Bajkonur (Kazachstán) - Na kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu odstartovala raketa Sojuz v pořadí již s pátým turistou směřujícím ze Země do vesmíru.
Na palubě je americký miliardář maďarského původu Charles Simonyi.
Kromě 58letého Simonyie se k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) na oběžnou dráhu kolem Země vydali i ruští kosmonauti Fjodor Jurčichin a Oleg Kotov. Na ISS by měli dorazit v pondělí.
Do vesmíru poletí i Goethe
Miliardář, který by měl v kosmu strávit zhruba 13 dní, nedávno uvedl, že si s sebou vezme díla Johanna Wolfganga Goetha a amerického autora science fiction Roberta Heinleina či přehrávač MP3 s vážnou hudbou. Společníkům na ISS chce prý také přivézt vybrané pochutiny. Po příletu jim hodlá naservírovat třeba křepelku na víně či kachní prsíčka s kapary.
Simonyi svůj pobyt ve vesmíru zprostředkuje i lidem na Zemi. Na své webové stránce www.charlesinspace.com se objeví živé video přenosy z vesmírné lodi nebo fotografie NASA. Miliardář také chystá amatérské vysílání do amerických škol. Simonyi slibuje s lidmi komunikovat přímo z vesmíru: bude jim třeba odpovídat na otázky v chatu.
Na přísně střežený Bajkonur dorazila i přítelkyně "vesmírného turisty", americká "hvězda životního stylu" Martha Stewartová. Ta si vyzkoušela pro Kazachstán mnohem typičtější způsob přepravy, než je let kosmickou lodí - projížďku na hřbetě velblouda.
"Jízda byla úžasná," řekla poté. "Bajkonur je nádherný."
Příjezd Stewartové na Bajkonur vyvolal všeobecné spekulace, že by dvojice mohla ještě před startem oznámit své zasnoubení. Stewartová a Simonyi se přátelí zhruba deset let a mnohé bulvární listy spekulují o milostné romanci.
Susan Hutchisonová, mluvčí Simonyiho, ale tyto zvěsti popírá s tím, že Stewartová je jen přítelkyně.
Za výlet do vesmíru miliony dolarů
Prvním kosmickým turistou byl americký milionář Dennis Tito, který se do vesmíru dostal v dubnu 2001. Za týdenní pobyt na ISS zaplatil 20 milionů dolarů.
První turistkou v kosmu se v září 2006 stala Američanka íránského původu Anousheh Ansariová. Simonyiho, jenž zbohatl v oblasti informačních technologií, výlet stojí 25 milionů dolarů (521 milionů korun).