Damašek - Ze zajetí v Sýrii se dostal americký fotograf Kevin Patrick Dawes, který byl unesen po svém příjezdu do Sýrie v roce 2012. Informoval o tom dnes mluvčí amerického ministerstva zahraničí John Kirby. Jeho kolega Mark Toner ale řekl, že Američan nebyl v Sýrii rukojmí, ale byl tam vězněn. Podle agentury AP ho propustila syrská vláda. Ruské ministerstvo zahraničí oznámilo, že byl Dawes odvezen do Moskvy, předán americkému velvyslanectví a Rusko už opustil.
Kirby řekl, že Spojené státy dlouhodobě prostřednictvím českého velvyslanectví v Damašku zjišťují, kde se nacházejí další američtí občané pohřešovaní v Sýrii.
Ruské ministerstvo zahraničí oznámilo, že byl Američan převezen do Moskvy a tam předán velvyslanectví USA. V Sýrii byl podle ministerstva zatčen kvůli nelegálním vstupu a porušení dalších zákonů. Úřad rovněž sdělil, že americký prezident Barack Obama osobně žádal ruského prezidenta Vladimira Putina, aby pomohl osvobodit americké občany zadržené v Sýrii.
Nebyl rukojmím, ale vězněm
Toner Dawese nejmenoval, sdělil pouze, že nebyl "rukojmím, ale vězněm", že byl propuštěn před několika dny a už není v Sýrii. Propuštěn byl podle něj v Damašku, ale mluvčí odmítl říci, zda už je Dawes v USA. Ocenil podíl Ruska na propuštění a řekl, že Češi nabídli konzulární podporu, jakou chtěla americká strana poskytnout.
Na dotaz, zda USA jednaly se syrskými úřady v případě Dawese přímo, Toner odpověděl, že USA jsou v "přímém pravidelném kontaktu se syrskou vládou v konzulárních otázkách týkajících se Amerických občanů zadržených v Sýrii". Toner nebyl schopen říci, zda syrská vláda za propuštění Američana dostala něco výměnou.
Propuštění třiatřicetiletého Dawese ze San Diega předcházelo několik měsíců vyjednávání, oznámil list The Washington Post. Podle něj nedávno mohl fotograf telefonicky hovořit s rodinou a dostal také balíčky, což bylo znamení, že se chystá jeho propuštění.
USA své velvyslanectví v Sýrii uzavřely roku 2012 a jejich zájmy tam zastupuje už několik let české velvyslanectví. Kirby řekl, že jeho prostřednictvím USA stále zjišťují osud Austina Tice a dalších amerických občanů pohřešovaných v Sýrii. Tice je z Texasu, je také fotograf a v Sýrii zmizel v srpnu 2012. Měsíc po únosu se objevil na videu se zavázanýma očima a v doprovodu ozbrojených mužů.
IS začal propouštět pracovníky cementárny
Radikálové z organizace Islámský stát (IS) začali propouštět zaměstnance cementárny, které zajali tento týden severně od Damašku. Podle místních úřadů IS přistoupil na to, že propustí 170 dělníků.
IS skupinu unesl za bojů u Dumajru, který leží asi 40 kilometrů severovýchodně od metropole.
Syrská televize ve čtvrtek oznámila, že v rukou IS je 300 zaměstnanců továrny. Podle organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) se 140 lidem podařilo uprchnout z objektu dřív, než do něj radikálové přijeli.
Agentura Amak blízká radikálům dnes oznámila, že Islámský stát propustil téměř 300 dělníků. Čtyři příslušníky komunity drúzů prý ale zabil.
V Sýrii platí od konce února příměří, jež se nevztahuje na radikální skupiny. Boje proti nim pokračují a jsou zvlášť silné v oblasti Halabu na severu země. IS oznámil ve středu zahájení útoků na lokality severovýchodně od Damašku. Zaměřil se na elektrárnu a na vojenské letiště v Dumajru.