alkohol. Pod jejich vlivem byl údajně i onoho osudového dne.