Americký diplomat urazil Okinawany, označil je za líné

Václav Viták
10. 3. 2011 17:06
Maher urazil Japonsko, jež má nyní ještě větší odpor k americkým základnám.
Základna Futenma
Základna Futenma | Foto: Wikimedia Commons

Tokio - Americké ministerstvo zahraničí odvolalo šéfa svého japonského oddělení Kevina Mahera, který pobouřil Japonsko svými výroky o obyvatelích Okinawy i o japonské kultuře jako celku.

Maher označil Okinawany za „líné" a prohlásil dále, že využívají amerických základen s desítkami tisíc vojáků na svém ostrově k tomu, aby „vydírali" Tokio a získávali tak finanční příspěvky.

Americký velvyslanec v Japonsku ve čtvrtek proto letěl na Okinawu, aby se tam osobně za Mahera omluvil.

Nad Maherovými pohrdavými vyjádřeními vyjádřil v rozhovoru s japonským ministrem zahraničí Takeakim Macumotem lítost i náměstek americké ministryně zahraničí Kurt Campbell.

Je zajímavé, že odvolaný Maher, který ale na ministerstvu zůstává, pronesl inkriminované výroky už v prosinci, a to ve Washingtonu při přednášce pro univerzitní studenty. Do tisku se však dostaly až tento týden a není známo, proč a kdo je novinářům poskytl.

Okinawané jsou líní…a vyděrači

Maher mluvil o problému americké vojenské přítomnosti na ostrově Okinawa a konkrétně o letecké základně námořní pěchoty Futenma, která vyvolává mezi Okinawany mimořádnou nevoli kvůli hluku a své nebezpečnosti, neboť leží uprostřed rezidenční čtvrti.

Americký diplomat opakoval v této souvislosti svůj názor, že Futenma nepředstavuje pro obyvatele žádné zvláštní nebezpečí.

Okinawany pak označil za „mistry ve vydírání" a lidi „příliš líné na to, aby pěstovali ,goju' (tropická hořká okurka)."

Vyjádřil se pohrdavě i o japonském myšlení. „Japonská kultura je kulturou ,wa' [harmonie], založenou na hledání konsensu… Japonci tomu říkají ,konsensus', míní tím ale vydírání, a využívají této kultury jako prostředku k vydírání."

Pak dodal, že „Okinawané jsou mistry v manipulování a vydírání", pokud jde o získávání peněz od Tokia v souvislosti s americkými základnami na ostrově.

Pobouření, které Maher těmito prohlášení vyvolal v Japonsku, nezná mezí. Server Asahi Šimbun ho označil za „nestoudného zaslepeného fanatika".

Americký diplomat se hájí tvrzením, že zveřejněné výroky z jeho přednášky, „jsou nepřesné a vytržené z kontextu".

Nikdo Futenmu nechce 

Asahi Šimbun však připomíná, že Maher byl generálním konzulem na Okinawě v letech 2006 až 2009, a již tehdy prohlašoval, že provoz základny Futenma obyvatele nijak neohrožuje.

„Jsme přesvědčeni, že Maher všechno, co řekl během své přednášky, mínil vážně," píše tento server. „Obyvatelé Okinawy přitom dávají od historické změny vlády v roce 2009 jasně najevo, že už nebudou snášet nadměrné břemeno spojené s americkými základnami výměnou za peníze od Tokia,"dodává.

Náměstek Kurt Campbell naslouchá stížnostem japonského ministra zahraničí Macumota
Náměstek Kurt Campbell naslouchá stížnostem japonského ministra zahraničí Macumota | Foto: Reuters

Futenma leží přímo uprostřed osmdesátitisícového města Ginowan a podle americko-japonské dohody z roku 2006 měla být přestěhována do okinawské zátoky Henoko, kde je menší hustota osídlení.

Tokio však kvůli odporu Japonců a zvláště obyvatel Okinawy nedokázalo toto přemístění dosud realizovat.

Japonský premiér Jukio Hatojama kvůli tomu dokonce loni rezignoval. USA tak zřejmě nakonec přenesou do roku 2014 leteckou základnu Futenma a jejích osm tisíc vojáků na svůj ostrov Guam v Tichém oceánu.

Tato operace má stát 10,3 miliardy dolarů, Pentagon však naráží na problém, že základnu nechce ani Guam.

 

Právě se děje

Další zprávy